YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
SGK Başkanı Zararsız, Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nun SSK ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yaptığı dönemin araştırılmasına ilişkin kendisine sözlü ya da yazılı herhangi bir talimatı olmadığını söyledi...
SGK'dan Kılıçdaroğlu açıklaması
29 Mayıs 2010 / 14:16 Güncelleme: 29 Mayıs 2010 / 14:17

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yaptığı dönemin araştırılmasına ilişkin kendisine sözlü ya da yazılı herhangi bir talimatı olmadığını ifade ederek, iddiaların tamamen gerçek dışı ve hayal ürünü olduğunu belirtti.

Zararsız, yaptığı açıklamada, dünkü bir gazetenin manşetinde yayımlanan ''Korku Dağları Sardı'' başlıklı haberde, Başbakan Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nun SSK ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğü yaptığı 1991-1999 yılları arasındaki dönemin araştırılması yönünde kendisine talimat verdiğinin iddia edildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

''Haberde konu edildiği gibi Sayın Başbakan'ın, tarafıma Sayın Kılıçdaroğlu'nun görev yaptığı dönemin araştırılmasına ilişkin sözlü ya da yazılı herhangi bir talimatı olmamıştır.

Ayrıca bu yönde şahsımın, Teftiş Kurulu Başkanlığına bir talimatı bulunmamaktadır. Dolayısıyla böyle bir soruşturma kurumumuzca yürütülmemektedir.

Yayımlanan haberde yer verilen iddialar tamamen gerçek dışı ve hayal ürünüdür. Söz konusu haber, teknik ve hukuki olarak pek çok yanlışlarla doludur. Zira, SSK Genel Müdürlüğü yapan bir kişi hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişlerinin inceleme ve soruşturma yapması hukuken mümkün değildir. Bunlar hakkında inceleme ve soruşturma, sadece bakanlık ve Başbakanlık müfettişleri tarafından yapılabilmektedir.'' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler