YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ses kaydında sonuç alınamadı"
"Ses kaydında sonuç alınamadı"
03 Temmuz 2010 10:53
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Türkiye Barolar Birliği'nde düzenlenen Özgürlük ve Demokrasi İçin Avrupalı Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin yönetim kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında hem Erzurum'da hem Yargıtay'da dava açılmıştı. Bu süreçte ortaya çıkan bir ses kaydı gündeme bomba gibi düştü. İki yargıtay üyesi arasında geçtiği öne sürülen konuşmada İlhan Chaner'in nasıl tahliye edileceği, davaların nasıl birleştirileceği konuşuluyordu.

Kaydın ortaya çıktığı dönemde Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker konuyla ilgili inceleme başlattıklarını açıklamıştı. Aradan geçen sürede Yargıtay'daki davada karar çıktı. Tıpkı ses kaydındaki gibi Cihaner ve diğer sanıklar tahliye edildi, davaların birleştirilmesine karar verildi. peki ses kayıtlarıyla ilgili soruşturma hangi aşamada..

"Nereden kaynaklanıyor? nasıl dinlendiği yasal mıdır, değil midir? bunlar araştırılacak. ondan sonra ancak bir sonuca varılacak. onun için şu anda soruşturma devam ediyor. sonucunda hukuk, yasalar neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır"

Yargıtay Başkanı Gerçeker gelinen noktayı böyle özetledi. Ses kayıtları açıkça ortada dururken "sonuca varamadık" dedi. Yargıtay tarafından verilen tahliye ve birleştirme kararı konusundaki eleştirilere de tepki gösterdi.

"Bir yerde hukuk konuşulurken herkesin susması lazım, ama bakıyoruz ki hukukçular konuşmuyor ya da konuşamıyor. hukukçu olmayanlar hukuku daha iyi bildikleri için hep onlar konuşuyor. biz onları dinlemekle yetiniyoruz" diyen Gerçeker anayasa mahkemesinin gündemindeki anayasa değişikliği paketi konusunda görüş bildirmekte bir sakınca görmedi.
Gerçeker Anayasa değişikliği ile ilgili, "Bu bir reform değil, anti reformdur. İstenen değişiklikler yargıyı, yürütmenin etkisine sokacak değişikliklerdir." diye konuştu...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler