YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sendikalar genel grev kararı aldı
Sendikalar genel grev kararı aldı
02 Şubat 2010 13:20
Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerine destek amacıyla genel greve gitme kararı aldıklarını söyledi

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerine destek amacıyla 4 Şubat Perşembe günü 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

Sabah 8.00 ile akşam 17.00 arasındaki eylemi 6 konfederasyonla birlikte aldıklarını dile getiren Kumlu, "5 Şubat Cuma günü KESK genel merkezinde eylemin değerlendirmesini yapacağız. Bundan sonra ne yapacağımızı kararlaştıracağız." dedi. 4 Şubat'taki eylemde ortak bir açıklamanın olmayacağını her sendikanın kendi teşkilatıyla üretimden gelen gücü kullanacağını aktaran Kumlu, "Ben o gün evimde olacağım." dedi.
Hükümet ile Türk-İş arasında TEKEL işçileri için uzlaşma sağlanamaması üzerine memur ve işçi konfederasyonları başkanlarının katıldığı toplantıdan 1 günlük iş bırakma kararı çıktı.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'nun odasında 2 saat 30 dakikadan fazla süren toplantıya Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Başkanı Sami Evren, DİSK ve Hak-İş temsilcileri katıldı.
Toplantının ardından açıklama yapan Kumlu, sorunun masada çözümünden yana olduklarını; ancak Hükümet ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadığını söyledi.

TEKEL işçilerinin SEKA örneğinde olduğu gibi diğer kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılmasını istediklerini ifade eden Kumlu, "Hükümeti bu noktada ikna edemedik. 4-C'nin dışarısına kapsam olarak çıkaramadık. Bizim talebimizle Hükümetin teklifi uyuşmadı." dedi.
Altı konfederasyonla durumu değerlendirdiklerini ve 3 Şubat'taki iş bırakma eylemini 4 Şubat olarak kararlaştırdıklarını kaydeden Kumlu, "4 Şubat'ta özellikle üretimden gelen gücümüzü 8 ile 17.00 arasında kullanacağız." şeklinde konuştu.

4 Şubat'tan sonra 5 Şubat Cuma günü KESK genel merkezinde eylemin değerlendirmesini yapacaklarını ve eylemliliğe devam edip edilmeyeceğini kararlaştıracaklarına dikkat çeken Kumlu, "4 Şubatta üretimden gelen gücün kullanılmasından sonra ne yapacağımızı değerlendireceğiz. Biz her zaman masa başında bu işin bitirilmesi için diyalogdan yana olduğumuzun altını çiziyoruz." şeklinde konuştu.

EYLEM GÜNÜ TÜRK-İŞ BAŞKANI EVİNDE OLACAK

"4 Şubat'ta ortak bir meydanda ortak bir açıklama olacak mı?" sorusuna, "Ortak bir açıklama olmayacak. Ben o gün evimde olacağım. Her konfederasyon başkanı kendi teşkilatıyla uygulayacak." cevabını verdi.
"Öğretmenler derse girmeyecek, trenler çalışmayacak, enerji üretilmeyecek mi?" sorusuna ise Türk-İş Başkanı, en etkili şekilde uygulamaya çalışacaklarını kaydetti.

Basın mensuplarının şalter tamamen inecek mi ısrarlarına Kumlu, "Bakın bana yanlış ifade kullandırmayın. Üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. Her teşkilat üretimden gelen gücü kullanmak için çaba sarf edecek."

AÇLIK GREVİ AÇIKLAMASI

Kumlu, saat 15.00'da da Tek Gıda İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel'in Tekel işçilerinin açlık grevi eyleminin açıklamasını yapacağına dikkat çekti.
 

ACEBA YOKSA ESKİ HASTALIKLARMI NÜKSEDİYOR ?
 // BATUHAN
İnsanın aklına ister istemez şu soru geliyor,birileri eskiyimi özlüyor veya günümüz moda kelimesiyle birileri gazamı getiriyor.Şayet haklı iseniz buyurun eyvallah,ya haksız olduğunuz yapacağınız eylem sonrası anlaşıldığında evinde olanlar arkanızda olacaklarmı?...
02 Şubat 2010 16:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler