YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sığınma evlerinde kalanlar oy kullanamayacak
Sığınma evlerinde kalanlar oy kullanamayacak
28 Temmuz 2014 11:33
Türkiye genelinde kurulan sığınma evlerinde kalan kadınlar, can güvenliğinin sağlanabilmesi ve adreslerinin gizli tutulabilmesi için cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanamayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarınca kurulan kadın sığınma ve konuk evinde kalanlar, cumhurbaşkanı seçiminde sandık başına gidemeyecek.

Aile içi şiddet, tecavüz, taciz, töre gibi nedenlerle can güvenliği tehlikeye giren ve adresleri gizli tutulan sığınma ve konuk evinde kalan yaklaşık 2 bin kadın, adreslerinin ifşa olmaması için oy kullanmayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığınma evlerinde kalan kadınlara, can güvenliği için oy kullandırmadıklarını söyledi.

Bu problemin dünyada çözülemediğine dikkati çeken İslam, şunları kaydetti:

 "Hakkında koruma tedbiri alınan kadınlarımızın nerede yaşadıklarının belli olmaması gerekiyor. Yerlerinin gizli olması gerekiyor. Oy vermeleri teşebbüsünde bulunduğumuz takdirde bir defa kütükte isimleri geçiyor. Dolayısıyla adresleri belirleniyor, can güvenlikleri tehdit altına girmiş oluyor. Onun için maalesef onların oy kullanması için herhangi bir girişimde bulunamıyoruz. Yani bu dünyada çözümlenebilmiş değil. Biz de çözümleyemiyoruz."

 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler