YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şiddetli artçılar neyin habercisi
Ege'de yaşanan 6.5 büyüklüğündeki deprem, pek çok ilde hissedildi ve büyük paniğe yol açtı. Çoğu balkondan atlayan 2'si ağır 267 kişi yaralandı. Uzmanlara göre bu sarsıntı Marmara depremini tetiklemez
Şiddetli artçılar neyin habercisi
25 Mayıs 2014 / 11:11 Güncelleme: 25 Mayıs 2014 / 11:18

Ege'de Gökçeada açıklarında dün meydana gelen ve Türkiye'nin batısında da hissedilen 6.5 büyüklüğündeki deprem, korku ve paniğe yol açtı. Bazı binalarda küçük çaplı hasar oluştu, ikisi ağır 267 kişi yaralandı. Yaralıların büyük kısmı ise panikle aşağı atlayanlar...

 Deprem dün saat 12.25'te Gökçeada'nın batısında ve Çanakkale'ye 90 kilometre mesafede meydana geldi. 6.5 büyüklüğünde ve yerin 25 kilometre altında yaşanan deprem yaklaşık 40 saniye sürdü. Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın ve Antalya'da da şiddetli olarak hissedildi. Vatandaşlar korkuyla kendilerini binaların dışına atarken, bazıları ise pencere ve balkonlardan atladı. Deprem can kaybına neden olmadı. Yunanistan'da 4 kişi yaralanırken başkent Atina'da panik yaşandı.

Şehitlik ve Kale'de hasar

Başta Gökçeada olmak üzere Çanakkale'ye bağlı bazı yerleşim birimlerinde binalarda küçük çaplı hasar oluştu. Akçakoyun köyünde panikle ikinci kattaki evinin balkonundan atlayan Havva Özlem'in beli kırıldı. Esmer Gün ise kalp krizi geçirdi. Çanakkale'de sinir krizi geçiren 12 kişi hastaneye kaldırıldı. Lapseki'de de birinci kattaki evinin balkonundan atlayan Esin Durmaz'ın (34) kolu kırıldı. Hamidiye Camisi'nin minaresinde hasar oluşurken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne ait binanın bacasından kopan parçalar, park halindeki bir araçta hasara yol açtı. Yenice Devlet hastanesi çatlaklar nedeniyle tahliye edildi. Deprem, tarihi Seddülbahir Kalesi ile Gelibolu yarımadasındaki 57'nci Alay Şehitliği'nde de hasara neden oldu. Arıburnu yarları ile Conkbayırı'nın bazı bölgelerinde toprak kayması yaşandı.

Telefon şebekeleri çöktü

Edirne'de başına tuğla düşen 60 yaşındaki Ayşe Alkan yaralanırken, Keşan'da balkondan atlayan bir vatandaşın bacağı kırıldı. Tekirdağ'da da Selimiye Camisi'nin minare şerefelerinden biri yıkılırken, diğerinde çatlaklar meydana geldi.

İstanbul'da da hissedilen deprem, paniğe yol açtı. Halk sokağa fırladı. Vatandaşlar, telefonla yakınlarına erişmeye çalışınca şebekeler çöktü. Can ya da mal kaybı yaşanmadı. Kızılay, Gökçeada'ya tedbir amaçlı olarak 32 çadır 500 battaniye gönderdi.

AFAD: 6 saatte 70 artçı...

AFAD, 40 saniye süren depremde ikisi ağır 267 kişinin yaralandığını açıkladı. Depreme en yakın yerleşim yerinin, 34 kilometre mesafedeki Çanakkale'nin Gökçeada ilçesine bağlı Uğurlu köyü olduğunu açıklayan AFAD, depremden 8 dakika sonra, Saros Körfezi'nde 5.3 büyüklüğünde artçı meydana geldiğini, 6 saatte 70 artçı yaşandığını açıkladı. Kızılay Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Merkezi de Gökçeada'ya tedbir amaçlı bir yardım TIR'ı gönderdi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, "Böyle orta büyüklükteki bir deprem, beklediğimiz büyük Marmara depremini tetiklemez" dedi. Özel, depremin ivme değerlerinin yüzde 1 seviyesinde olduğunu 17 Ağustos depreminde ise bu seviyenin 5 olduğunu ifade etti.

Bakan kentsel değişim töreninde yakalandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ege Denizi'nde meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremi, Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nın temelini attığı sırada hissetti. Bakan Güllüce'nin, sinevizyon ile Havaalanı Mahallesi'ne bağlanarak, temel atma törenini gerçekleştirdiği sırada meydana gelen deprem tören alanında panige neden olurken Bakan Güllüce, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Buran Kuzu ile diğer yetkililer de depremi platformda hissetti. Gazetecilere, depremle ilgili çok kötü anılarının olduğunu söyleyen İdris Güllüce, bu nedenle kentsel dönüşümü, riskli binaların değişimini çok önemsediğini ifade ederek şöyle konuştu: "Bunları konuştuk mu? Konuştuk. Sonra Allah dedi ki; 'Siz çok haklısınız, bir hatırlatalım'. Deprem oluyor unutuyoruz. Şimdi böyle bir hatırlatma oldu. Tarihe geçti bu ama. Depremle ilgili konuşuyorduk, 2 dakika sonra deprem oldu. Şiddetini bilmiyorum ama biz yukarıda iyi sallandık."

Valilerden durum değerlendirmesi

Depremin şiddetli hissedildiği illerden Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, "Hastanelere panikten dolayı küçük yaralanmalara bağlı il merkezinde 50, ilçelerde 55 kadar müracaat var" derken, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel de, "Depremi çok şiddetli hissettik. 15-20 kişi küçük sıyrıklarla hastanelere müracaat etti" açıklamasında bulundu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise "Merkez üssüne yakın Silivri dahil olmak üzere 39 ilçede herhangi bir can ve mal kaybı yok" dedi.

Prof. Dr. Ahmet Ercan:

En vahşi fay kırıldı

"Türkiye'nin en vahşi fayı Kuzey Anadolu kırığıdır. Bu kırık üzerinde depremi biz Marmara Bölgesi içinde ve Kuzey Ege'de bekliyorduk. Burada 3 kolu var. Bir tanesi en doğuda İstanbul kolu, ortada Tekirdağ kolu ve batıda Saros kolu olmak üzere. Deprem İstanbul ve Tekirdağ kolunu atlayarak, Saros kolunda oldu. Sığ bir deprem olması nedeniyle bütün Trakya'da, Marmara'da, Batı Anadolu'da, Ege kıyılarında güçlü hissedildi. İstanbul'daki yıkım gücü yaklaşık 3 ile 4 arasındadır. Çanakkale'de yıkım gücü Gökçeada ve Bozcaada'da yaklaşık 5 olarak gerçekleşmiştir. Deniz içindeki kırık 40 ile 60 kilometre arasındadır. Ve granit katmanını yarmıştır. Çıkan enerji yaklaşık 5 atom bombası gücündedir. Bunun arkasından daha büyük bir deprem beklentisi içinde değilim. Ege'ye tatil planları yapanlar korkmasınlar. Bu depremin İstanbul kolunu etkilemesi söz konusu değil."

Prof. Dr. Şükrü Ersoy:

Beklenen depremi tetiklemez

"6.5 büyüklüğündeki deprem yerkabuğunu kıran bir depremdir. Enerjisini boşaltmış bir deprem. Öncü veya artçı değil müstakil bir depremdir. Normal şartlar altında bundan sonraki depremler giderek küçülecektir. Bu bölge Kuzey Anadolu Fayı'nın Saros Körfezi içindeki devamı üzerinde meydana gelmiştir. 2013 yılında da burada 5.3 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Saros Körfezi depremlerle, faylarla çökmüş bir bölgedir. Bu bölgede 1912'de,1965'te, 1985'te depremler olmuştur. Bu depremin Marmara'da beklenen büyük depremi tetiklemesi beklenmez."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler