YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Silivri, İmralı’nın dengi değildir"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Bugün İmralı canisiyle müzakere edilip, Türk devletinin itibarı ayaklar altına alınırken, bizzat terörle mücadele edenlerin terörist olarak suçlanması milletimizin tasvip etmediği bir gerilemedir'' dedi.
"Silivri, İmralı’nın dengi değildir"
14 Ocak 2013 / 15:35 Güncelleme: 14 Ocak 2013 / 16:18

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları'nda tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve MHP Milletvekili Engin Alan'ı ziyaret etti.
 
Bahçeli, 2 saat süren görüşmesinin ardından, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesi önünde kendisini bekleyen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugün ziyaret ettiği İlker Başbuğ'a ilişkin düşüncelerinin belli olduğunu, tutuklandığı 6 Ocak 2012 tarihinde de bir yazılı açıklama yayımladıklarını hatırlattı.
 
Suçu kesinleşmeden hiç kimseye suçlu muamelesi yapılamayacağının, hukuk kaidelerinin en önemlilerinden biri olduğunu ifade eden Bahçeli, ''Ne var ki Sayın Başbuğ, ön yargılı ve siyasal telkin altında bulunan yargı tarafından, kaçma veya delilleri karartma ihtimalleri hesaba katılmadan tutuklanmış ve özgürlüğünden alıkonulmuştur'' dedi.
 
 
İmralı'daki görüşmeler
 
 
İmralı'daki görüşmelere değinen Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Bugün İmralı canisiyle müzakere edilip, Türk devletinin itibarı ayaklar altına alınırken, bizzat terörle mücadele edenlerin terörist olarak suçlanması milletimizin tasvip etmediği bir gerilemedir. Bilinmelidir ki Silivri, İmralı'nın dengi ve eşiti değildir. Bizim ziyaretimizi yanlışa yorumlayıp İmralı canisiyle sayın Başbuğ'u terazinin iki kefesine koyduğumuz hezeyanına kapılanlar önce kendi davranış, fikir ve sicillerine bakmalıdır. Asıl Sayın Başbuğ'u, teröristlerin seviyesine kimlerin düşürdüğü, sağduyulu herkesin malumudur. İmralı canisiyle pazarlık yapanlar, İmralı'ya yüz sürenler, taraflarını artık kuşkuya yer bırakmayacak derecede açık etmişlerdir. Buna karşılık bizim tarafımızda da terörle mücadele edenler olduğu için bugün burada olduk.''
 
İlker Başbuğ'un durumuyla ilgili yaklaşımlarında hiçbir çelişki ve tutarsızlık bulunmadığını kaydeden Bahçeli, şunları söyledi: 
 
''Her zaman ve her fırsatta, genelkurmay başkanlığı yapan değerli bir komutanın, terörist ve terör örgütü kurmakla suçlanmasına itiraz ettik ve şiddetle eleştirdik. Tereddütsüz duruşumuzu ve tavrımızı her platformda ve her zeminde seslendirdik. Bugün de bizatihi Sayın Başbuğ'u ziyaret ederek bunu göstermiş olduk. Bölücü teröre anlam ve değer yükleyenler, boyun eğmeyi tarihi politika zannedenler, İmralı'nın yolunu tutarken, bizim de buna karşılık mücadele edenlerle buluşmamız, haklarını teslim etmemiz normaldir ve kimseyi de rahatsız etmemelidir. Sırf nispet olsun, İmralı'ya muadil bir adım olsun diye bu ziyareti yaptığımızı söyleyenler, iftirayı ve dedikoduyu kendisine meslek edinenlerden başkası değildir.''
 
Yürüyen davaların bir an önce adil ve hakkaniyetli şekilde sonuçlanmasını beklediklerini dile getiren Bahçeli, şöyle konuştu:
 
''Türk Silahlı Kuvvetleri'nden intikam almak, terörle mücadele edenleri, teröristleri memnun etme adına hapsetmek Türk adaletinin altından kalkamayacağı bir yük ve vebaldir. Buna da kimsenin hakkı olmadığı aşikardır. Ayrıca olan biten tüm haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı, sayın Başbuğ'u metin, azimli, sabırlı, inançlı ve kendisinden emin görmekten de ziyadesiyle mutlu oldum. Ümit ederim ki Türkiye'nin üzerindeki kara bulutlar bir an önce dağılır, kabuslar sonlanır ve adalet, yerini kısa süre içinde bulur. Teröristleri ayrıcalıklı hale getirenlerin ve imtiyaz sahibi yapanların bu yanlıştan dönerek bölücü teröre karşı varlık ve birlik mücadelesi verenlerin haklarını teslim etmeleri en büyük isteğimiz ve dileğimizdir. Sayın Başbuğ'a ve ailesine sağlık, afiyet ve esenlikler diliyor, aradıkları huzurlu günlere en kısa zamanda ulaşmalarını diliyor, yanlarında olduğumuzu bildiriyorum.''
 
Bahçeli, bir soru üzerine, eski Genelkurmay Başkanı'nı ziyaretinin tüm Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını ziyaret etmiş gibi bir anlam taşıdığını da sözlerine ekledi.
 
Bahçeli'ye ziyareti sırasında Genel Başkan yardımcıları Semih Yalçın, Ruhsar Demirel, Sefa Şefkat Çetin, Celal Adan, Atilla Kaya ile Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve partisinin İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan eşlik etti.
 
Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi önüne gelen çok sayıda partili de Bahçeli'ye sloganlarla destek verdi.
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler