YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Silah giderse seçimde zorlanırız"
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, gündeme dair soruları yanıtladı.
"Silah giderse seçimde zorlanırız"
13 Ekim 2013 / 15:50 Güncelleme: 13 Ekim 2013 / 15:55

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Birileri iç siyaset için hala silahı önemli görüyorsa, Benim elimde bir istihbarat raporu var. 'Silah giderse güneydoğuda seçimde falan zorlanırız' diyor. Parti kanatlarından deniliyor. Birileri hala doğuda, güneydoğuda siyaset yapmak için bu tür baskıları, korkutmaları görüyorsa bunlar kötü niyetlidir. Biz çözülsün, bitsin istiyoruz. Süreçle ilgili bütün diyaloglar devam ediyor" dedi.

Kanal 7'ye konuk olarak gündeme ilişkin soruları yanıtlan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Başbakan Tayyip Erdoğan'a korkak diyor. Tayyip Erdoğan'a her şeyi söylesen bile korkak diyemezsin. Tayyip Erdoğan iki yüzlü değildir. Cahilce hiç bir siyasi olgunluk taşımayan ifadeler. Çok dar gözlüklerle bakıyorlar" şeklinde konuştu.

"Tayyip Erdoğan'a her şeyi söylesen bile korkak diyemezsin"

Demokratikleşme paketi açıklandıktan sonra muhalefetin yaptığı açıklamaları eleştiren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Başbakan Tayyip Erdoğan'a korkak diyor. Tayyip Erdoğan'a her şeyi söylesen bile korkak diyemezsin. Tayyip Erdoğan iki yüzlü değildir. Cahilce hiç bir siyasi olgunluk taşımayan ifadeler. Çok dar gözlüklerle bakıyorlar. Bütün Türkiye'yi asla görmüyorlar. O dar şoven gözlüklerini çıkarıp dünyaya baksalar bizim yaptıklarımızı biraz anlarlar. Ama bizim yaptıklarımızı zerre kadar anlamıyorlar" diye konuştu.

"Türkiye'nin terörü içeriden çok dışarıdadır"

Atalay, çözüm sürecinin devam ettiğini ve terörün dış kaynaklı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Biz hükümet olarak kararlılığımızı ve samimiyetimizi ortaya koyuyoruz. Dışarı çıkılacak. Silah bırakılacak. Hükümet o insanların örgüt mensuplarının durumlarına göre eve dönüşlerini yeniden dizayn edecek.Oralarda yapılacak çalışmalar var. Yapıyoruz da. Siyasete dönüşünü, lider kadroların geleceği, her çözüm süreci kendi içinde bunu taşır zaten.

Dünyanın neresine bakarsanız bakın, çözüm sürecinin sonundaki en önemli nokta budur. Alanda şu anda tatsızlıklar var. Bu vatandaşa da yansıyor. Bazı yatırımları engellemeler gibi. Ama terör unsurlarının örgüt mensuplarının doğuda, güneydoğuda vatandaşı tedirgin eden tutumları da var. Bütün bunları iyi değerlendiriyoruz. Hiç bir yerde, bir şeyi görmezden gelemeyiz. Türkiye'nin terörle sınavının diğer ülkeler kadar kolay olmadığını bilmek lazım. Türkiye'nin terörü içeriden çok dışarıdadır. Kaynakları ve destekleri. Komşularımız var. Komşularımızdaki gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Suriye'de o zalime destek veren bir İran var. Ve Avrupa var. Elimizde bir sürü bilgi var. Gidip terör unsurları ile görüşen bu çözüm sürecini bıraktırmaya teşvik eden istihbarat raporları var yabancı ülkelerin. Terör, dış etkileşime çok açık."

"Terör bittikten sonra ne yapacağımızı biliyoruz"

Çözüm sürecine ilişkin bütün diyalogların devam ettiğini belirten Atalay, "Ben şu anda bir kilit görmüyorum. Hükümet açısından da bir kilit görmüyorum. Biz düğümlenmiş, kilitlenmiş diye bir algı içerisinde değiliz. Ama birileri kötü niyet içerisindeyse, farklı düşünceler içerisindeyse, birilerinin niyeti farklı ise terör bitmesin. Bu devam etsin gibi niyetleri varsa, o onların işidir. Bizim düğümümüz değildir.

Bizim açmazımız değildir. Biz kararlıyız. Bu işin geleceğini de biliyoruz. Terör, şiddet bittikten sonra ne yapacağımızı da biliyoruz. Ama birileri iç siyaset için hala silahı önemli görüyorsa, Benim elimde bir istihbarat raporu var. 'Silah giderse güneydoğuda seçim de falan zorlanırız' diyor. Parti kanatlarından deniliyor. Birileri hala doğuda, güneydoğuda siyaset yapmak için bu tür baskıları, korkutmaları görüyorsa bunlar kötü niyetlidir. Biz çözülsün, bitsin istiyoruz. Süreçle ilgili bütün diyaloglar devam ediyor" şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin bağımsız politika izlediğinin ifadesi"

ABD Türkiye'nin bağımsız politikalarından rahatsız mı şeklindeki soruya Atalay, "Şu günlerde MİT ile Hakan Fidan ile ilgili yapılan değerlendirmeler, Türkiye'nin daha kişilikli daha bağımsız politika izlediğinin bir ifadesi. Türkiye'nin bağımsız kişilikli bir politika izlemesi İsrail'in oyununa fazla girmemesi Amerikalısı, İsraillisi neticede bununla ne diyor: 'Biz Türkiye istihbaratına veya istihbaratın başındaki kişiye güvenmiyoruz' diyor. İşin özü bu. Rahatsızlar" diye yanıt verdi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler