YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şike iddialarına tepkiler...
Şike iddialarına tepkiler..
Şike iddialarına tepkiler...
04 Temmuz 2011 / 08:27 Güncelleme: 04 Temmuz 2011 / 08:28

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

Kararı yargı vermiş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, futboldaki şike soruşturması hakkında değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını söyledi. Eline detaylı bilgilerin ulaşması halinde görüş bildireceğini belirten Erdoğan, "Yargı bir karar vermiş, karar neticesinde de güvenlik güçleri böyle bir operasyonu yapmışlar. Temenni ederim ki herhangi bir sıkıntılı durum çıkmaz." dedi.

 

DEVLET BAKANI FARUK ÖZAK:

Türkiye'ye yakışır bir şekilde sonuçlansın

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, şike soruşturmasının Türkiye'ye yakışır bir şekilde sonuçlanması temennisinde bulundu. Özak, "Biz sporu, futbolu yöneten kişiler olarak, bu konunun Türkiye'ye yakışır şekilde sonuçlanmasını istiyoruz ama konu nedir, ne yapılıyor, hangi tahkikat var bilemediğimiz için bu kadar yorum yapıyorum." dedi. Özak, şike soruşturmasını daha önceden bilmediğini vurguladı.

 

GSG MÜDÜRÜ YUNUS AKGÜL:

Türk sporu açısından vahim bir durum

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmayı değerlendirdi: "Durum Türk sporu açısından son derece vahimdir." Badirenin Türk futboluna zarar vermeden çok az bir zararla atlatılmasını dileyen Akgül, "Gözaltına alınan her kişi tutuklanacak diye bir durum yok. Soruşturmanın sonuçlarını bekleyeceğiz. Yapacak bir şey yok." diye konuştu. Yunus Akgül, "Bu soruşturma Türk futbolunun uluslararası imajını nasıl etkiler?" şeklindeki soru üzerine şu cevabı verdi: "Bu işin uluslararası imajla falan ilgisi yok. İtalya'da da aynı soruşturma yürütüldü. Küme düşen kulüpler oldu. Eğer bir yerden bir duyum alıyorsanız bu soruşturmaları yapacaksınız."

 

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU

Yakın takipteyiz

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmayla ilgili açıklamada bulundu: "Bugün (dün) sabah saat 07.00'den itibaren güvenlik güçleri tarafından ülkemiz futbolunu ilgilendiren çok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. Bahse konu soruşturma çok yönlü bir içeriğe sahip olup, detayları federasyonumuz tarafından yakından takip edilmektedir. Konuyla ilgili sağlıklı bilgiler oluşur oluşmaz kamuoyunu aydınlatacak gerekli açıklamalar, TFF tarafından yapılacaktır."

 

SUÇ DUYURUSUNU YAPAN ESKİ VEKİL:

Böyle olacağını zaten biliyorduk

Eski AK Parti Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş, futbolda birtakım kirliliğin olduğunu önceden tahmin ettiklerini söyledi. Kendisinin çeşitli bilgi ve belgeleri kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Göktaş, "Özellikle son sezon çok öne çıkan bazı gelişmeler oldu. Fenerbahçe başkanın hakem odasını basması, hakem Yunus Yıldırım'a bir sezon boyunca Fenerbahçe maçı verilmemesi, Emenike'nin oynamamış olmaması, Buca, Sivas, Kayseri maçları hep söyleniyordu. Bunlar insanların kafasında soru işareti oluşturmuştu." diye konuştu. Fenerbahçe'nin Kadıköy'de Ankaragücü'nü 6-0 yendiği maç öncesi rakip takımın oyuncusu Kağan Söylemezgiller'e gönderilen mesajlar, elindeki CD ve imzasız mektupla ilgili şüpheliler Emre Belözoğlu ve Ekrem Okumuş hakkında 'şike' iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Trabzonspor'da Asbaşkan Şakar karmaşası

Futbolda şike ve teşvik primi iddialarına yönelik soruşturma kapsamında Trabzonspor Kulübü'nde de arama yapıldı. Polisler saat 13.30 civarlarında binadan ayrıldı. Asbaşkan Nevzat Şakar'ın ismi gözaltına alınanlar arasında geçti; ancak ilerleyen süreçte bu bilginin yanlış olduğu ortaya çıktı. Genel Sekreter Hasan Yener ile bazı yöneticilerle beraber kulübe gelen Asbaşkan Şakar, gözaltına alındığı yönündeki haberlerin itibarlarını zedelediğini söyledi. Şakar, soruşturmanın devam ettiğini ve yargıya intikal etmiş bir konu hakkında açıklama yapmayacağını dile getirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler