YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şentop: Partiler 7 madde üzerinde anlaştılar
Şentop: Partiler 7 madde üzerinde anlaştılar
02 Ekim 2016 19:06
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, Mustafa Şentop, "Partiler 7 madde üzerinde anlaştılar. Özellikle askeri yargıyla ilgili olanlar önemli" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, üç partinin yürüttüğü anayasa çalışmalarına ilişkin, "Partiler 7 madde üzerinde anlaştılar. Özellikle askeri yargıyla ilgili olanlar önemli." dedi.

Şentop, AK Parti, CHP ve MHP'nin yürüttüğü anayasa çalışmasına yönelik AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Partilerin 7 madde üzerinde anlaştıklarını belirten Şentop, özellikle askeri yargıya ilişkin maddelerin önemine değinerek, bunların daha önceki dönemde de uzlaşılan hususlar olduğunu bildirdi.

Şentop, önce askeri yargının daha sonra da askeri yargıtay ve askeri yüksek idare mahkemesinin kaldırıldığını belirtti.

Bunun önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Mustafa Şentop, özellikle askeri yargı kısmının önemine işaret ederek, Türkiye'de idari yargı kolu, Yargıtayda toplanan medeni yargı kolu, Danıştayda toplanan yargı kolu, askeri idari yargı kolu, askeri ceza yargısı ve uyuşmazlık mahkemesinin bulunduğunu kaydetti.

Şentop, bu kadar fazla yargı kolu olan bir ülkenin bulunmadığını belirterek, askeri kısmını kaldırarak, bu kolları azalttıklarını vurguladı.

"Yargıyla ilgili daha çok maddede anlaşma olabilirdi." ifadesini kullanan Mustafa Şentop, herkesin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK) şikayet ettiğini ancak yerine ne geleceği konusunda ise anlaşmazlıklar bulunduğunu anımsattı.

Şentop, üye seçimi ve seçimlerin niteliği konularında farklı görüşler de ortaya atıldığını aktardı.

 

Rahat olun Meydanlardayız...
 // Ömer
onca sınıfsal yargı çeşitlemesinde Halk yargısı neden yok? galiba siyasilermiz Yeni Anayasa üzerindende Başörtüsü gibi bir "Siyasi çıkarım"da bulunma peşinde. Mevcut anayasa bu dar millete dar elbise gibi geliyor olsa bile Sonuçta sırtını bir yerlere dayayan ve 1 duble rakıda kıyamet koparan bazıları DAR giymeyi seviyor....
03 Ekim 2016 Pazartesi 00:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler