YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şener Eruygur'u uyardım
'Ergenekon' davasında, tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, 'Ayışığı ve Yakamoz' belgeleri ışığında Şener Eruygur'u uyardığını söyledi.
Şener Eruygur'u uyardım
03 Ağustos 2012 / 17:36 Güncelleme: 03 Ağustos 2012 / 17:47

''Ergenekon'' davasında, tanık olarak dinlenilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, ''Ayışığı ve Yakamoz belgeleri bana geldiğinde Şener Eruygur'a, bunları bildiğimi söyledim. Genelkurmay karargahında bu belgeler ışığında Eruygur'u uyardım'' dedi. 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, emekli orgeneral Özkök'e, Danıştay saldırısını hatırlatarak, olay sonrası Genelkurmay İstihbarat Dairesi'nin bir çalışmasının olup olmadığını sordu.

Özkök, ''Olay sonrası bir açıklamada bulundum. Bir çalışma olduğu bana intikal ettirilmedi. Bu konuda bir emrim de olmadı. Bizim görev sahamıza girdiğini de düşünmüyorum'' dedi.

Hakim Haşıloğlu'nun Mustafa Balbay'a ait olduğu iddia edilen dijital notları okuyarak, ''Astlarınızın gıyabınızda 'molla' dediğini biliyormuydunuz '' sorusuna Özkök, ''Bunu benim bilmem mümkün değil. Kulağıma gelen olmadı. Gazetecilerin kullandığını duymuştum. Burada dün konu olduğunda Hurşit Tolon, böyle bir ifadesi olmadığını ve bu konuyu basına da açıkladığını söyledi'' yanıtını verdi.


-''Şener Eruygur'u uyardım''-


Şener Eruygur'a ilişkin bir sorusu üzerine de Özkök, ''Ayışığı ve Yakamoz belgeleri bana geldiğinde Şener Eruygur'a, bunları bildiğimi söyledim. Genelkurmay karargahında bu belgeler ışığında Eruygur'u uyardım'' diye konuştu.

Hakim Haşıloğlu'nun söz konusu notlarda geçen ''Cumhurbaşkanı'nın devre dışı bırakılması ve Yaşar Büyükanıt'ın göreve gelmesinin engellenmesi'' konularındaki bilgisini sorduğu Özkök şöyle konuştu:

''2004 bahar aylarında gelen Ayışığı ve Yakamoz belgelerinde 'Abide' kod adıyla devre dışı bırakılmasından bahsedildiğini hatırlıyorum. Basında aleyhinde bir kampanya olduğunu da hatırlıyorum. Bunun nereden kaynaklandığını bilmiyorum. Cumhurbaşkanının devre dışı bırakılması konusunu hiç duymadım.''

Encümen-i Daniş'e ilişkin bilgisi de sorulan Hilmi Özkök, şunları ifade etti:

''Büyük bürokratların ve emekli generallerin bir araya gelip memleket meselelerini konuştuklarını biliyorum. Çok eskiden beri yapıldığını biliyorum. Çok saygın komutanların içerisinde bulunduğu, demokrat görüşlü komutanların bulunduğu bir toplantıdır. Bu toplantılara ilişkin rapor düzenlenip Genelkurmay Başkanlığı'na verilip verilmediğini duymadım. Benim başkanlığımda böyle bir rapor verilmedi.''


-''Eruygur'un ihtilal özlemi içerisinde olduğunu gördünüz mü ''-


Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin, Özden Örnek'in ait olduğu iddia edilen günlükteki bazı notları okuyarak, ''Şener Eruygur'un bir ihtilal özlemi içerisinde olduğunu gördünüz mü '' sorusu üzerine Özkök, ''Bu şekilde bir konuşma bana söylenmiş değildir. Karargahta böyle bir kelimenin kullanılmasına izin vermediğimden, zaten böyle bir şeyi söylemezler. Kendi aralarında konuşmuşlardır'' dedi.

Özkök, ''Ayışığı'' belgesinde, 'emekli general ve bazı kişilerin Özkök'ü hedef alan açıklamalar yapacağı'' ifadeleri üzerine,  ''Kuvvet komutanlarımın böyle bir şey yaptığına ilişkin bir bilgim yok ancak basında bana karşı bir şeyler yazıldı'' diye konuştu.

Hilmi Özkök sorular üzerine, 3 Aralık 2003 tarihli toplantının Yüksek Askeri Şura öncesinde bütün orgeneral ve oramirallerin katılımıyla yapıldığını, kıdem sırasında göre herkesin görüşlerini beyan ettiğini anlattı.

Başkan Hasan Hüseyin Özese'nin eklemek istediği bir şey olup olmadığını sorduğu Özkök, ''Hayır, yok'' dedi.

Bunun üzerine Başkan Özese, emekli Orgeneral Özkök'e ifadesinin tamamlandığını belirterek, teşekkür etti.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler