YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş'tan PKK itirafı
Başbakan Erdoğan'ın "PKK'nın sadece yüzde 15'i çekildi, yüzde 85'i hala içeride" açıklamasına BDP lideri Demirtaş'tan yanıt geldi.
Selahattin Demirtaş'tan PKK itirafı
28 Haziran 2013 / 09:45 Güncelleme: 28 Haziran 2013 / 09:50

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'nın çekilmesine ilişkin "PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar" açıklaması yaptı.

Diyarbakın'da katıldığı bir açılış sonrası gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorularını yanıtlayan Demirtaş, çözüm sürecinin birinci aşamasının çatışmaların, ölümlerin yüzde 100 durması ve bu çatışmasızlık halinin sürdürülebilir hale gelmesi anlamına geldiğini belirterek, bu aşamada PKK'nın çekilmesine ilişkin önemli yol katedildiğini söyledi.

Birinci aşama tamamlandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Akil İnsanlar Hayeti'yle yaptığı toplantıda dile getirdiği, "PKK'nın sadece yüzde 15'i sınır dışına çekildi. Yüzde 85'i hala içeride" açıklamasını hatırlatılması üzerine "PKK'lıların yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Çok büyük bir kısmı yerlerini terk etmiş durumda" diyen Demirtaş, "birinci aşama son kişi kalıncaya kadar devam eder" gibi bir anlayışın yanlış olduğunu vurguladı.

Demirtaş, "Ülkenin demokrasiye kavuşması ya da demokratik siyasetin önünün açılması için sınırda çetele tutup, 'son PKK'lı geçti mi, geçmedi mi' diye bekleyecek mi bu devlet? Bu yanlış bir anlayış. Birinci aşama bu haliyle bize göre tamamlanmış, Hükümetin reform yapabileceği siyasi atmosfer oluşmuştur. Önemli olan budur" diye konuştu.

Bazı yerlerde PKK'lıların işçi ve teknisyenleri kaçırdığı yönündeki iddialara ilişkin bir soruya, "Bunlar onlar tarafından mı yapılmış emin değiliz" sorusuyla yanıt veren Demirtaş, "Sözü edilen kişiler gerçekten PKK tarafından kaçırılmış veya alıkonulmuşsa en kısa sürede serbest bırakılmalarını BDP olarak bekliyor ve talep ediyoruz" dedi.

'Süreci sekteye uğratacak bir girişim beklemiyorum'

"Geri çekilme ve çözüm sürecinde zaman zaman küçük büyük sıkıntılar olur" diyen BDP lideri Demirtaş, önemli olanın bunları aşabilmek ve doğru bir şekilde tahlil edip geleceğe bakabilmek olduğunu belirtti. Demirtaş, "Ben öyle kimsenin büyük bir provokasyon içerisinde olduğunu düşünmüyorum. PKK ilk günden bu yana geri çekilme meselesini ve demokratik çözüm sürecini ciddiyetle yürüttü. Bu saatten sonra da hiç bir şekilde o taraftan bir provokasyon girişimi, süreci sekteye uğratacak bir girişim beklemiyorum" dedi.

STK’lar tepkili: "Çekilme hızlı olmalı"

PKK'lıların yüzde 85'nin çekilmediği ve Türkiye sınırı içerisinde olduğu açıklamasını siyasiler ve Güneydoğu'daki STK temsilcileri BUGÜN'e değerlendirdi. Çekilmenin daha hızlı olması gerektiği kaydedilerek, bölge halkının sabırlı ve umutlu olduğuna vurgu yapıldı

Silahlar varken demokrasi olmaz

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cumali İçten: Çözüm süreci olumlu şekilde yürüyor. Ama bölgede araç yakılması, haraç istenmesi gibi olaylar örgütün orada olabileceği anlamını taşıyor. Başbakanın bu yorumu da olumsuz düşünülmemeli. PKK, çözüm sürecini istiyorsa bu tür lokal provokasyon eylemleri olmamalı. Bu süreç BDP milletvekilleri ile açık şekilde yapıldı. Dağdan silahlar çekilmedikçe demokratik ortamlar oluşmayacaktır ki zaten talepleri de demokratik değil. Terörün elinde silah varken, insanlar düşüncelerini nasıl özgürce ifade edecek? PKK olsa da olmasa da, doğru olan ve özgürlükleri kısıtlayan engeller varsa bunları kaldırmaya devam edeceğiz.

PKK şiddeti sona ermeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu: PKK'nın bir bölümünün çekildiği söyleniyor. PKK, BDP ve Öcalan'ın söylediklerini bir araya getirdiğinizde iki tarafın da farklı hesaplar içinde olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü BDP ve Öcalan'a göre çekilme sürecinin birinci aşaması tamamlandı, ikinci aşamaya geçildi. PKK ve AKP arasında kimlerin ne kadar çekildiği konusunda derin bir hesap ayrılığı var. Bir taraf çekildi derken diğeri hayır diyor. Önemli olan birinci aşama tamamlandı mı tamamlanmadı mı? Kapalı kapılar ardında pazarlıklar süreci içinde giden bir olay var bu bizi kaygılandırıyor. Biz de PKK kaynaklı şiddetin sona ermesini istiyoruz.

Süreç yıkımdır

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Milletimiz ve devletimizin bölüneceği yönünden çözüm süreci denilen hadiseye karşı çıkıyoruz. Türk milleti içinden Kürt milleti çıkarıp buna dayalı hukuk çıkarma sürecidir. Bu müzakereler millettin hayrına değil. Süreç yıkım sürecidir. Hükümetten cevap bekliyoruz, KCK vergi topluyor, öz savunma gücü oluşturuyor. AKP Türkiye'yi yönetemez hale geldi ve yönetimi PKK ile paylaşıyor. Başbakan, PKK unsurlarının yüzde 15'nin çekilmesiyle hayal kırıklığı yaşıyor, ifadeleri pişmanlık ifadesidir.

1 aya kadar tamamen çekilecekler

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık: Duyumlarımıza göre ciddi çekilme var. Kandil ve Abdullah Öcalan'ın açıklamaları ortada, PKK arkasında durmayacağı şeyleri söylemezdi. Başbakanın söylemi çok gerçekçi değil. Bu rakamların, yüzde 15 olmadığı bölgede biliniyor. Barışla ilgili çözümle ilgili kararlılık varsa iki tarafın da riayet etmesi gerekir. PKK üzerine düşenin büyük bir kısmını yapmıştır. Kamu personelini serbest bırakması, geri çekilmesi kanıttır. Rakamlara takılmamalıyız. Çekilmenin 1 ay kadar tamamen söz konusu olacağını düşünüyoruz. Bu süreci sabote etmek isteyen güçler var. Sürece zarar verecek her duruma karşı bir duruş sergilenmeli. Haraç alınması ile ilgili bir bilgi alınmadı.

Çıkış hızlandırılmalı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar: Teknik koşullar olarak nedeniyle tamamen çıkılmamış olabilir. Gitmemelerinin sebebi, süreci tıkamaya yönelik olduğunu düşünmüyoruz. Haraç alınmasıyla ilgili üyelerimizden gelen herhangi bir bilgi yok. Yüz yıllık sorunu müzakere yoluyla çözme fırsatı yakalandı. Süreci olumsuz etkileyecek bazı adımlardan uzak durmak gerekiyor. Türkiye dışından bir takım güçler bunu engellemeye çalışabilir.

Bir an önce kalıcı olması konusunda bir beklentimiz var. Silahlı güçlerin ülkeyi terk etmesi gerekiyordu. Silahlı güçlerin bir kısmının çıkması çıkmaması, art niyetli bir yaklaşım değil. İmkan ve olanaklar varsa hızlandırılması lazım. Bölge olarak umutluyuz. Taraflar arasında hiçbir zaman diyaloğu bu kadar öne çıkaran bir dönem yaşanmamıştı. Yüz yıllık sorunun kolay kolay çözülmeyeceğini düşünerek, umudumuzu koruyoruz.

BDP meclislerini tavsiye etmiyoruz

TÜMSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş: Büyük bir bölümünün çıktığını biliyoruz. Süreç devam edecek, sabırlı olmalıyız. İki taraf da bildiğini okuyor. Sürecin iyi gitmesi için bölge için güven anlamına gelen anayasa çıkmalıydı. Haraç alınmasını duymadık. Yol kesilmesini, şantiye baskınlarını da üstlenen olmadı. Başbakanın keskin açıklaması devam ederse sürece balta vurulmuş olur. Daha sağduyulu ve ılımlı davranmalı.

DTK'nın, BDP'nin de bölge meclisi çalışmalarını tavsiye etmiyoruz. Meclis kurulması, şantiye basılması, kimlik kontrolü zararlıdır dikkatli olunmalı. Sürece zarar verecek adımlardan ve açıklamalardan uzak durulmalı. Huzur ve güvenli bir ortam var, halk rahatladı, korku panik kalmadı.

 

Bugün Gazetesi

özerklik lafı etme sakın
 // atalay KONURalpoğlu
demirtaş,önce sen çakalllarına sahip ol.maden onları temsil ediyorsun,evela avanelerine söz geçir, adam et sonra konuş.sende çetelerdinden şikayetci isen çekil aradan halledelim avanelerini. kandil çakallları sınırı aştı,sabrımıza taşırmasın barı..Sende onların maşası olmaktan dolayı sıkılmalısın.Sana TC vekili gözüyle bakılıyor,sen çakalllarla işbirliği yapıyorsun.mantıksızlığı kavrayamıyormusunuz demirtaş efendi...
24 Temmuz 2013 Çarşamba 21:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler