21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,466
 • BIST95.182
 • Dolar4,7368
 • Euro5,4693
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2597
 • İstanbul29 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa37 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Serginin bizimle ilgisi yok"
Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, başörtülü kadınlara hakaret içerikli resimlerin bulunduğu "Ucube-Ebucu"adlı serginin kendileriyle ilgisinin olmadığını ileri sürdü.
"Serginin bizimle ilgisi yok"
29 Nisan 2011 / 18:00 Güncelleme: 29 Nisan 2011 / 18:14

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, belediye binasında açılan, cami minarelerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ucube' benzetmesi yaptığı Kars'taki 'İnsanlık Anıtı'na benzetildiği resmin ve başörtülü kadınlara hakaret içerikli resimlerin bulunduğu "Ucube - Ebucu" isimli serginin kendileriyle ilgisi olmadığını savundu.

Kars'taki 'İnsanlık Anıtı'nı yapan Mehmet Aksoy'la birlikte serginin açılışını yapan Belediye Başkanı Ahmet Ataç, açıklamasında, sergiyi gezmediğini ve resimleri görmediğini söyledi. 

"SERGİDEN BİZ SORUMLU DEĞİLİZ"

Serginin haberini yapanları da provokatörlükle suçlayan Ataç, Aksoy'la birlikte sergiye gittiğini, kısa süre orada kaldığını ancak sergiyi gezmediğini söyleyerek, içeriğinden haberi olmadığını savundu. Belediyenin sitesinden haberi yapılan sergi için adına davetiye gönderilen Ataç, kimseye davetiye göndermediklerini ve sergiden kendilerinin uzaktan yakından alakaları ve sorumlulukları olmadığını savundu. Ancak, Ataç'ın, serginin açılmasından bir süre önce kentteki değişik isimlere kendi adına 'ucube' adlı resim sergisine katılmaları için davetiye gönderdiği ve aynı zamanda serginin açılışı ile ilgili belediyenin hazırladığı bültenin, belediyenin sitesinde yayınlandığı ve yerel basına gönderildiği ortaya çıktı.

Ataç, "Bu sergi, Tepebaşı Belediyesi ile herhangi ilgisi olmayan bir sergi. Bizle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir sergi. Açılışında kısa bir süre kaldım. Resimlere bakma şansım dahi olmadı. Mevzusu geçen resmi görmedim, görsem müdahale ederdim açıkça. Benim burada her şeyim açık, hiçbir şeyden çekinmiyorum." diye konuştu. Ataç, sorumluluğun sergiyi açanlarda olduğunu ifade etti.

"O RESİM SANAT DEĞİL DEĞİL KORKUNÇ BİR RESİM"

Sanatsever bir insan olduğu için isteyen herkese sergi salonunu verdiklerini kaydeden Ataç, "Resimi severim, heykel severim, sanatı severim ama bu sanatla alakası olmayan bir resim. İnsan hayatta her gün bir deneyim yaşıyor. Artık ben bu galeriyi, böyle bilmediğim insanlara hayatta vermem, tahsis de etmem. Vereceğim resim sergilerinin muhakkak denetimden geçmesini sağlayacağım." dedi.
söz konusu resimlerin resim değil korkunç bir resim olduğunu, sanat olmadığını ifade etti. Ataç, 

Ataç, resmi görmediğini, resimden Diyanet Sendikası'ndan bir din görevlisinin söylemesi ve bir gazete muhabirinin araması üzerine haberdar olduğunu belirterek, "Olumsuz resim olduğunu bilseydim koydurmazdım" dediğini söyledi. Başkan Ataç, resmin gerçekten bu kadar olumsuz olacağını düşünemediği için "Niye bunu bu kadar büyütüyorsunuz, büyütecek bir şey var mı" diye söylediğini ifade etti.
 İlk başta olayı ciddiye almadığını, ancak medyada çok ses çıkarmasından sonra basın toplantısı yapmaya karar verdiğini ifade ederek, haberi yapanları provokatörlükle suçladı.

"BUNDAN SONRA RESİMLERİ DENETLEYECEĞİM"

Bundan sonra galerilerinde açılmak istenen sergileri ve sergideki resimleri kontrolden geçireceklerini açıklayan Ataç, "Haberlerde baktım, resim gerçekten korkunç bir resim. Sanatla alakası olmayan bir resim. Ben bundan sonra o galeriyi, tanımadığım öyle herkese vermem. Bundan sonra sergilerin muhakkak denetimden geçmesini sağlayacağım. İsterse sansür desinler. Ne derse desinler." dedi.

"O RESMİ YAPANI KINIYORUM"

Ataç, sergiyle alakalı yapılan haberleri provokatörlük olarak değerlendirerek, DSP'de başkan olsaydı böyle bir haberin yapılmayacağını ve kendisinin kurban seçildiğini iddia etti.

"Bizim muhatap olmadığımız, hiç içerisinde olmadığımız bir şeyi taraflı ve kasıtlı olarak bize yüklemek isteyenleri kınıyorum. O remi yapanı da kınıyorum. O resim değil başka bir şey, ne olduğunu burada ifade edemiyorum." diye habere tepkisine devan eden Ataç, olaydan üzgün olduğunu. ancak bir suçu olduğu için değil, bu konuya muhatap yapıldığı için üzgün olduğunu ifade etti.

RESİMLERİ, 'UCUBE' BENZETMESİ YAPILAN İNSANLIK ANITINI YAPAN AKSOY DA BEĞENMEMİŞ

Serginin açılışında söz konusu resimlere bakarkenki görüntüsü bulunan İnsanlık Anıtı'nı yapan Mehmet Aksoy'un, resimleri görmesine rağmen tepki vermediği hatırlatılan Belediye Başkanı Ataç, haberden sonra Aksoy'un kendini aradığını belirtti.
Aksoy'un resimleri beğenmediğini kaydeden Ataç, "Mehmet Aksoy aradı, ne biçim resimler bunlar dedi. Onlar karikatür gibi bir şey, ne biçim resimler onlar dedi, kendi de beğenmedi." diye konuştu.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler