YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigara firmalarına uyarı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılbaşında yapılan zamlarla ilgili olarak, sigara firmalarına sert uyarıda bulundu...
Sigara firmalarına uyarı
11 Ocak 2010 / 13:55 Güncelleme: 11 Ocak 2010 / 14:32

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılbaşında yapılan zamlarla ilgili olarak, "Uygulamada bazı sektörlerle ilgili sıkıntılar olabilir. Biz gerekli tedbiri alırız. Bizim verdiğimiz güncelleme kararları veya öngördüğümüz vergi miktarlarını sağlayacak her türlü düzenlemeyi yaparız. Ne gerekiyorsa yapıyoruz. Onlar eğer uyum konusunda sorun yatıyorsa biz nisbi sisteme geçeriz. Gerekirse sistemi değiştiririz. Hangi sektör olursa olsun bizim yaptığımız sisteme uymak zorundalar. Uymazlarsa biz alternatif yolları geliştiririz. Uymak durumunda kalırlar. Bizim bir gelir hedefimiz var ve o gelir hedefini yakalayacağız" dedi.

Bakan Şimşek bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Yeni Özelge Sistemine ilişkin bilgi verdi. Şimşek toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Anayasa Mahkemesinin, gelir vergisi tarifesinde yer alan yüzde 35'lik oranın ücretlilere uygulanması, yatırım indiriminde süre sınırlaması ve dar mükellefler için öngörülen tevkifat hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin kararıyla ilgili olarak, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının çıktığını bunun kendileri için önemli olduğunu, Gelir İdaresi Başkanlığının çalışmalara başladığını süreyi sonuna kadar kullanmayı düşünmediklerini söyledi. 150 metrekarenin altındaki konutlarda KDV artışı olacağı yönünde bir çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine Şimşek, bu konuda bir çalışmanın olduğunu ancak bir kdv artışı şeklinde değil sadece iade sisteminin gözden geçirilmesine ilişkin bir çalışma olduğunu belirtti. Yeni özelge sisteminin geçmişe yönelik bir etkisinin olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Şimşek, "Yeni sistemin geçmişe yönelik bir etkisi bulunmuyor. Mevcut muktezalar mevcut halleri ile bizdeki yasal alt yapıya uygunsa zaten orda bir sıkıntı yok. Ama çelişen birtakım belgeler varsa biz onları iptal ediyoruz. Bu sistemin en büyük avantajı bunu çok şeffaf bir şekilde yapacağız. Herşey çok aleni olacak. Kimseye özel bir özelge verilmeyecek" dedi.

Şimşek, yeni yılda yapılan zamlarla ilgili olarak, "Yeni yılda yapılan bazı maktu vergilerin güncellenmesine gelince siz zam diyorsunuz. Bizim bazı maktu vergilerimiz var. Biz enflasyon çerçevesinde güncelliyoruz. Bazılarını eğer iki yılda güncellememişsek güncelleme oranları geçtiğimiz yılın enflasyon oranlarını aşabilir. Örneğin otoyol ve köprülerde olduğu gibi. Eğer bir buçuk iki yıllık bir süre içinde yapılmışsa bu son derece doğaldır. Ben o çerçevede bakıyorum. Uygulamada bazı sektörlerle ilgili sıkıntılar olabilir. Biz gerekli tedbiri alırız. Bizim veridğimiz güncelleme kararları veya öngördüğümüz vergi miktarlarını sağlayacak her türlü düzenlemeyi yaparız. Ne gerekiyorsa yapıyoruz. Onlar eğer uyum konusunda sorun yatıyorsa biz nisbi sisteme geçeriz. Gerekirse sistemi değiştiririz. Hangi sektör olursa olsun bizim yaptığımız sisteme uymak zorundalar. Uymazlarsa biz alternatif yolları geliştiririz. Uymak durumunda kalırlar. Bizim bir gelir hedefimiz var ve o gelir hedefini yakalayacağız" diye cevap verdi.

Başbakan Erdoğan'ın Davosa gitmeyeceğinin hatırlatılması ve bu konuda kendisinin ya da hükümet adına bir yetkilinin Davosa gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine Bakan Şimşek, "Davosa gideceğim. Davos önemli bir uluslararası platform. O platformda Türkiye'den de bazılarının bulunması bence önemli. Gerek dünya ekonomisinde olup bitenleri geniş kapsamda değerlendirebilmek gerekse birçok maliye bakanı ile biraraya geliceğim. Ülkemizi daha yakından tanıtmak için önemli bir platformdur" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler