YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şemdinli davasından tutuksuz yargılanıyordu
Şemdinli davasından tutuksuz yargılanıyordu
Şemdinli davasından tutuksuz yargılanıyordu
23 Mayıs 2008 / 08:22 Güncelleme: 23 Mayıs 2008 / 00:00

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'teki bombalama olayının sanıklarından Uzman Çavuş Tanju Çavuş, Isparta'da cinayetten tutuklandı.


Çavuş, 1 kişinin ölümü, 5 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Umut Kitabevi'nin bombalanması davasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Şemdinli sanığının ismi dün Isparta Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamayla yeniden gündeme geldi. Müteahhit Salih Uçar'ın kaybolmasıyla ilgili olarak Tanju Çavuş, Caner Altan ve Filiz Yamaç'ın tutuklanıp, cezaevine gönderildiğini bildiren Valilik, yapılan tahkikata göre sanıkların tasarlayarak adam öldürme suçunu işledikleri sonucuna varıldığını belirtti. Kayıp Uçar'ı arama çalışmalarının sürdürüldüğü bilgisini de veren Vali Şemsettin Uzun, İzmir'den bir arama ekibinin geldiğini kaydetti.


İnşaatçı Salih Uçar'ın 27 Mart'ta Isparta'da esrarengiz şekilde kaybolmasının ardından başlatılan araştırma neticesinde 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Isparta Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, inşaatçı Uçar'ın kardeşi İbrahim Uçar'ın olayla ilgili emniyete başvurduğu hatırlatıldı. Kardeş Uçar'ın Halıkent Polis Merkez Amirliği'ne ağabeyinin kaybolduğuna ilişkin bilgi verdiğine dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi: "İbrahim Uçar, kardeşi 1964 Van doğumlu Salih Uçar'ın 26 Mart 2008'de 07 CST 45 plakalı aracını Caner Altan'a satmak için Eğirdir'e gitmek üzere yanından ayrıldığını, bir müddet sonra Altan'ı cep telefonundan arayarak kardeşi Salih'i sorduğunu, Altan'ın Salih Uçar ile buluştuklarını ve Salih'in söz konusu aracı kendisine satmaktan vazgeçtiğini, yanında bulunan bir kişi ile ayrılıp gittiklerini söylemesi üzerine araştırmalarına devam ettiğini, ancak kardeşi Salih Uçar'dan bir daha haber alamadığını, hayatından endişe ettiğini beyan etmiştir."


Kayıp Uçar'ı arama çalışmaları sürerken söz konusu aracın 1 Nisan'da Aydın'ın Söke ilçesinde olduğunun tespit edildiğine vurgu yapılan açıklamada, aracı kullanan Caner Altan ile beraberindeki Filiz Yamaç'ın gözaltına alınarak Eğirdir'e getirildiği kaydedildi. Caner Altan'ın ifadesinde, kayıp Salih Uçar'ı tanıdığını ve ondan 07 CST 45 plakalı otoyu satın aldığını itiraf ettiğinin anlatıldığı açıklamada, zanlının buna karşılık olarak kese içerisinde 150 adet eski sikke altını verdiğini söylediği bildirildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi: "Caner Altan, satış öncesinde kendisinin tanıdığı Dağ Komando Okulu'nda Uzman Çavuş Tanju Çavuş isimli şahsa bu konuyu bildirdiğini, şahsın kendisine, alışveriş sonrası Salih Uçar'ı yakalatmak istediğini söylediğini, olay günü Tanju Çavuş'un da resmî kıyafetli olarak Hayalkent Kafe yanına geldiğini ve kendisinin buradan uzaklaştığını, kayıp Salih Uçar'ı bir daha görmediğini, şahsın son olarak Tanju Çavuş ile birlikte gördüğünü beyan etmiştir. Bunun üzerine, (Şemdinli olaylarında adı geçen) Eğirdir Dağ Komando Okulu'nda görevli Uzman Çavuş Tanju Çavuş, Eğirdir cumhuriyet savcısının talimatıyla gözaltına alınmıştır. Yapılan tahkikat neticesi, tasarlayarak adam öldürme suçundan, 19 Mayıs 2008 tarihinde şüpheliler Caner Altan ve Filiz Yamaç, 21 Mayıs 2008 tarihinde ise Tanju Çavuş tutuklanarak ilimiz kapalı cezaevine teslim edilmiştir." Isparta Valisi Şemsettin Uzun, kayıp Salih Uçar'ı arama çalışmalarının sürdürüldüğünü, İzmir'den eğitilmiş köpeklerin de yer aldığı bir ekibin Eğirdir'e gelerek arama çalışmalarına katılacağını kaydetti.
ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler