YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selin sorumlusu ruhsat verenler
Rize'de 13 kişinin öldüğü sel bölgesini gezen Başbakan, "Ağaçlar kesilince bu hale geldik" dedi. Erdoğan, bu tür sakıncalı yerlere imar izni veren, belediye ve valiliklerin sorumlu olduğunu söyledi
Selin sorumlusu ruhsat verenler
31 Ağustos 2010 / 07:14 Güncelleme: 31 Ağustos 2010 / 09:00

Başbakan Erdoğan, Rize'de selden etkilenen bölgelerde havadan incelemelerde bulundu, yıkılan evlerin yerine uygun yerlerde yeni evlerin yapılacağını bildirdi. Başbakan Erdoğan, "Eğer bir yere inşaat yapılmaması gerekiyorsa oraya imar müsaadesi veren belediye başkanı veya köylerde valilikler, bu işin kesin sorumlusudur" dedi. Başbakan Erdoğan, ANA uçağıyla dün saat 12.30'da Trabzon'a gitti.

Erdoğan'a, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala da eşlik etti. Başbakan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterle Rize'ye hareket etti. Erdoğan, Rize'ye inmeden önce, Gündoğdu beldesinde 13 kişinin yaşamını yitirdiği heyelan alanını helikopterle havadan inceledi. Erdoğan'ı taşıyan helikopter, Rize Jandarma Alay Komutanlığı'na ait piste indi. Erdoğan daha sonra karayoluyla Gündoğdu beldesine geçti ve beldede çizme giyerek sele maruz kalan bölgelerde incelemelerde bulundu.

BAŞBAKAN EV SÖZÜ VERDİ
Afetzedelerin sorunlarını dinleyip yetkililerden bilgi alan Erdoğan, 31 evin tamamen yıkıldığını, yıkılan bu evlerin yerine yenilerinin yapılacağını ifade etti. Helikopterle havadan sel bölgesini incelediğini belirten Erdoğan, "Allah korumuş'' dedi. Yaklaşık 1 kilometrelik yolu yürüyerek giden Erdoğan vatandaşlarla mümkün olduğunca bire bir görüşmeye çalıştı. Cesedine dün ulaşılan Salim Bilgin'in yakınlarına başsağlığı dileyen Başbakan daha sonra cenazeye de katıldı. 68 yaşındaki Sainur Kurt kendisinin ve kardeşlerinin evinin yıkıldığını söyledi, "Başbakanım bize ev ver" dedi. Erdoğan'ın, "Yapacağız" sözü üzerine Kurt, Başbakan'a sarılarak gözyaşı döktü.

'ÇAYA DÖNDÜK, BU HALE GELDİK'
Erdoğan, Gündoğdu beldesinde şunları söyledi: "Ben her zaman şunu söyledim. 'Zemin etütlerini yaptırmadan ev yapmayın'. Rize'nin toprakları farklı. Kimi kimyevi gübreler toprağımızı mahvetti. Toprağımızı balçığa çevirdi. Yağmuru yediği zaman bu topraklar su , balçık oluyor, akıp gidiyor. Eskiden ormanlarımız vardı. Kızılağaçlarımız vardı. Kestanemiz vardı. Onlar bu çamuru bu toprağı tutuyordu. Bu ağaçlar erozyonu engelliyordu. Ama bunlar kesilince çaya döndürdük, işte bu hale geldik. Ama yine çözümü biz bulacağız. Mal gelir. Mağdur olanları ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nde ve gerekli yerlerde istirahat ettireceğiz. Evi yıkılan vatandaşlarımıza 6 ile 8 ay içerisinde ev yapacağız."

KAMU YETKİLİLERİNE UYARI
Başbakan Erdoğan, bölge esnafının vergilerinin ertelenmesi yönünde karar alacaklarını söyledi. Karadeniz'de bu tür afetlerin sürekli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ben dertli olarak şunu söyleyeceğim. Ne olur binaları inşa ederken ne kadar göğe yükselirsek o kadar iyi olur anlayışıyla değil, zemin etütlerini en iyi şekilde yapmadan hiçbir yerde bina yapılmaması gerekir. Ama şurada arkadaşlarım bana fotoğraflar çektiler, onları gördüm. Derenin üzerinde inşa edilmiş bina. Hele hele bu bina belediyeye ait bina olursa bunu neyle izah edebiliriz. Ben burada başta kamu görevlilerine sesleniyorum. Asla burada siyasi hesap güdülmemeli. Eğer bir yere inşaat yapılmaması gerekiyorsa oraya imar müsaadesi veren belediye başkanı veya köylerde valilikler, bu işin kesin sorumlusudur. Ama vatandaşımızın da duyarlı olması, onlarında şu yapılmasın dendiğinde ısrarlı olmaması, kaçak yollara tevessül etmemesini, özellikle bir musibet bin nasihatten evladır anlayışından hareketle tekrar hatırlatmak istiyorum. Karadeniz'imizde bunları daha fazla yaşamayalım" dedi. (Sabah)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler