YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şeref Malkoç: "YSK'nın sandık kararı anayasaldır"
AK Parti’nin YSK Temsilcisi Şeref Malkoç, Doğu ve Güneydoğu'da terör nedeniyle sandıkları taşınmasını değerlendirdi.
Şeref Malkoç: "YSK'nın sandık kararı anayasaldır"
02 Ekim 2015 / 17:00 Güncelleme: 02 Ekim 2015 / 17:56

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu İşte Haber programına konuk olan AK Parti’nin YSK Temsilcisi Şeref Malkoç, "Doğu ve Güneydoğu'da bazı bölgelerde sandıkların güvenliği tehlikede. Bu nedenle bazı bölgelerde halkın da talebiyle sandıklar taşınacak. Bu uygulama olağandışı değildir, daha önce de anayasal süreç ile Türkiye'nin birçok yerinde bu uygulama yapıldı" dedi.

İşte Malkoç'un açıklamalarından öne çıkanlar;

Halk talep etti

7 Haziran seçimlerinin ardından PKK'nın şiddete başvurması sebebiyle birçok yerde vatandaşımızın can ve mal güvenliği sıkıntısı oluştu.  Halkın da talebiyle bazı bölgelerde sandıkların taşınması uygun görüldü.

PKK, vatandaşları kalkan olarak görüyor

Bu seçimde Türkiye genelinde 150 bin jandarma, 250 bin polis görev alacak. Gerektiğinde askeri kuvvetler de görev alacak. Cizre, Yüksekova gibi bazı yerlerde hendekler kazılmış, bombalar koyulmuş. Orada yaşayan vatandaşları PKK kalkan olarak kullanıyor. Sivil can kaybı olmasın diye seçim sandıklarının daha güvenli yerde yerinin belirlenmesi söz konusu. 

YSK, Anayasa tarafından yetkilendirilmiştir

YSK'ya ve İlçe Seçim Kurullarına verilmiş yetkiler var. Anayasanın 79. maddesi ile Seçim Kanununun 20. ve 70. maddesi çok açıktır. İlçe Seçim Kurulu ve Yüksek seçim Kurulu anayasaya ve kanunlara göre bu konuda yetkilidir. Zaten bu kurumlar böyle durumlar için varlar.

Siyasi değil hukukidir

Sandık yerinin belirlenmesi siyasi bir olay gibi gösteriliyor fakat kesinlikle hukuki bir olaydır. Bu kararı eleştirenler gidip Cizre'deki ortamı bir görsünler. Bu uygulama daha önce de defalarca oldu. En son yerel seçimde de Türkiye'nin birçok yerinde de bu uygulamada oldu.

YSK'nın kararı nihai karardır

CHP ve MHP'nin de HDP'ye uyarak aynı şeyleri söylemesi oldukça üzücüdür.  İlçe Seçim kurullarından gelen talebe göre YSK karar verecek neticede yetki bu kurumdadır. YSK'nın vereceği karar anayasaya göre nihai karardır. Bu karar siyasi değil hukuki ve teknik bir meseledir.

Gürsel Tekin, Cizre'de yaşananları iyi değerlendirsin

Cizre'de 20 kişinin üzerinde ölü vardı. 50 kişinin üzerinde yaralı var. Emniyetin bomba temizlediği hendek sayısı 100 civarında. Dağıttığı barikat sayısı 50 civarında. Gürsel Tekin bunları görmeden konuşuyorsa bu ayrı bir şey. CHP'de bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlara ve Gürsel Tekin'e tavsiyem şudur; lütfen bu konuda açıklama yapmadan önce CHP'nin YSK'daki temsilcilerine bu öneri mümkün mü değil mi diye sorsunlar.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler