YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK bir engeli daha kaldırdı
SGK bir engeli daha kaldırdı
20 Mayıs 2011 07:19
Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşımında bir engeli daha kaldırdı...

Özel hastanelerin 7 gün 24 saat hizmet vermesinin önünü açtı. SGK ile sözleşmesi olan özel hastaneler artık günün her saati vatandaşa açık olacak. Resmi tatil günleri de dahil hastalar tüm branşlarda muayene olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların resmi tatillerde vemesai saatleri dışında da özel hastanelere gitmesinin önündeki engelleri kaldırdı. Buna göre hastalar, 7 gün 24 saat boyunca istedikleri zaman acil servisler dışında ‘SGK ile sözleşmesi olan’ özel hastanelere gidip sağlık hizmeti alabilecek. SGK daha önce yaptığı açıklamada, resmi tatil günlerinde acil vakalar dışında sadece dahiliye, çocuk hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve göğüs hastalıkları olmak üzere 4 branşın provizyona açık olduğunu duyurmuştu. SGK, dün yaptığı açıklamada ise artık sadece 4 branşın değil bütün branşların provizyona açıldığını bildirdi. MEDULA’da düzenleme yapıldı SGKaçıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kurumumuz ile sözleşmeli özel sağlık hizmet sunucularının, kamuya ait sağlık hizmet sunucularında olduğu gibi, 5Mayıs’tan itibaren resmi tatil günlerinde de sözleşmeli oldukları branşlardan provizyon alabilmeleri için MEDULA sisteminde gerekli düzenleme yapılmıştır.” SGK’nın bu açıklamasıyla birlikte hastalara 7/24 özel hastane yolu açılmış oldu.Vatandaşlar resmi tatillerde vemesai saatleri dışında SGKile sözleşmesi olan özel hastanelerden istedikleri branştan hizmet alabilecek.

Uzmanlar olumlu bakıyor

Talep edilen bir uygulamaydı

Sosyal Güvenlik Uzmanı Saadettin Orhan: Özel hastanelerin öteden beri dile getirdiği talepti. ‘Mesai saati sınırlaması olmasın, rahatlıkla fatura edebilelim’ diyorlardı. Hastaların da işine gelen bir düzenleme oldu. Çünkü hastaneye gidecekleri zaman artık mesai saati sınırlamasına tabi tutulmayacaklar.

Hasta yükünü azaltacak

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Dr. Cevat Şengül:

Son derece iyi bir uygulama. Hasta yoğunluğu, hemözelleri hemdevlet hastanelerini olumsuz etkiliyordu.Mesai saatleri dışındamuayene olmadığı zaman hasta acil olmasa dahi acil polikliniklere gelipmuayene olmak istiyordu.

Sektörümüz için çok yararlı

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr.Mehmet Altuğ: Vatandaşlar ve sektörümüz için çok yararlı. Uzun süredir tümbranşları provizyona açarak vatandaşlarınmağduriyetlerinin sona erdirilmesi için çaba sarf ettik. Bu düzenleme ile vatandaşlarımız özel sağlık kuruluşlarından da resmi tatil günlerinde hizmet alabilecek.

Çalışanlar mağdur edilmesin

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Eraydın: Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları için bir iş yükü oluştu. Ancak vatandaş açısından olumlu sonuçlar verecektir. Özellikle çalışan vatandaşlarımızmesaileri dışında gidipmuayene olabilecekler. Buna rağmen çalışanlarmağdur edilmemeli.

Denetimler arttırılmalı

İstanbul Tabip Odası Üyesi Dr. Osman Öztürk: Belki vatandaş açısından rahatlatıcı bir uygulama olabilir. Düzenlemenin bu haline karşı çıkmıyoruz. Ancak SGK özel hastanelerden hizmet alıyor ama kimi hastaneler hastalardan çok ciddi paralar talep ediyor. Denetimartırılmalı. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler