YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şemdinli PKK'ya kapılarını kapattı
Şemdinli PKK'ya kapılarını kapattı
25 Ağustos 2012 10:12
Devlet kurumlarına terör örgütünün bayrağını dikerek propaganda yapmayı hedefleyen teröristler önceki akşam saldırdıkları Şemdinli'de bu amaçlarına ulaşamadı...

Şemdinli'de PKK terör örgütüne yönelik devam eden çatışmalar sonrası yaralanan PKK'lı teröristlere Şemdinli halkı kapılarını kapattı. Şemdinli'ye ikinci kez bayrak dikmek üzere gelen terörist grup aynı anda Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komuntanlığı ve ilçe dışındaki Tugay Komutanlığı'na saldırmak istedi. Fakat ilçeye girişlerinde Polis Özel Harekat timleri tarafından yoğun yaylım ateşine tutulan teröristler kısa sürede püskürtüldü. 4 farklı noktaya planlı saldırmayı hedefleyen grubun sınırdan gönderdiği öncü aracı Özel Harekat ekipleri etkisizi hale getirirken, araç içerisinden yaralı olarak kurtulan 2 teröristin Şemdinli'de yandaş olarak düşündükleri halkın kapısını çaldığı fakat kimsenin hainlere kapısını açmadığı ortaya çıktı.

DÖRT AYRI GRUP GELDİ

Önceki akşam 20.30 sıralarında Şemdinli ilçe merkezinde bulunan Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü ve 100 metre yakınında bulunan Jandarma Komutanlığı'na 200 kişilik bir terörist grup tarafından saldırı planlandı. Sınırın ötesinde 4 gruba ayrılan teröristlerden 'birinci grup' ilçeye girdiğinde Polis Özel Harekat timlerinin yaylım ateşiyle karşılaştı. 2 saat 10 dakika süren çatışmalar sonucunda bozguna uğrayan teröristlerden 5'i öldürüldü. Propaganda amacıyla Şemdinli'ye terör örgütünün paçavrasını dikmek için geldikleri öğrenilen terörist grup temmuz ayındaki saldırıda olduğu gibi, yine amacına ulaşamadı.

'ÖNCÜ ARAÇ' PLANI TUTMADI

Sınır ötesinde 4 gruba ayrılan teröristlerin sınırdan içeriye bir 'öncü araç' gönderdikleri öğrenildi. Örgütün hain planını deşifre eden istihbarat ekiplerinin Özel Harekat'ı uyarması üzerine araçları takibe alan güvenlik güçleri, teröristlere ait araç ilçeye girer girmez operasyona başladı. Çıkan çatışmada terörist grup bozguna uğrayınca, sınırın hemen öbür yanında bekleyen diğer teröristler Şemdinli'ye giremedi.

HALK TERÖRİSTLERİ EVE ALMADI

PKK'lı gruba yapılan operasyonda 5 terörist öldürüldü, 2 terörist de yaralandı. 'Öncü araç' içerisinde yaralanan teröristler Şemdinli ilçe merkezinde kendilerine 'yandaş' olarak gördükleri kapıları tek tek çaldı. Ancak Şemdinli'de hiç kimsenin yaralı teröristlere kapılarını açmadığı öğrenildi. Gece karanlığından yararlanarak ilçede izlerini kaybettirmeyi başaran yaralı teröristleri arama çalışmaları sürüyor. Güvenlik güçleri bölgede adeta kuş uçurtmuyor.

ROKETLER İMHA EDİLDİ

Şemdinli'de çatışmanın yaşandığı sokaklarda göze çarpan bomba ve mühimmat, önceki akşam yaşanan çatışmanın boyutunu gözler önüne serdi. Bina ve araçlardaki kurşun izleri dikkat çekerken, bazı dükkan duvarlarının Rus yapımı roketatar mermileriyle tahrip olduğu görüldü. Patlamamış bombalar özel giysili ekiplerce güvenlik önlemleri altında etkisiz hale getirildi.

 

 

Polis çalınan 7 aracı arıyor

Diyarbakır, Şanlıurfa, Hakkari, Şırnak ve Batman'dan son 3 gün içinde çalınan 7 araç polisi alarma geçirdi. Emniyet, bu araçların görülmesi halinde müdahale edilmeden terörle mücadele ekiplerine haber verilmesi talimatı verdi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Haber Merkezi'nden yapılan çağrılarda, 4 kentte son 3 gün içinde 3 kamyon, 1 kamyonet ve 3 otomobilin çalındığı bildirilerek, güvenlik güçlerinin özellikle bu araçlara karşı duyarlı olmaları istendi. Plakaları da verilen araçların görülmesi halinde müdahale edilmeden takip edilerek terörle mücadele ekiplerine haber verilmesi talimatı verildi. Şırnak'tan çalınan kamyonun çekici ile çalındığı da vurgulanan çağrıda ayrıca, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında nöbet tutan güvenlik güçlerinin daha dikkatli olmaları gerektiği kaydedildi.

 

Gaziantep tek yürek

Bayramın ikinci günü şehirlerinde yaşanan terör saldırısına tepkisiz kalmayan Gaziantepliler "Teröre Karşı Kenetlenme" toplantısında bir araya geldi. Kent Konseyi çerçevesinde düzenlenen toplantıya mülki amirler, iş dünyası, siyasi partiler ve STK üyeleri katıldı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yavuz Coşkun, Vali Erdal Ata ile Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'in de katıldığı toplantıda, terör lanetlendi, kardeşlik vurgusu yapıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler