YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şerafettin Elçi'ye kötü haber
Şerafettin Elçi'ye kötü haber
18 Ekim 2011 16:44
Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi hakkında, 33 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Şerafettin Elçi hakkında, ''terör örgütünün propagandasını yapmak'', ''Örgüt adına suç işlemek'' ve ''İzinsiz gösteriye katılmak'' suçlarından 33 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanığın, 13-14 Mayıs 2011 tarihinde Uludere'deki çatışmada ölü ele geçirilen 12 terörist için Diyarbakır'da düzenlenen yasadışı yürüyüşe katılarak, örgüt mensupları için saygı duruşunda bulunduğu kaydedildi.

Sanığın ayrıca 14 Mayıs ile 4 Haziran 2011 tarihinde İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen iki ayrı mitingde yaptığı konuşmalarda suç unsuru tespit edildiği bildirilen iddianamede, ''Şüpheli Elçi, konuşmasında terör örgütü PKK'dan 'özgürlük hareketi', mensuplarından ise 'gerilla ve şehit' diye bahsederek, terör örgütünün propagandasını yaptığı anlaşılmıştır'' denildi.

Milletvekili seçimleri öncesinde bazı basın yayın organlarında yer alan açıklamalarında da terör örgütünün propagandasını yaptığı ifade edilen iddianamede, Elçi hakkında, 4 kez ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'', ''2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu''na muhalefet etmek ve ''Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' suçlarından toplam 33 yıla kadar hapis istendi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler