YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK ile TEB arasında görüşmeler devam ediyor
SGK ile TEB arasında görüşmeler devam ediyor
SGK ile TEB arasında görüşmeler devam ediyor
18 Aralık 2008 / 12:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında devam eden görüşmelerde, 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü'nün kamu kurum ıskontolarına yönelik maddeleriyle ilgili anlaşma sağlanamazsa, SGK kapsamındaki hastalar 1 Şubattan sonra serbest eczanelerden ilaç alamayacak.


SGK ile TEB arasında 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü'nün kamu kurum ıskontolarına yönelik maddelerinin uygulanmasına ilişkin görüşmeler devam ediyor.


Bu görüşmelerden 31 Aralık tarihine kadar sonuç alınamaması halinde, SGK ile TEB üyesi serbest eczaneler arasındaki sözleşmeler feshedilecek ve SGK kapsamındaki hastalar, 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren serbest eczanelerden ilaç alamayacakr.


TEB Genel Başkanı Erdoğan Çolak, 2005 yılından bu yana kamu tarafından yapılan ilaç alımlarında, ilaç firmaları tarafından uygulanan kamu kurum ıskontosunun, eczaneler üzerinden kamuya aktarıldığını anlattı. Ancak bu uygulamada, ilaç şirketlerince kamuya imalatçı satış fiyatı üzerinden iskonto yapılırken, devletin kamu kurum ıskontolarını eczanelerden perakende satış fiyatı üzerinden aldığını belirten Çolak, bunun eczacılar açısından bir kayıp yarattığını dile getirdi. Çolak, 30 Haziran 2008 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Maliye Bakanlıkları ile TEB arasında yapılan ortak protokol koşullarına göre, kamu kurum ıskontosu eczacının üzerinden kaldırıldığını söyledi.


"Kamu, anlaşmanın gereğini yerine getirmedi"


Çolak, protokol sonrası süreçte kamu tarafının, altında imzası olan bu anlaşmanın koşullarını yerine getirmediğini ileri sürdü. Buna rağmen, sağlık hizmetinin kesintiye uğramaması adına sorunun Aralık 2008 tarihine kadar çözümlenebilmesi için gerekli özveri ve sorumluluğu gösterdiklerini anlatan Çolak, şunları kaydetti:


"Şu anda, kamu kurum ıskontosu uygulaması ile ilgili olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşme sürecindeyiz. 31 Aralık 2008 tarihinde kurum ile aramızda yeni bir sözleşme imzalanamazsa, 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü 1 Ocak 2009 itibariyle sona erecektir. Birliğimiz, bu haksız yükün eczacılar üzerinde daha fazla kalmaması, ilaç şirketleri ve kamu arasında bu sorunun çözülmesi konusunda kararlıdır. Bu bakımdan, talebimiz, 31 Aralık 2008 tarihinden itibaren kamu kurum ıskontolarının ilaç şirketleri ve SGK arasında çözümlenmesidir."


Çolak, SGK ile TEB arasında 1 Temmuzda imzalanan protokolün kamu kurum ıskontolarıyla ilgili maddesinin yürürlüğe konulmaması nedeniyle, SGK ile 1 Eylülde geçerli olmak üzere bir ek protokol imzaladıklarını hatırlatttı. Bu protokol uyarınca ıskontolarla ilgili çalışmaların Ekim 2008 tarihinde başlatılarak 31 Aralık 2008 tarihine kadar sonuçlandırılmasının hükme bağlandığına işaret eden Çolak, bu konuda çözüm bulunamaması halinde mevcut protokol ve sözleşmelerin 1 Şubat 2009 tarihi itibariyle feshedilmesinin de karar bağlantıdığını belirtti.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler