YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şike davasında uzun gün
Şike davasında uzun gün
29 Haziran 2012 07:00
Şike davasında bugün karra çıkması bekleniyor
'Futbolda şike ve teşvik' iddialarıyla ilgili davada sona yaklaşıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin, "Bir aksilik olmaz ise cuma günü nihai kararı açıklamayı planlıyoruz." sözleri, gözleri Çağlayan'a çevirdi. Geriye kalan sanıkların dinlenmesinin ardından yapılacak açıklamayla, 3 Temmuz 2011'de başlayan adlî yargılama sona erecek.

'Futbolda şike' iddialarına ilişkin F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada sona gelindi. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen 21. duruşmanın ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, "Bir aksilik olmazsa cuma günü nihai kararı açıklamayı planlıyoruz." dedi. Ekinci'nin sözleri, 3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturmadaki adlî sürecin bugün noktalanacağı anlamını taşıyor.

Çarşamba günü gerçekleştirilen duruşmada tutuklu şüphelilerden Aziz Yıldırım'ın yanı sıra eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu ve menajer olduğu belirtilen Yusuf Turanlı ile bazı tutuksuz zanlıların, savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı beyanları alındı. Normal prosedürün tamamlanmasıyla Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, son verdiğini bildirdiği duruşmayı 29 Haziran Cuma gününe ertelediğini açıkladı. Ekinci'nin ifadelerine göre; bugün geriye kalan sanıkların savunmaları alınacak ve müdahillerin diyecekleri sorulacak. Ardından sanıklara son sözler verilecek. Bu sebeple, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bugün yoğun trafiğin yaşanması bekleniyor. Duruşmanın geç saatlere sarkması da kuvvetle muhtemel. Bunu göz önünde bulunduran Mehmet Ekinci, durumu şöyle özetledi: "Pazartesiye duruşma tarihi verebiliriz." Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan'ın, 1 Haziran'daki mütalaasına göre; Aziz Yıldırım'ın 'haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak', 'şike' ve 'teşvik primi vermek' suçlarından 3 yıl 10 ay 15 gün ile 13 yıl 10 ay 15 gün arasında hapis cezasına çarptırılması öngörüldü. 260 sayfalık esas hakkındaki görüşte, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener için de 'teşvik primi vermeye teşebbüs etmek'ten 9 ay ile 2 yıl 3 ay arasında hapis cezası istendi. Serdal Adalı'dan Bülent Uygun'a, İbrahim Akın'dan Sercan Yıldırım'a kadar pek çok isim için ceza talep edildi.

 

KİM NE İLE SUÇLANIYOR?

 

Kulüplerde, 'mahkemeye gideceğiz' polemiği

Kulüpler Birliği Başkan Vekili Hasan Akıncıoğlu'nun, şike iddialarına yönelik davada yargılanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ı yalnız bırakmamak adına mahkemeye gideceklerini açıklaması tartışmaya yol açtı. Özellikle Galatasaray ve Bursaspor'un yönetim kademelerinde yer alan bazı isimler arasında önemli fikir ayrılıkları yaşandı. Galatasaray cephesi net bir karar belirtmedi. Ancak Kulüpler Birliği Vakfı'nda yer alan bazı kulüplerin, son davaya katılmanın doğru olmayacağı yönünde görüş bildirdikleri öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler