YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Silahlar susun Öcalan muhattap alınsın!
Silahlar susun Öcalan muhattap alınsın!
27 Temmuz 2009 10:36
Demokratik Toplum Kongresi'nin 'Kürt Sorununda Birlik ve Çözüme Doğru Ortaklaşma Çalıştayı' adıyla düzenlediği toplantı, sona erdi.

Diyarbakır'da düzenlenen "Demokratik Toplum Kongresi (DTK); Kürt Sorununda Birlik ve Çözüme Doğru Çalıştayı"nda, PKK'nın siyaset yapmasının önündeki engellerin kaldırılması talep edildi. 15 Ağustos'ta yol haritası açıklayacağı ifade edilen terör örgütü elebaşı Öcalan'ın avukatları da çalıştayı takip etti.

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) öncülüğünde Diyarbakır'da 2 günden beri süren "Demokratik Toplum Kongresi; Kürt Sorununda Birlik ve Çözüme Doğru Çalıştayı" sona erdi. Çalıştaya DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk ve DTP'li milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler ve yazarların aralarında bulunduğu 90 kişi katıldı. Sonuç bildirgesini okuyan kapatılan DEP'in eski Milletvekili ve DTK sözcüsü Hatip Dicle, çalıştayda, Kürt sorununun ulusal bir mesele olduğunu, çözümün de bu zeminde aranması gerektiğini tespit ettiklerini söyledi.

Hatip Dicle şöyle dedi: "Çalıştay, PKK'nın çözüm sürecine katkı sunmak amacıyla başlattığı eylemsizlik kararının devam etmesi ve devletin güvenlik güçlerinin, askeri operasyonları durdurması gerektiğini belirtmiş. PKK ve diğer Kürt siyasal parti ve örgütlerinin legal hayata, siyasi aktör olarak, katılımının önündeki hukuki, siyasi, psikolojik engellerin ivedi olarak kaldırılması gerektiği yönünde görüş birliğine varılmıştır."

Devletin asimilasyon politikaları uyguladığını iddia edilen açıklamada, bugün kadar uyguladığı asimilasyon politikalarının kınandığı kaydedildi.

KÜRTLER MUHATAP ALINMAZSA ÇÖZÜM ÜRETİLEMEZ
Kültürel hakların anayasada güvence altına alınmasını istendiğini ifade eden DTK sözcüsü Dicle, "Anayasayada ayrımcılığa dair tüm düzenlemeler derhal kaldırılmalıdır. Bu itibarla anadilde eğitim hakkı tanınmalı, ana dilin siyasal faaliyet dahil olmak üzere toplum yaşamının her kademesinde her biçimde kullanımı önündeki engeller kaldırılmalıdır. Çalıştay, Kürtleri muhatap almayan, bu çerçevede Abdullah Öcalan, PKK, DTP ve diğer siyasi parti ve demokratik örgütlerin sürecin dışında tutan bir yaklaşım gerçek bir çözüm üretmeyeceğini belirtir. Öcalan'ın üzerinde çalıştığı yol haritasının çözüme kapı aralayabileceği ve hükümet tarafından dikkate alınması gerektiğini vurgular. Kürt siyasal ve sivil toplum hareketinin kendi içinde barış, diyalog, tolerans ve demokrasi ortamının gelişmesini sağlamaya çalışması gerekir. Çalıştayda yapılan tartışmalar, ulusal demokratik birliğin mümkün olduğunu ve bu yöndeki çalışmaların devamının önemini ortaya çıkarmıştır" dedi.

Dicle, sonuç bildirgesinin İmralı Cezaevi'ndeki terör örgütü elebaşı Öcalan'a gönderilip gönderilmeyeceği konusundaki soruya, "Yol haritası üzerinde çalışan Öcalan'ın avukatları çalıştay katılımcısıydı. Burada aldığı sonuç bildirgesini kendisine ulaştıracaktır" yanıtını verdi.

TÜRK: ŞIRNAK'TAKİ OLAY PROVOKASYONDUR
DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde dün gece 2 kişinin öldürülmesi olayını bir provokasyon olarak gördüklerini söyledi. Türk, DTP'li milletvekillerinin olayı incelemek için bölgeye gittiğini belirterek, "Barışçıl bir sürecin gelişmesi konusunda çabamızın yoğunlaştığı bir süreçte barışı istemeyen güçlerin provoke etmeye yönelik eylemleri olabileceğini her zaman söylüyoruz. Sonuç olarak bizim amacımız barışta ısrarlı olmaktır" diye konuştu.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 2 kişi başlarına taşlarla vurulup, göğüslerine kurşun sıkılarak öldürülmüştü. DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, cesetler ile otomobilin ayrı yerlerde bulunduğunu, öldürülen kişilerin DTP'ye oy verdiği için tehdit edildiklerini iddia etmişti.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler