YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Sezeryan'cıların derdi money
Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da gündeminde Kürtaj ve Sezeryan'le ilgili tartışmalar da vardı. Kürtajla ilgili "Kimsenin cenin öldürme hakkı yok" diyen Erdoğan, Sezeryanla ilgili ise Amaçları başka, Money money. Daha fazla para kazanıyorlar" dedi.
'Sezeryan'cıların derdi money
02 Haziran 2012 / 21:11 Güncelleme: 02 Haziran 2012 / 21:11

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4. Adalet Reformu Paketi'nin çalışmalarına başladıklarını, paketi ilk Bakanlar Kurulu toplantısında müzakere edilmesinin ardından TBMM'ye göndereceklerini bildirdi.

Erdoğan, Diyarbakır Seyrantepe Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Diyarbakır 4. İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, demokratikleşme yolunda, hukuk yolunda son 9,5 yılda devrim niteliğinde adımlar attıklarını belirtti.

İnkar, ret, asimilasyon politikalarına son verdiklerini, yasakları tek tek kaldırdıklarını ifade eden Erdoğan, reform sürecinin hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 3. Adalet Paketi'nin TBMM'ye sevk edildiğini ve bazı maddelerin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek aşamaya geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

''3. paketin içeriği basında yer aldı. Basın-yayınla işlenen suçlar noktasında soruşturma, infaz ve dava safhalarında erteleme kararlarının önünü açıyoruz. Basın-yayın özgürlüğünü daha da güçlendiriyoruz. Etkin savunma hakkını daha da geliştiriyoruz. İlk defa suç işleyenler, basit nitelikli terör suçlarına katılanlar için bazı reformlar getiriyoruz. Özel hayatın gizliliği noktasında hassasiyeti daha da artırıyoruz. Rüşvetle mücadeleyi yoğunlaştırıyor, özellikle bıçak parası gibi adlar altında ameliyatlar için para isteyenlere ağır cezalar getiriyoruz.''

Erdoğan, 4. Adalet Reformu Paketi'nin çalışmalarına başladıklarını, bu paketi de ilk Bakanlar Kurulu toplantısında müzakere ederek Meclis'e göndereceklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Türkiye hakkında verdiği tüm ihlal kararlarını tek tek inceledik. Türkiye'nin AİHM'de ne tür eleştirilere maruz kaldığını, ne tür ihlallerle itham edildiğini tespit ettik. 4. pakette inşallah bu ihlalleri ortadan kaldıracak önemli demokratik adımları atıyoruz. Yaşam hakkı ihlallerinin önüne kararlılıkla geçmek için tedbirler alacağız. İşkenceye sıfır tolerans gösteriyoruz. İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi için daha etkin bir mücadele başlatacağız. İşkence ve kötü muamelede zaman aşımını ortadan kaldıracağız. Yargıtay üzerindeki iş yükünü çok hızlı, çok sistemli şekilde eritiyoruz, makul sürede yargılamanın sağlanması için gereken tedbirleri alacağız.

Sanık haklarını güçlendiriyor, mahkemede savunmanın etkinliğini artırıyoruz. Yargıda iddia makamıyla savunma makamı arasında eşitlik, denge getiriyoruz. Özel hayatın, aile hayatının daha güçlü şekilde korunması için bazı adımlar atıyoruz. Düşünce ve vicdan özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırıyor daha ileri standartları ülkemize getiriyoruz. İfade ve basın özgürlüğünü çok daha ileri standartlara kavuşturuyoruz. Mülkiyet hakkını ihlal eden düzenlemelere bu düzenlemeyle son veriyoruz. Bunlar 4. reform paketinden sadece bazı başlıklar.''


-''Sen yine bildiğini oku, biz bunu aynen bu şekilde yapmaya devam edeceğiz''-


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, kürtaj ve sezaryenle ilgili iki yaklaşım tarzının ortaya konulduğunu, bir kesimin ''Bu vücut benimdir, ben tercih hakkımı kullanırım'' şeklinde propaganda yaptığını kaydetti.

Diğer yaklaşımın ise yaşam hakkını ön planda tuttuğuna dikkati çeken Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

''Biz nereden hareket ediyoruz. Biz yaşam hakkından hareket ediyoruz. Çünkü bir vücutta cenin öldürüldüğünde, ha yaşam halinde öldürülen ha orada öldürülen. Bizim için aynıdır. Bunu öldürme hakkına kimse sahip değildir.

Bu tür olaylar aynı zamanda insan sağlığını tehdit eden olaylardır. Bu oyuna gelmeyeceğiz, bu oyunu da bozacağız. Bu kesim aynı zamanda annelik makamını da kabul etmeyen kesimdir. Çok enteresan, ne diyorlar biliyor musunuz; 'Ne demek anne, kadın değil de anne ya da ana.' Bu kesimin anlayışı bu. Biz 'anne' diyoruz, 'annelerin ayaklarının altı öpülür' diyoruz. Biz bu değerlerden geliyoruz. Bizim değerlerimizde, bizim dinimizde cennet annelerin ayakları altındadır, babaların değil. Biz annenin kıymetini bilen, onu bildirmeye çalışan anlayışını mensuplarıyız. Biz muhafazakar demokrat partiyiz. Biz bu anlayışla çalışıyoruz, bunu halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. Sen yine bildiğini oku, biz bunu aynen bu şekilde yapmaya devam edeceğiz.''


-''Sezaryen, nüfusu dondurmaya yönelik bir adımdır''-


Bu konuda, ''parti programında yoktu'' yönünde eleştiriler geldiğini belirten Erdoğan, siyasetin dinamik olduğunu, her şeyin parti programında yer alamayacağını söyledi.

Siyasetin her an güncellenmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, ''Programınızda olmayan birçok şeyler hayatın akışı içinde, yeni yeni program içinde yerini alır. Bunu diyenler ideolojik yaklaşım içinde bu ifadeleri kullanıyorlar. Şu anda gerekli her çalışmayı yapıyoruz gerekli adımı atacağız'' diye konuştu.

Sezaryenin ülke nüfusunu dondurmaya yönelik bir adım olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Sezaryenle 1 ya da 2 tane olabiliyor. Aslında 3 de, 4 de olabilir, o ayrı mesele. '2 daha fazla olamaz.' Böyle bir yaklaşım tarzı. Dert başka aslında. Dert money (para). Daha rahat doğum yapıyormuş. Hayır. Oralardan gayet iyi para götürüyorlar. Biz, bu konuları iyi biliyoruz. Bunların çalışmalarını da yaptık. Şu anda özel hastanelerde yüzde 90'a kadar sezaryenle doğum var. Türkiye ortalaması yüzde 50. Kimi uyutuyorsunuz ya. Biz bu adımı da atacağız. Nüfusumuzun güçlü olması, artmasıyla ürken, çekinen değil... Aksine bu ülkenin nüfusu artmalı. Genç dinamik nüfusa sahip olmalıyız, yaşlı nüfusa değil. Ekonominin en önemli gücü insandır.''

Başbakan Erdoğan, ayrıca parti teşkilatından bölgede şiddet ve istismarın önüne geçilmesi için daha fazla çaba harcamalarını istedi.

Öte yandan, Diyarbakır'a yapmayı planladıkları projelere de değinen Erdoğan, Diyarbakır'a dev bir statla 10 bin kişilik büyük bir cami yapacaklarını sözlerine ekledi.


-''Surların kurtarıcısını beklediği kadar seni bekledik büyük usta''-


Kongreye Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, AK Parti Diyarbakır ve bölge milletvekilleri de katıldı.

Kongre salonuna asılan ''Surların kurtarıcısını beklediği kadar seni bekledik büyük usta'', ''2023'ün Mimar Sinan'ı, AK gençliğin büyük ustası, Diyarbakır hasta sana, seninle hep aynı safta'' pankartları dikkati çekti.

Bu arada bazı partililerin açtığı ''AK Parti Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik'e özgürlük istiyoruz'' yazılı ve Çelik'in fotoğrafının yer aldığı pankart, Başbakan Erdoğan salona girmeden parti il yönetimi tarafından toplatıldı.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler