YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şili'de büyük sevinç
Şili'de büyük sevinç
13 Ekim 2010 17:43
Nefesler tutuldu, dünya Şili'deki kurtarma operasyonuna kilitlendi. Madenciler sırayla yeryüzüne çıkarılıyor.

Şili'de yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur olan 33 madenciden 23. madenci de sağ salim çıkarıldı

Yeryüzüne çıkarılan ikinci madenci Mario Sepulveda Espina'dan (39) yaklaşık bir saat sonra özgürlüğüne kavuşan 52 yaşındaki Juan Illanes, diğer iki madenci gibi önce eşine sarıldı. Yeni yaşına yerin altında giren Illanes daha sonra Devlet Başkanı Sebastian Pinera ve Madencilik Bakanı Laurence Golborne ile kucaklaştı.

ŞİLİ DEVLET BAŞKANI MADENCİLERİ HASTANEDE ZİYARET ETTİ

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN...

Madencileri yaklaşık 70 cm genişliğindeki tünelden dışarı çıkarmak için özel olarak Amerikalı bir teknisyen tarafından tasarlanan, 4 mm kalınlığındaki çelik kapsül, 2,5 metre uzunluğunda ve 54 cm çapında. 250 kilo ağırlığındaki kurtarma kapsülünde, 3 saat süreyle yetecek oksijen ve acil durum çıkışının yanı sıra ses ve görüntü sistemi de bulunuyor.

Tek tek yapılan kurtarma işlemi sırasında madenciler, eldiven, kaska monte fener, güvenlik botları ve yansımalı özel kıyafetler giyiyor. Madenciler kapsüldeki diyafonu kullanarak kurtarma ekipleri ile haberleşebiliyor.

Kurtarılan madencileri Devlet Başkanı Pinera ve Madencilik Bakanı Golborne'un yanı sıra yaklaşık 800 madenci yakını ve 2 binden fazla gazeteci "karşılıyor".

Çıkarken gözlerini kapalı tutmaları istenen madenciler özel gözlük de takıyor.

Tüm madencilerin madene yakın bir hastanede yaklaşık 2 gün müşahede altında tutulacağı belirtilirken, sağlık uzmanları, bazı madencilerin psikolojik durumlarının hassas olduğunu ve kurtarıldıktan sonra uzun süre stres yapabileceklerini söylüyor.

33 madencinin arasında bir Bolivyalı da bulunuyor. Kriz anında soğukkanlılığını koruyabilen ve sağlık durumu iyi olan madencilere öncelik veriliyor.

Kurtarma operasyonun dev ekranlardan izlendiği ülkede "bayram coşkusu" yaşanıyor.

Osman da kurtuldu

Şili'de 33 madenci için halen devam eden tarihi kurtarma operasyonunda göçükten çıkan 6. madenci Osman Araya oldu. Araya enkazdan çıkar çıkmaz eşi Angelica'ya sarılıp öptü. (A.A. Kanal A Haber)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler