YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seri katilin şifresi çözülemiyor...
Filmi de çekilen Zodiac lakaplı seri katilin yakalanması katilin arkada bıraktığı şifreli bir metni çözmeye bağlı. 12 yıldır kodu çözemeyen FBI, kamuoyundan yardım istiyor...
Seri katilin şifresi çözülemiyor...
01 Nisan 2011 / 08:21 Güncelleme: 01 Nisan 2011 / 08:34

En iyi kripto analiz uzmanlarının bile çözemediği kod, 30 Haziran 1999'da öldürülen 41 yaşındaki Rick McCormick cinayetini aydınlatabilir. Çünkü FBI'ın cinayetle ilgili olarak şu ana kadar elde edebildiği tek ipucu McCormick'in arka ceplerinde çıkan 2 kağıt parçası...

abcNEWS'un haberine göre, elle yazılmış bu kağıtlar 30 satırlık harf ve rakam gruplarından oluşuyor. "Yaptığımız işte gerçekten iyiyiz" diyen CRRU (FBI'ın kripto analiz birimi) 12 yıldır bu kodu çözemeyince "Ama bu konuda biraz yardım alabiliriz" deyip halka başvurdu.

110331-kod.jpg

Lise terk olan McCormick pratik bir zekaya sahipti ve oldukça bilgiliydi, çocukluğundan beri kendine şifreli mesajlar yazıyordu. Ancak ne yakınları ne ailesi kodun anahtarını FBI'ya veremedi.

Uzmanlar McCormick'in cinayete kurban gitmeden 3 gün önce yazdığı şifreli mesajları cinayetin çözümünde de önemli bir ipucu sağlayacağını düşünüyor. Kripto analistleri bir yandan da kurbanın daha önceden yazdığı mesajları okuyarak onun şifreleme sistemini anlamaya çalışıyor.

110331-kod2.jpg

ŞİFREYİ ÇÖZDÜYSENİZ...

CRRU başkanı şifreyi çözene bir ödül verilmeyeceğini ancak bunu çözen kişinin beyin gücü sayesinde bir cinayeti çözüp bir katili yargıya teslim etme tatminine sahip olacağını söylüyor ve birimin adresini veriyor:

Cryptanalysis and Racketeering Records Unit

2501 Investigation Parkway

Quantico, VA 22135

Attn(konu): Ricky McCormick Case (ntvmsnbc.com)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler