YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Silahlı mücadelede ısrar etmiyoruz"
"Silahlı mücadelede ısrar etmiyoruz"
23 Kasım 2009 09:43
"Özal, Kürt sorununu çözmek istedi ama dış güçler ve Türkiye uzantıları fırsat vermedi"

PKK terör örgütünün 1 numaralı ismi Murat Karayılan, hükümetin yürüttüğü demokratik açılımla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Türkiye Gazetesi muhabiri Osman Sağırlı'ya konuşan Karayılan " Kürt sorunu çözülürse Türkiye Orta Doğu'nun tek hakimi olur" açıklamasında bulundu.

Röportajdan bazı başlıklar:

"Türkiye dışında dışında da savaşın sürmesinden rant sağlayanlar var. Onlar Kürt sorunu çözülsün istemiyor çünkü bu meseleyi onlar Türkiye'ye karşı koz olarak kullanıyorlar"

Karayılan, Kürt sorunun kaynağını İngilizler olarak gösteriyor. Almanya Fransa ve Amerika'nın da bu sorunla bölge ülkelerini dövüp, Orta Doğu'yu kontrol altında tutmayı hedeflediklerini söyledi.

Almanya'nın Kürt sorununun çözülmesini istemeyişinin nedenini, Türkiye'nin büyüyüp daha sonra da AB'ye girip Orta Doğu'ya lideri olacağını belirten Karayılan, bu yüzden çözüme karşı olduklarını ileri sürdü.

-30 yıllık süreçte geriye dönüp baktığımızda, bu ilişkide olduğunuz ya da size müsamaha gösteren devletlerden, bugün samimi olmadığına inandığımız devletler hangileri?

Karayılan: Şu anda PKK'yı destekleyen kim var? 1985'deb bu yana PKK'ya karşı ABD hep Türkiye'yi desteklemiştir. Ancak bunun altında bile farklı hesaplar oldu. Eminm ki Amerika ve benzeri devletler olmasaydı, Kürt sorunu şimdiye çoktan çözülmüş olurdu. Özal neden öldü? Özal Türkiye için büyük bir kayıptır. Türkiye'nin her türlü sorununu çözmek istedi fakat uluslar arası devler ve onların Türkiye'dekş uzantıları fırsat vermedi.

-Habur'da tahrikler vardı. "Biji serok Apo" diye bağırmanın, pankart açmanın tahrikin anlamı var mıydı?

Eğer böyle yapıldaysı yanlış. Ama pankart açanları araştırdık bizden değiller. Güvenlik güçleri de araştırıyor. Halen kim oldukları açıklanmadı.

-Gönderilecek yeni gruplar var mı?

Kürt halkı artık şekerle kandırılamaz. Binlerce insan otobüse ulaşıp elini sürmek ve öpmek istedi. Bu barışa duyulan özlemdi.

Türkiye

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler