YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Demirtaş, partiden ayrılıyor mu?
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da basın toplantısı düzenledi ve "İstifa gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.
Selahattin Demirtaş, partiden ayrılıyor mu?
08 Ekim 2013 / 13:45 Güncelleme: 08 Ekim 2013 / 14:04

BDP'nin TBMM'de bugün yapacağı grup toplantısı iptal edildi. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Diyarbakır'da basın toplantısı düzenledi ve "İstifa gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.

Demirtaş ameliyat olacak

Sabah saatlerinde grup toplantısının iptalini duyuran ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise, Demirtaş'ın Diyarbakır'da rahatsızlığı nedeniyle küçük bir operasyon geçireceğini söyledi.

"Kriz, aday belirleme süreci" iddiaları

İddialara göre, partide krize, BDP'nin kazanabileceği yerlerin büyük bölümünde kadın adaylar gösterilmesi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile yapılan yerel seçim ittifakının yol açtığı ileri sürülmüştü. Partiden kaynakların basına yansıyan anlattıklarına göre, Demirtaş, HDP içindeki bazı bileşenlerin "marjinal" karakterde olduğu ve seçimlerde başarı sağlanamayacağını belirtmişti. Batı illerinde HDP ile Güneydoğu'da ise BDP ile seçimlere girilmesiyle aşılan bu krizin ardından, önemli merkezlere kadın adayların gösterilmesi nedeniyle ikinci bir kriz başgösterdi. İddiaya göre, önemli merkezlerde kadın aday isteyenler ile bölgenin kadın başkana hazır olmadığını söyleyen Demirtaş ve bazı yöneticiler buna karşı çıktı. Kandil'in de kadın adaylardan yana ağırlığını koymasıyla parti yönetiminin kabul ettiği önemli merkezlerde kadın aday gösterilmesi politikası bir genelge ile açıklandı.

"Van, Mardin, Diyarbakır'da kadın aday" tartışması

İddialara göre, Van, Mardin ve Diyarbakır nedeniyle parti yönetiminde anlaşmazlık çıktı. Van'da Bekir Kaya'nın karşısına başka bir aday çıkarılmaması, Mardin'de AK Parti adayının karşısında kadın bir adayın başarılı olamayacağı görüşleri dile getirildi. Diyarbakır'da da Osman Baydemir'in yerine Emine Ayna ya da Ayla Akat Ata'nın önerildiği adaylık tartışmalarının sonunda Demirtaş'ın olağanüstü konrge talebinde bulunduğu ileri sürülmüştü. Demirtaş'ın bu kongrede eş genel başkanlık görevini bırakacağı öne sürülmüştü.

BDP ve Demirtaş yalanlamıştı

Ancak dün parti genel merkezinden ve Selahattin Demirtaş tarafından yapılan açıklamalar ile bu iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler