21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Silahlar sussun, terör bitsin"
"Silahlar sussun, terör bitsin"
23 Ekim 2011 07:39
Hakkari Çukurca'da 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından Güneydoğu'daki sivil toplum örgütleri ve Kürt kökenli işadamlarının terörün durmasına yönelik çağrılarına iş dünyasından da destek geldi.

PKK'lı teröristlerin Çukurca'da 24 askeri şehit etmesine Güneydoğu'daki sivil toplum örgütleri, Kürt kökenli işadamları ve Kürt derneklerinden gelen, akan kanın durması çağrısına iş dünyası destek verdi. Terörün bölge halkına da zarar verdiğini kaydeden işadamları, silahların susması ve terörün bitmesi çağrısında bulunarak şu mesajı verdi: "Çözüm, barış ve kardeşlikte."

Sivil toplum örgütlerinin Çukurca'da 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından Türkiye genelinde yükselttiği tepki ve terörün çözüm olmadığına yönelik çağrılar çığ gibi büyüyor. Güneydoğu'daki sivil örgütlerin ardından önceki gün Kürt kökenli işadamları ve Kürt dernekleri, akan kanın durması için 'artık yeter' çağrısı yapmıştı. İş dünyası da bu açıklamalara destek verirken, oluşan bu havanın sorunun çözümüne katkı sağlamasını istiyor. Terörün bölge halkına da zarar verdiğine dikkat çeken işadamları, terör saldırılarını "Kürt-Türk olayı değil, Türkiye'nin dinamizmini önlemeye yönelik nifak" olarak değerlendirdi. Silahların susması, terörün bitmesi çağrısını yineleyen işadamları 1 Kasım'da Hakkâri'de gerçekleştirecekleri zirveye de atıf yapıyor: "Çözüm, barış ve kardeşlikte."

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, terör saldırılarının Türkiye'nin dinamizmini engellemeye yönelik olduğunu belirterek tüm vatandaşların sakin olması gerektiğinin altını çizdi. "Bu olay Türk, Kürt veya Laz olayı değil, Türkiye'ye karşı dış güçlerin girişimi." tespitini yapan Zorlu, "Türkiye güçlü bir devlettir, bunun altından kalkacaktır. Bardağı taşırmak istiyorlar, herkesin akılcı olması lazım." dedi.

Gaziantepli işadamı Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da, "Türkiye bir bütün, bölmeye hiç kimsenin hakkı yok." diye konuştu. Konukoğlu, "Yaşanan acının tarifi mümkün değil. Kimlerin yaptırdığı ortada. Bunlar Türkiye'nin kalkınmasını istemeyenler. Ancak terör olayları bir gün bitecek. Bunları yapan Allah huzurunda cezasını çekecek." diye konuştu. Konukoğlu, terörün bitmesi, silahların susması gerektiğini söylüyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise terör olaylarını iş dünyası olarak lanetlediklerini belirtti. Terörün herkese zarar verdiğini dile getiren Büyükekşi, "Çözüm yolu barışla, kardeşlikle, dostlukla Türkiye'nin bütün alanlarının Türk müteşebbislerinin yatırımına yönelmesidir." değerlendirmesinde bulundu. Büyükekşi, ihracatçılar olarak bölgenin yatırım imkânlarını yerinde görmek amacıyla 1 Kasım'da Hakkâri'de olacaklarını bildirdi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ise "Bu tip şeyler Türkiye'nin gücünü azaltmak için yapılan provokatif eylemlerdir. Bizim kesinlikle bu oyuna gelmememiz lazım." açıklamasında bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de terör olaylarının ülke kalkınmasının önüne geçtiğini kaydetti.

Bağımsız Ülkücüler: Er ya da geç kardeşlik kazanacak

Hakkâri Çukurca'da 24 askerin şehit olmasıyla ilgili Bağımsız Ülkücüler Platformu da tepki gösterdi. Platform adına açıklama yapan Adnan Baran, "Er ya da geç barış ve kardeşlik kazanacaktır." dedi. Baran şunları söyledi: "PKK terör örgütünün, dış güçlerin taşeronu olduğu artık ayan beyan ortadadır. Ülkemizde yeni bir gelişme ve önemli kararlar alınmasının arefesinde mutlaka terör saldırısıyla karşı karşıya kalmaktayız. Hiçbir Türk ya da Kürt evladı, asırlardır bir arada kardeşçe yaşayan bu milletin evlatlarını karşı karşıya getirmek için böylesine haince eylemler yapmaz. PKK terör örgütü, asla Kürt kökenli kardeşlerimizin ne temsilcisi ne de savunucusudur. Bu şer odağı, Kürt ve Türk halkını karşı karşıya getirmek için her birisi birer ajan Lawrens gibi çalışmaktadırlar."

Barzani, Türkiye'nin acısını paylaşmak için fuarı iptal etti

Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü PKK'nın düzenlediği saldırının Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki yankısı devam ediyor. Saldırıya tepki gösteren Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, Erbil'de yapılacak Gıda ve Tarım Fuarı'nı iptal etti. Türkiye acı yaşarken fuar düzenlemenin uygun olmadığını belirten bölgesel yönetim, çeşitli ülkelerden Erbil'e gelen işadamlarından, durumu anlayışla karşılamalarını istedi. Fuarın 21 Kasım'a ertelendiği öğrenildi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler