YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sibirya soğukları kapıda...
Sibirya soğuklarını etkili olduğu bölgede gece en düşük hava sıcaklığı -22 dereceyi buldu...
Sibirya soğukları kapıda...
02 Aralık 2011 / 10:06 Güncelleme: 02 Aralık 2011 / 10:08

Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 22 dereceyle Erzurum'da ölçüldü.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkili oluyor.

Soğuk nedeniyle kent merkezlerindeki kaldırımlar buz tuttu, süs havuzları ve bazı çeşmelerin çevresi dondu, ev, işyeri ve araçların camlarında buzlanmalar meydana geldi, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Sabah erken saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlar, buz tutan kaldırımlarda yürümekte güçlük çekti. Araçlarının yakıt deposu donan vatandaşlar, ateş yakarak ısıtmaya çalıştı.

Karayolları 126. Şube Şefi Ümit Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ardahan'da etkili olan soğuk havadan dolayı karayollarında buzlanmalar görüldüğünü bildirdi.

Özellikle yükseklerde buzlanmanın ulaşımı aksattığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

''Sürücülerimizden, bu dönemde yanlarında zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını istiyoruz. Çünkü birçok yolumuzun yüksek kesimlerinde kar yağışının yanı sıra buzlanmalar var. Kuzey kesimlere düşen yollarımız da ise gizli buzlanmalar var, sürücüler tedbirli olmaları gerekir.''

Bu arada, bölgede gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Erzurum'da eksi 22, Ağrı'da eksi 21, Ardahan'da eksi 18, Kars'ta eksi 17, Bayburt'ta eksi 11, Iğdır'da eksi 9 ve Erzincan'da eksi 8 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ağrı'da eksi 8, Erzurum'da eksi 6, Ardahan'da eksi 3, Kars'ta eksi 2, Bayburt'ta 0, Erzincan'da 5 ve Iğdır'da 7 derece olması bekleniyor. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler