YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şemdinli davasında görevsizlik talebi
Şemdinli davasında askeri savcı görevsizlik talep etti.
Şemdinli davasında görevsizlik talebi
18 Aralık 2009 / 16:50 Güncelleme: 18 Aralık 2009 / 22:41

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 2005'te meydana gelen olaylarla ilgili Van Askeri Mahkemesinde görülen duruşmada, askeri savcı, ''görevsizlik'' kararı verilerek dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep etti.

Şemdinli'de, Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'ne, 9 Kasım 2005'te el bombası atılmasıyla ilgili haklarında dava açılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in, Van Askeri Mahkemesinde yargılandıkları davaya devam edildi.

Duruşmada, müdahil Seferi Yılmaz, müdahil avukatı Murat Timur, sanık avukatları Vedat Gülşen ve Mahmut Güler hazır bulundu.

Bilirkişi Jandarma Yarbay Ercan Seyhan'ın, 72 sayfalık raporunu mahkeme heyetine sunduğu duruşmada söz alan müdahil avukatı Timur, sanıkların ve bilirkişinin askeri personel olmasından dolayı Yarbay Seyhan'ın bilirkişi olarak görevlendirilmesinin uygun olmadığını, bu nedenle de mütalaasını kabul etmediğini belirtti.

Sanık avukatları ise bilirkişi mütalaasının dosyaya girdiğini ve olayın yeteri kadar aydınlatıldığını savunarak, ''ifadeleri alınmayan 6 tanıkla ilgili tanık beyanı alınması isteminden'' vazgeçilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, aldığı ara kararla, 6 tanığın yeminli beyanlarının istenmesinden vazgeçilmesini kararlaştırarak duruşmaya devam etti.


-ASKERİ SAVCI-

Askeri Savcı ise usule ilişkin mütalaasında, sanıkların, TCK'nin, ''Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya'' yönelik bir fiil işlediklerine dair herhangi bir delil bulunmadığını ifade ederek, sanık Veysel Ateş'in ''Nitelikli kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs'', sanıklar Ali Kaya ile Özcan İldeniz'in de ''Nitelikli kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs suçlarına azmettirme ve yardım etme'' suçlarını işlediğini savundu.

Sanıkların işlediği suçların, Askeri Ceza Kanunu'nda yazılı askeri bir suç olmadığını bildiren savcı, ''görevsizlik'' kararı verilerek, dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti de askeri savcının ''görevsizlik'' konusundaki talebinin değerlendirilmesi ve duruşmada bulunmayan sanık Ateş'in avukatı Yurdakan Yıldız'a bilirkişi raporunun sunulması için duruşmayı erteledi.


-OLAY-

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesinde, 19 Haziran 2006 tarihinde görülen davada, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında, ''Adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezası verilmişti.

Sanık avukatlarının, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık astsubaylar Kaya ve İldeniz'i ''Adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs'' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkum eden kararın, usul yönünden bozulmasını kararlaştırmıştı.

13 Haziran 2007'de yeniden Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan davanın 14 Eylül 2007'deki duruşmasında, mahkeme heyeti ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Van Askeri Mahkemesine göndermişti.

Van Askeri Mahkemesi de 14 Aralık 2007 tarihindeki ilk duruşmada sanıkların tahliyesini kararlaştırmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler