YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şevket Kazan'ın dilekçesi kabul edilmedi
103 sanığın, ‘Hükümeti cebren devirmeye, düşürmeye iştirak’ suçundan yargılandığı ünlü ‘28 Şubat’ davasında ilginç gelişmeler yaşanıyor.
Şevket Kazan'ın dilekçesi kabul edilmedi
20 Şubat 2015 / 08:27 Güncelleme: 20 Şubat 2015 / 08:28

Davanın önceki gün görülen 76’ncı duruşmasına, post-modern darbe mağduru Refah-Yol Hükümeti’nde Adalet Bakanlığı görevini yapmış Şevket Kazan’ın ‘şikayet’ dilekçesi damga vurdu. Önceki gün 28 Şubat’la ilgili şikayetçi olmadığını belirten ve ifadesinde, “Hayatımın en zor kararıdır bu dosya için şikayetçi olmak. Ben şikayetçi değilim” diyen Kazan, dün bu kararından vazgeçerek şikayetini geri çekmediğini bildirdi.

Pişmanlık duydu

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fevzi Şıngar, “Mağdur Şevket Kazan’ın, saat 15.32 itibarıyla mahkemeye verdiği dilekçede, ‘Yeniden şikayetçi sıfatıyla davaya devam edeceğini’ belirttiğini” tutanağa geçirdi. Avukatı İsmail Aydos, Kazan'ın yeniden başvurusunun nedenini, “Şevket Bey biraz rahatsız, hafızasını toplayamıyor. Beni aradı. Pişmanlık duyduğunu ifade etti” ifadeleriyle açıkladı.

Mahkeme kabul etmedi

Ancak mahkeme, 'CMK'nın 243. maddesi' uyarınca şikayetten vazgeçen müştekinin tekrar katılan sıfatı alamayacağını gerekçe göstererek Kazan'ın talebini reddetti. Eski Başbakan Tansu Çiller'in yeniden dinlenmesine karar veren mahkeme ayrıca Tansu Çiller, Bülent Orakoğlu, Hasan Celal Güzel, Şeref Malkoç, Milli Gençlik Vakfı, Önder Derneği'nin de arasında bulunduğu bir kısım katılanın müdahilliğinin kabulüne karar verdi. Aynı davada dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener de şikayetçi olmamayı seçmişti.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler