YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siirt'te şok iddia
IŞİD karşıtı gösteriler sonucu 5 kişinin öldüğü Siirt'te, Kurtalan Belediye Başkanı'ndan şok iddia geldi.
Siirt'te şok iddia
13 Ekim 2014 / 03:00 Güncelleme: 13 Ekim 2014 / 08:17

Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karaatay'dan şok iddia: İlçemizde çıkan olayları eski belediye başkanı Necat Yılmaz organize etti. Seçimi kaybedince ailemi hedef seçti.

Kobani bahanesiyle yapılan eylemlerde Siirt'te 5 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 3'ü Kurtalan İlçesi’ndeki olaylarda silahla vuruldu. Kurtalan Belediye Başkanı AK Partili Nevzat Karaatay olayın perde arkasıyla ilgili Akşam'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çözümü sabote etmek istediler

Karaatay ilçede Kobani'nin bahane edilerek eski belediye başkanı BDP'li Necat Yılmaz'ın 30 Mart’ın intikamı için olayları ailesiyle provoke ettiğini söyledi. Karaatay olaylar hakkında şöyle konuştu: "Seçim sonucunu hazmedemeyerek olayları kullandı. Göstericileri provoke edip ölümlere sebep oldu. Benim ve ailemin işyerlerini, evlerini yakıp yağmalama girişiminde bulunuldu. Olaylar yaşanırken ilçe Kaymakamı Mustafa İmamoğlu ile birlikte halkın Kurban Bayramı'nı kutluyorduk.

Başta HDP olmak üzere tüm siyasi parti temsilcileriyle birlikte demokratik çerçevede ‘IŞİD’i de protesto edelim’ dedik. Olaylar başladığı zaman esnafın kepenk kapatma eylemine Karaatay Ailesi olarak da destek verip işyerlerimizin kepenklerini kapattık. Ama Kobani bahane edilerek çözüme karşı komplo kuruldu.”

15 evi yaktılar

Karaatay sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurtalanda yaşadığımız bu acı olay kesinlikle Kobani’ye destek amaçlı yapılan olay değildir. Bu tamamen eski Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz’ın seçim sonucunu hazmedememesi ve ilçede AK Parti'ye oy verenleri cezalandırıp halkı galeyana getirmesidir. Olaylarda aile bireylerime ait 15 evi yakma ve yağmalama girişiminde bulunuldu. Yapılan bu kıyımda tamamen benim ve akrabalarımın aileleri hedef alınmıştır.” .

Belgeleri yok etmek istedi

Karaatay, "Girdiğim 5 seçimi kaybetmeme rağmen halkın sandıkta verdiği karara her zaman saygı duydum. Ama eski belediye başkanı Yılmaz bunu kabullenemedi. Kitleye şahsıma karşı eylem yapması talimatını verdi. Olayı çıkartanlarda başta Yılmaz ve akrabalarıdır. Bunun nedeni de eski başkanın kendi döneminde yaptığı yolsuzluk belgelerini imha etmek istemesidir. Öyle ki belediyeye girerek arşivin bir bölümünü de imha etmişlerdir. Ama bu kayıtlar elimizde mevcuttur” diye konuştu.  

Olay nasıl gelişti

Kobani saldırısını gerekçe gösteren bir grup gösterici, Belediye Başkanı Nevzat Karaatay ve akrabalarına ait ev ve iş yerlerini ateşe vermişti. Bunun üzerine başka bir grupta göstericilerin üzerine ateş açtı. Yaşanan olayda  Yusuf Çelik (17), babası Necmettin Çelik (45) ve Mehdi Erdoğan (35) hayatını kaybetti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler