YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sendikalara KCK baskını
Sendikalara KCK baskını
13 Şubat 2012 09:51
30 ilde eş zamanlı KCK operasyonlarında birçok kişi gözaltına alındı.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonlarda 30 ilde 109 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Türkiye genelinde terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu öne sürülen KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonların, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde yapıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında 30 ilde düzenlenen operasyonlarda, 42'si İstanbul'da olmak üzere toplam 109 kişi gözaltına alındı. Aramalarda  Van'da bir adet ''Kalaşnikof'' marka otomatik tüfek ile İstanbul'da bir tabanca ele geçirildiği kaydedildi.

İşte bazı illerden gelen ilk bilgiler...

İSTANBUL

İstanbul'da terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonlarda, 16 kişi gözaltına alındı.

İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube müdürlükleri ekipleri, geçen hafta Zeytinburnu, Küçükçekmece, Beyoğlu ve Maltepe'de bombalı saldırı ve araçların kundaklanması olaylarına ilişkin, PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik çalışma başlattı.
Çalışmaların ardından çeşitli ilçelerde düzenlenen operasyonlarda, örgüt yöneticilerinin de aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerle birlikte patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler ile örgütsel dokümanlar da ele geçirildi.
Yakalanan kişilerin, banka ATM'leri ve araçların yakılması, ses bombalı saldırı ve izinsiz yürüyüş düzenleme olaylarına karıştıkları bildirildi.
Örgüt üyelerinin sorguları sürüyor.

ANKARA

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri (TEM) tarafından terör örgütü KCK'ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında KESK Genel Merkezi'nde arama yapıyor.
Polis ekiplerinin ayrıca SES ve TÜMBELSEN'de de arama yaptığı ve düzenlenen operasyonlarda 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan şahısların evlerinde de arama yapıldığı bildirildi.

İZMİR

İzmir'de terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya yönelik operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya yönelik olarak, belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

GAZİANTEP

Gaziantep'te terör örgütü KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda, sözde Basın Propaganda Komitesi'ne mensup 10 kişi gözaltına alındı. Zanlıların, ikametlerinde yapılan aramalarda bilgisayarların hard disklerine el konuldu. Aramalarda çok sayıda yasak yayın da ele geçirildi.

BATMAN
Batman Valiliği, terör örgütü PKK/KCK içerisinde faaliyet gösterdiklerini belirtilen 24 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''PKK/KCK Terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet göstererek kırsal alana eleman ve lojistik destek sağlayan, esnafa zorla kepenk kapattıran, ilimizde meydana gelen yasadışı olayları organize eden ayrıca güvenlik güçlerine resmi ve özel araçlara işyerlerine yönelik olarak taşlı, molotof kokteylli, havai fişekli ve parça tesirli bombalı saldırıda bulundukları tespit edilen şahıslara yönelik olarak 13.02.2012 günü başlatılan operasyon neticesi, il merkezli ve ilçelerde 24 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.''
Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ve yasadışı yayının ele geçirildiği belirtilen açıklamada, şüphelilerle ilgili adli tahkikatın devam ettiği bildirildi.

ADANA

Adana'da terör örgütü KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 15'i çocuk, 3'ü kadın 35 kişi emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.
Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Özel Yetkili Savcılığın talimatı doğrultusunda şehir merkezinde ve Ceyhan ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyonda göz altına alınan 41 kişiden Ceyhan'da yakalanan 6 zanlı dün adliyeye çıkarılırken bunlardan 4'ü tutuklandı.

Bugün sabah erken saatlerde 3'ü kadın 20 kişi ile çocuk şubede bulunan 15 çocuk önce sağlık kontrolü için adli tıp kurumuna ardından adliyeye sevk edildi. Zırhlı araçlarla emniyetten çıkarılan zanlılar için adli tıp ve adliye çevresinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Cuma günü saat 05.00'da Özel Harekat ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle düzenlenen eş zamanlı operasyonda, Adana merkezde 35, Ceyhan ilçesinde de 6 kişi olmak üzere toplam 41 kişi gözaltına alınmıştı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonlarda, 9 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, operasyonlar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda gerçekleştirildi.
Gözaltındaki 9 zanlının Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu sürüyor. 

MERSİN

Mersin'de, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyon kapsamında S.G.Ç, S.M, H.V, M,A, İ.Ö. ile A.Ç. gözaltına alındı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, bazı evrak ile bilgisayar harddisklerine el konulduğu öğrenildi.

KOCAELİ

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya yönelik operasyon kapsamında Kocaeli'de 1, Şanlıurfa'da 3 kişi gözaltına alındı.

Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde 3 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Ö.S. gözaltına alındı, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Zanlı, Kocaeli Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.

Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonda ise 3 kişi gözaltına alındı. 3 zanlının Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde sorgusunun sürdürüldüğü bildirildi.
 

(Ajanslar)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler