YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Selam Tevhid'de kumpas' davası başladı
"Selam Tevhid'de kumpas" davası kapsamında firari sanıklar Fetullah Gülen, Emre Uslu'nun da aralarında bulunduğu 55'i tutuklu 122 kişinin yargılanmasına başlandı.
'Selam Tevhid'de kumpas' davası başladı
01 Şubat 2016 / 16:53 Güncelleme: 01 Şubat 2016 / 17:00

"Selam Tevhid'de kumpas" davası kapsamında firari sanıklar Fetullah Gülen, Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu 55'i tutuklu 122 kişinin yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince büyük salonda yapılan duruşmaya, Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık, başka suçtan tutuklu Kazım Aksoy, Ertan Erçıktı, 6 tutuksuz sanık ile 42 müşteki ve tarafların avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, iddianamede savcılığın duruşmaların gizli olarak yapılması ile Fetullah Gülen'in avukatının reddi hakim ve tutukluluğa ilişkin taleplerinin değerlendirileceğini açıkladı. Başkan Rüzgar, davanın devamı için reddi hakim talebi konusunda bir karar vereceklerini, bu nedenle başka reddi hakim talebi olan varsa beyan etmesini istedi.

Duruşmada, sanıklar ve avukatların kimlik tespiti yapıldı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, 44 müştekinin yanı sıra, diğer müştekiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Yalçın Akdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Anadolu Ajansı'nın da aralarında bulunduğu kurumları temsilen avukatlar da hazır bulundu.

Duruşmaya başlarken bir konuşma yapan mahkeme heyeti başkanı Canel Rüzgar, duruşma işleyişini anlattı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile gerçekleştirilecek duruşmada sanıkların kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından, iddianamede talep edilen gizlilik kararı verilmesi ile sanık Fethullah Gülen'in avukatlarının celse arasında sundukları reddi hakim taleplerinin değerlendirileceğini aktaran Rüzgar, başka reddi hakim talebi olan avukatların da bu husustaki taleplerini mahkemeye sunmasını istedi. 

Duruşmaya katılan 44 müştekiye de seslenen Rüzgar, davanın devamı için reddi hakim talepleri ile tutukluluk durumlarının öncelikli olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, müştekilerin bu süre içinde davaya gelme ya da gelmeme zorunluluğunun olmadığını, müşteki ifadesine talep değerlendirme süreçlerinden sonra geçileceğini ve isteyen müştekinin duruşmadan ayrılabileceğini söyledi.

rs1-599.jpg

"Okundu" tartışması

Duruşmada, celse arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve iş adamı Rıza Sarraf'ın avukatları ile AK Parti ve Anadolu Ajansı'nın da aralarında bulunduğu kurum avukatlarının davaya katılma talebinde bulunduklarına dair dosyaya dilekçe gönderdikleri kaydedildi.

Dosyaya gelen belgelerin okunması sırasında söz alan sanıklar Yurt Atayün ile Ömer Köse'nin avukatı Ömer Kavilli, Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) göre dosyaya giren belgelerin tek tek okunması gerektiğini kaydederek, "'Okundu' şeklinde belirttiğiniz belgeleri okumadan dosyaya ekliyorsunuz" dedi. 

Başkanı Rüzgar da, "'Okundu' demeyiz o zaman" diyerek, dosyaya giren belgelerle ilgili, "görüldü, dosyasına konuldu" ifadelerini kullandı. Yeniden söz alan avukat Kavilli de, "Evraklar tek tek okunmalıydı. Ancak, tutanaktan 'okundu' bölümü çıkarılarak usül hatası yapıldı. Evrakların okunarak dosyaya konulmasını talep ediyorum" şeklinde konuştu.

Avukat Kavilli'nin bu talebini, evrakların taraf avukatlarının almasına açık olduğu ve görülebileceği gerekçesiyle reddeden heyet, sanıkların kimlik tespitine geçti. 

Kimlik tespitlerinin ardından duruşmaya bir süre ara verildi.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan 10 bin 529 sayfalık iddianamede, aralarında firari sanıklar Gülen, Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Atayün, Köse ve muvazzaf subaylarında bulunduğu 122 sanık yer aldı.

İddianamede, 122 sanığın ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

Gülen, Uslu, Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 48 sanığın ayrıca "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Gülen, Uslu ve Atayün'ün, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek'' suçlarından ayrı ayrı 67,5 yıla kadar, diğer şüphelilerin de benzer suçlardan değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları istendi.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, MİT Müsteşarı, üst düzey siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 968 kişi müşteki sıfatıyla yer aldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler