YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Şemdinli' davası'nda karar
'Şemdinli' davası'nda karar
18 Şubat 2011 19:37
Askeri Yargıtay "Sanıklar, sivil mahkemede yargılanmalı"dedi.
Kamuoyunda 'Şemdinli Davası' olarak bilinen ve askeri mahkemede süren davanın sivil mahkemede sürdürülmesine hükmedildi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 2005'te meydana gelen olaylarla ilgili olarak sanıklar daha önce sivil mahkemede yargılanmış ve toplam 39 yıl beş ay 10'ar gün hapisle cezalandırılmıştı.

Sanıkların başvurusu üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi görevsizlik kararı verdi ve dosyayı terör, örgüt ve devletin birliğini bozmaya yönelik eylem davalarına bakan 9. Daire'ye gönderdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu. Sanıkların eylemini "terörle mücadele görevleri kapsamında" gören mahkeme, yargılamanın askeri mahkemede yapılmasını istedi.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı askeri mahkemeye göndermeyince hâkim hakkında inceleme başlatıldı.

14 Aralık 2007 tarihinde, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmalarında, tutuklu astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş tahliye edildi.

OLAYLAR NASIL BAŞLADI?


Şemdinli'de eski PKK'lı Seferi Yılmaz'a ait kitapçı bombalanmış, bir kişi ölmüş, bombayı attığı öne sürülen bir kişinin sığındığı otomobil halk tarafından durdurulmuş ve içindeki üç kişi tartaklanarak polise teslim edilmişti.

Zanlılar güvenlik güçlerine mensup olduklarını iddia etmiş ve bu üç kişinin serbest bırakıldığı iddiası üzerine Şemdinli halkı sokaklara dökülmüş ve polis noktası ateşe verilmişti.

Otomobilde keşif yapan savcı ve CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın üzerine de ateş açılmış, bir kişi de burada ölmüştü. (Bugün)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler