YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sibel Eraslan gözyaşlarına boğuldu!
Gazeteci-yazar Sibel Eraslan, 24 TV ekranlarında TBMM'de başörtüsü özgürlüğünü değerlendirdi.
Sibel Eraslan gözyaşlarına boğuldu!
05 Kasım 2013 / 09:25 Güncelleme: 05 Kasım 2013 / 10:52

Elif Çakır'ın moderatörlüğünü yaptığı Söz Bitmeden programının bu akşamki konuğu Star Gazetesi yazarlarından Sibel Eraslan'dı.

Programda, başörtülü vekillerin TBMM'ye girmesi konuşulurken, Eraslan ve Çakır duygularını gözyaşlarıyla ifade ettiler.

"Şafak Pavey, parmağıyla işaret ederek konuştu"

Meclis'te başörtüsü özgürlüğünün başladığı gün parti temsilcilerinin yaptığı konuşmaları değerlendiren Sibel Eraslan, özellikle Şafak Pavey'in konuşmasını beğenmediğini ifade etti. Eraslan'a göre, Muharrem İnce'nin konuşması Pavey'in konuşmasından daha iyiydi.

İşte Sibel Eraslan'ın o sözleri:

CHP tabi ki bir konuşmacı seçecekti kendisi için. Bu konuşmacının da bir kadın olması, aynı zamanda engelleri aşmak konusunda önemli adımlar atmış, uluslar arası bir düzeyde tanınan bir simayı etmesi, genç bir milletvekilini tercih etmesi, oyunun kuralı gereği de anlamlıydı. CHP’nin yerinde kim olsa Şafak Pavey’i konuştururdu.

Pavey’in geçmişinde yaptığı yürüyüşle o günkü konuşma birbirine uygun değildi. Agresif bir konuşmaydı.

Şafak Pavey’in annesinin Ayşe Önal’ın 28 Şubat’taki dik duruşu benim için bir cesaret kaynağıdır, enerji kaynağıdır. O yüzden de Pavey’in konuşması hayal kırıklığına uğrattı beni.

Sayın Başbakanımız o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ydı. Hem hanımefendiyle hem de sayın Başbakan’la olan aile dostluklarını da bildiğim için o açıdan da üzüldüm. Milletvekilliği, makam, koltuk bunların hepsi gelip geçicidir ama dostluk parayla satın alınmaz, seçimle kazanılmaz. Dostluk başka bir şeydir. Keşke o dostluğu bu şekilde hırpalamasaydı diye düşündüm. Bu çok kişisel bir bakış açısı.

"Muharrem İnce'nin konuşması Pavey'inkinden iyiydi"

Onun dışında Pavey’in konuşmasında itham edici noktalar vardı. Başörtülü kızlar üzerinden söylenen indirgeyici, parmağının ucuyla işaret ederek, kategorize ederek konuşması hiç güzel değildi. Hem kadın hakları, hem insan hakları hem de gençlik hakları açısından hiç güzel değildi.

Bir de nedense, başörtülü kadınlar en zayıf halka gibi herkes önce onlara pençe gösteriyor. Tırnaklarını çıkartıyor. Talihsiz bir konuşmaydı. Keşke yapılmasaydı. Hiç modern değil, demode bence. 1999’daki mantığın benzeriydi. Ben Şafak Pavey’den daha farklı bir konuşma bekledim mesela. Haşarılığıyla bilinen Muharrem İnce bile “başörtülü kadın da, başörtülü olmayan kadın da kardeşimizdir” gibi çok yeni bir cümle kurdu. Ondan şimdiye kadar duymadığımız bir cümle.

Bence Muharrem İnce’nin konuşmasından da geriydi Şafak’ın konuşması.

Gözyaşları içinde anlattı

Sibel Eraslan, 28 Şubat sürecinde başörtülülerin yaşadıklarını ve mağduriyetleri anlatırken gözyaşlarına boğuldu.

Eraslan'ın anlattığı anılar moderatör Elif Çakır'ı da gözyaşlarına boğuldu.

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler