YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selçuk'un serbest bırakılmasını istediler ;ancak r
Selçuk'un serbest bırakılmasını istediler ;ancak r
Selçuk'un serbest bırakılmasını istediler ;ancak r
22 Mart 2008 / 14:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturmada İlhan Selçuk'un avukatlarının, gözaltına alma işleminin yasaya ve usule aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığı itiraz, İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesince değerlendirildi.


Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi'nin imtiyaz sahibi ve baş yazarı İlhan Selçuk'un avukatları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak gözlatı işlemine itiraz etti. Gözaltı işlemlerinin yasaya aykırı olduğunu öne süren avukatlar, Selçuk'un serbest bırakılmasını istedi. 83 yaşındaki Selçuk'un kalp hastası olduğunu belirten avukatlar, müvekkillerinin sağlık durumunun iyi olmadığını gösteren üç ayrı sağlık raporunu savcılığa sundu. Rapor veren doktorlardan biri aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi yazarı olan Dr. Erdal Atabek.


İlhan Selçuk'un avukatları Akın Atalay ve Bülent Utku, öğleden sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine geldi. Avukatlar, İstanbul Cumhuriyet savcılığına başvurarak gözaltı işlemine itirazı içiren dilekçeyi sundu. Ayrıca itiraz dilekçesiyle birlikte üç ayrı sağlık raporunu da savcılığa sundular. Selçuk'un sabah 4:30'da gözaltına alındığı belirtilen dikekçede," 83 yaşında olan müvekkilimiz, sunduğumuz doktor raporundan da anlaşılacağı üzere akut miyokard infarktüsü geçirmiş olup, hipertansiyonu mevcuttur. Nefes darlığı bulunan müvekkilimiz, uluslararası sınıflandırmaya göre üçüncü sınıf kalp hastasıdır ki en kötü kalp hastalığı dördüncü sınıftır.


Yine doktor raporuna göre müvekkilimiz, düzenli ilaç kullanarak yaşantısını sürdürebilmektedir." denildi. Selçuk'un tedavisinin sürdüğünün diğer raporlarla da teyit edildiği vurgulanarak böylesine ağır hastalığı olan Selçuk'un gözaltına alınmasının kendisini mağdur ettiği aktarıldı.


Savcılığa verilen raporlardan birini hazırlayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Atabek Cumhuriyet Gazetesi'nin yazarı. Atabek aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi'nin yayıncısı Yenigün Haber Ajansı'nın doktoru. Dr. Atabek 'in raporunda, Selçuk için "İlaçları alması gerekmekte, ruh ve beden sağlığını koruyan koşullarda bulunması zorunlu olmaktadır. Yakın bir tarihte radyolojik olarak tespit olunmuş plörezi-zatülcenp hastalığı geçirmiştir. Bu durumlar nedeniyle uygun olmayan her koşul (gözaltı ve benzeri koşullar) hayati tehlike taşımaktadır'' ifadesine yer verdiği görüldü. Diğer doktorlar Prof. Dr. Cengiz Kuday ve Kardiyolog Dr. Oryal Gökdemir tarafından düzenlenen 2 raporda da Selçuk'un baş dönmesi, denge bozukluğu, sağ kolunda ve bacağında hipo-estezi şikayetleri bulunduğu belirtildi.


Mahkeme, itirazın reddine karar verdi. Öte yandan, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu ve İbrahim Benli'nin avukatlarının da gözaltı işlemine itiraz ettiği, ancak mahkeme bu itirazları da reddetti.


HADİ ÖZCAN İFADE VERDİ


''Kocaeli Çetesi'' olarak bilinen organize suç örgütünün elebaşı Hadi Özcan, ''Ergenekon Soruşturması'' kapsamında ifade verdikten sonra tekrar cezaevine gönderildi. Tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinden jandarma nezaretinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen Özcan'ın, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz ve Mehmet Ali Pekgüzel tarafından ifadesi alındı. Özcan, daha sonra Kandıra F Tipi Cezaevine gönderildi. Hadi Özcan'ın, ''şüpheli'' sıfatıyla ifadesine başvurulduğu öğrenildi.


ATATÜRK VE LENİN POSTERLERİ AÇILDI


Atatürk ve Lenin posterleri bu kez Cumhuriyet'in önünde açıldı. Cumhuriyet Gazetesi binasının önünde gerçekleştirilen eylemde Halkın Kurtuluş Partisi üyesi bir grup vatandaş gazete bahçesine Atatürk ve Lenin fotoğraflarının yan yana yer aldığı bir pankart açtı. İktidar, Cumhurbaşkanı ve medya aleyhinde hakaretvari sloganlar atan grup, geç saatlere kadar eylemlerine devam etti.


BAKANLIK MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRMEDİ


Adalet Bakanlığı, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak müfettiş görevlendirilmediğini açıkladı. Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığın konuyla ilgili müfettiş görevlendirmediği gibi herhangi bir incelemenin de başlatılmadığı belirtildi. Öte yandan, Adalet Bakanlığı'nın Ergenekon ile ilgili bilgilerin basına nasıl sızdırıldığını araştırmak üzere iki müfettiş görevlendirdiği iddia edilmişti.


İŞÇİ PARTİLİLER EMNİYET ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI


Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Kemal Alemdaroğlu, Doğu Perinçek ve İlhan Selçuk'un da bulunduğu 12 kişinin sorgusu sürüyor. Zanlıların avukatlarıyla birlikte Emniyet'te gelen İşçi Partili (İP) bir grup, bina önünde basın açıklaması yaptı. Gözaltına alınan zanlıların ilk 24 saat içinde avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmediği için, görüşmeler bugün gerçekleştirildi. İP üyesi olduklarını belirten yaklaşık 100 kişilik bir grup da zanlı avukatlarıyla birlikte Emniyet'e gelerek basın açıklaması yaptı. İP İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel ve Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek'in de aralarında bulunduğu grubun Emniyet önüne gelmesi sırasında polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü. Grup adına açıklamayı yapan Erkan Önsel, zanlıların gözaltına alınmasının haksızlık olduğunu iddia ederek, Ergenekon isimli bir örgütün bulunmadığını savundu. Vatansever insanların operasyon kapsamında gözaltına alındıklarını öne süren Önsel, Perinçek ve diğer zanlıların kısa sürede serbest bırakılacağına inandıklarını söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler