YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şikede flaş gelişme
''Futbolda şike'' davasında tanık olarak dinlenilen Cihan Oskay'ın ifadelerine tepki gösteren Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, duruşma salonunu terk etti.
Şikede flaş gelişme
30 Nisan 2012 / 14:35 Güncelleme: 30 Nisan 2012 / 16:00

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanık sıfatıyla kürsüye çağrılan Ömer Bedük, Türkiye Futbol Federasyonu'nda (TFF) avukat ve hukuk müşaviri olarak çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

''Futbolcu menajerlik sınavı yapılacaktı. Soruların gelmesiyle ilgili FİFA'ya bir faks numarası bildirildiği söylendi. Soruların sadece faks ile geleceği söylendi. Sorular geldi tercümeye gönderildi. Sorular kasaya kilitlenerek sınav saati beklendi. Sınavdan sonra kopya çekildiği bilgisi geldi. Sınav evrakları bunun için tekrar değerlendirildi. Birbiriyle benzeşen ya da üzerinde hiçbir işlem yapılmayan kağıtların olduğu belirlendi. Bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Sınavdan bir gün sonra FİFA'nın postayla da soruları gönderdiği ortaya çıktı. Bize sadece faks ile gönderileceği söylenen soruların nasıl oldu da postayla gönderildiğine şaşırdık. Postanın arkasına da 'Evrak dağıtımdan geçti' diye ibare düşülmüş, yani postanın açıldığını düşünüyoruz.''

Tanık olarak dinlenen futbolcu Can Arat, Ercan Saatçi ile ilgili görüşmesindeki ''Alex'e vurdurduk yine, vurdurmasaydık sıkıntıya girebilirdik'' şeklindeki telefon konuşması için, ''Ben İstanbul Büyükşehir Belediyespor futbolcusuyum. Ercan Ağabey'in Fenerbahçeli olduğunu bildiğim için, 'vurdurmasaydık kazanabilirdik, ya da berabere kalabilirdik', 'sıkıntı' dediğim budur'' diye konuştu.

Maçlardan önce gelen telefonları neden açmadığına dair Mahkeme Başkanı Ekinci'nin sorusuna Arat, ''Kim olursa olsun, maçlardan önce gelen telefonları konsantrem bozulmasın diye açmıyorum'' dedi.

Mahkeme Başkanı'nın, ''Cemil Turan maçtan önce seni aradı neden açmadın, açsaydın ne teklif edecekti '' sorusuna da Arat, ''Maçlardan önce telefon açmıyorum. O benim kendi kuruntum. Maç konuşması olmasın diye, ama sonucunda ne bir teklif vardır, ne de bir teklif kabul etmişimdir'' ifadelerini kullandı.

Tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu'nun söz alarak, ''Fenerbahçe'de ne zaman oynadın '' sorusu üzerine ise Arat, ''7 yaşımdan 26 yaşıma kadar Fenerbahçe bünyesinde oynadım. 3 yıl önce 26 yaşında ayrıldım. Şikeyle ilgili bana hiçbir teklif gelmedi'' yanıtını verdi.

Tutuklu sanık Aziz Yıldırım'ın söz alarak, ''Can, Fenerbahçe'de kendi kalene gol attın mı '' sorusuna Arat, ''3-4 yıl oldu. Evet, bir hata sonucu kendi kaleme gol attım'' derken, Aziz Yıldırım'ın devamındaki ''Senden başka kendi kalesine gol atan oldu mu '' sorusuna da Arat, ''Oldu, Edu da kendi kalesine attı'' cevabını verdi.

Tanık Batur Altıparmak da ifadesinde, Aziz Yıldırım'ın kendisine Karabükspor-Fenerbahçe maçıyla ilgili ciddi teşvik duyumları aldıklarını söylediğini ve kendisinden futbolcu İlhan Parlak ile konuşmasını istediğini anlatarak, '' 'İlhan nasıl durumlar' dedim. 'Ağabey burada durum karışık, başkan hepimizi topladı. (Teşvik duyarsam hepinizin futbol hayatını bitiririm)' dedi'' şeklinde konuştu.


-Tanık Cihan Oskay-


Altıparmak'ın ifadesinin ardından duruşmaya ara verildi. Verilen aranın ardından tanık Cihan Oskay ifadesi alınmak üzere kürsüye çağrıldı. Bu sırada sanık ve avukatları Oskay'ın dinlenilmemesini istedi. Söz alan tutuklu sanık Aziz Yıldırım, Oskay'ın tanık olarak ifade vermemesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Cihan Oskay'ın tanık sıfatıyla ifade vereceğini söyledi.

Kürsüye gelerek ifade vermeye başlayan tanık Cihan Oskay, ''2000-2001 yılında Aziz Yıldırım'ın talimatıyla Samsun-Fenerbahçe maçında şike yaptım'' dedi. Bu sözlere tepki gösteren tutuklu sanık Aziz Yıldırım, duruşma salonunu terk etti.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, ''Herkes haddini bilecek, salonu izinsiz terk eden sanıkların isimleri alınacaktır'' dedi.

Duruşma, tanık Cihan Oskay'ın dinlenmesiyle devam ediyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler