YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şemdinli davasında şok karar
Şemdinli davasında askeri savcı, önemli bir karar verdi ve dava dosyasını ağır cezaya gönderdi.
Şemdinli davasında şok karar
19 Aralık 2009 / 08:19 Güncelleme: 19 Aralık 2009 / 08:21

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 2005'te meydana gelen olaylarla ilgili Van Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada, askeri savcı, "görevsizlik" kararı verilerek dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep etti.

Şemdinli'de, Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'ne, 9 Kasım 2005'te el bombası atılmasıyla ilgili haklarında dava açılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in, Van Askeri Mahkemesinde yargılandıkları davaya devam edildi.

Duruşmada, müdahil Seferi Yılmaz, müdahil avukatı Murat Timur, sanık avukatları Vedat Gülşen ve Mahmut Güler hazır bulundu.

Bilirkişi Jandarma Yarbay Ercan Seyhan'ın, 72 sayfalık raporunu mahkeme heyetine sunduğu duruşmada söz alan müdahil avukatı Timur, sanıkların ve bilirkişinin askeri personel olmasından dolayı Yarbay Seyhan'ın bilirkişi olarak görevlendirilmesinin uygun olmadığını, bu nedenle de mütalaasını kabul etmediğini belirtti.

Sanık avukatları ise bilirkişi mütalaasının dosyaya girdiğini ve olayın yeteri kadar aydınlatıldığını savunarak, "ifadeleri alınmayan 6 tanıkla ilgili tanık beyanı alınması isteminden" vazgeçilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, aldığı ara kararla, 6 tanığın yeminli beyanlarının istenmesinden vazgeçilmesini kararlaştırarak duruşmaya devam etti.

Askeri savcının mütaalası

Askeri Savcı ise usule ilişkin mütalaasında, sanıkların, TCK'nin, "Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya" yönelik bir fiil işlediklerine dair herhangi bir delil bulunmadığını ifade ederek, sanık Veysel Ateş'in "Nitelikli kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs", sanıklar Ali Kaya ile Özcan İldeniz'in de "Nitelikli kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs suçlarına azmettirme ve yardım etme" suçlarını işlediğini savundu.

Sanıkların işlediği suçların, Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı askeri bir suç olmadığını bildiren savcı, "görevsizlik" kararı verilerek, dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti de askeri savcının "görevsizlik" konusundaki talebinin değerlendirilmesi ve duruşmada bulunmayan sanık Ateş'in avukatı Yurdakan Yıldız'a bilirkişi raporunun sunulması için duruşmayı erteledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler