YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigara yasağına GPS'li takip!
Sağlık Bakanlığı tarafından 3 yıl önce başlatılan ‘Dumansız Hava Sahası’ projesi artık uydu takip (GPS) sistemiyle daha işlevsel hale getirilecek.
Sigara yasağına GPS'li takip!
04 Haziran 2012 / 08:26 Güncelleme: 04 Haziran 2012 / 08:30

Araç ve kişi takip sistemleri şirketi Arvento Mobile Systems tarafından geliştirilen uydu takip sistemiyle Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki 4 bin 500 müfettişin kullanacağı bin 500 adet tablet PC’ye yüklenecek yeni bir yazılım hazırladı.

Yeni uygulama ile bakanlık müfettişleri, oluşturulan çağrı merkezinde kendilerine gelen şikâyetleri uydu üzerinden takip ederek, sigara yasağı ihlallerine anında müdahale edebilecek. İlk olarak Ankara’da pilot olarak başlatılan yeni uygulamanın, haziran sonu tüm yurda yayılması bekleniyor.

Arvento Mobile Systems Genel Müdürü Özer Hıncal, araç takip sistemleri alanında kamu ve özel sektörde toplamda 170 bin fazla araç ve 12 binden fazla müşteriye hizmet verdiklerini söyledi.

Türkiye’de yedi yıllık bir firma olmalarına rağmen yaklaşık 30 milyon TL ciro yaptıklarını belirten Hıncal, 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi. Sağlık Bakanlığı ile geçen aylarda yeni bir projeye imza attıklarını açıklayan Hıncal, “Geliştirdiğimiz yeni uydu takip (GPS) sistemi yazılımını, Sağlık Bakanlığı tarafından satın alınan bin 500 adet tablet PC’ye yerleştirdik. Yazılım sayesinde bu amaçla oluşturulan Alo 171 Çağrı Merkezi’ne yapılan şikâyetlere anında müdahale edilebiliyor” dedi. Gelen şikâyetler doğrultusunda yönlendirilen müfettişlerin, olay yerine intikal ederek, tablet PC ile mekânın fotoğrafını çekip, yine tablet PC’de oluşturulan rapor formunu doldurarak Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm birimlere gönderebildiklerini söyleyen Özer Hıncal, “Valilikler de o an işletmeye cezayı kesiyor” dedi.  (Milliyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler