YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şekilden incelemek teminattır
Demokrat Yargı Eşbaşkanı Ertekin, anayasa paketini şekil yönünden inceleme kararının AYM’nin topluma verdiği bir teminat olduğunu söyleyerek “Bu karara bağlılıklarını denetleyeceğiz” dedi
Şekilden incelemek teminattır
10 Haziran 2010 / 10:45 Güncelleme: 10 Haziran 2010 / 10:47

Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği (Demokrat Yargı) Eş Başkanı Orhan Gazi Ertekin, anayasa değişikliği paketi ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’nin şekil yönünden inceleme yapacağına dair kararının, topluma verilmiş hukuki bir teminat olduğunu ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin iptal başvurusunu kabul edip 5 Temmuz’da şekil yönünden inceleyeceğine dair karar vermesini değerlendiren Ertekin, kararın topluma verilmiş hukuki bir teminat olduğunu belirtti. Yüksek Mahkeme’nin kararları ile toplumu rahatlatma durumunda olmadığının altını çizen Ertekin şöyle devam etti:

TOPLUM BU TEMİNATI TAKİP ETSİN

Geçmişte Anayasa Mahkemesi’nin şekil incelemesini aşan, esas denetime dönüştüren girişimlerde bulunduğu malumdur. Belirli bir söz alınmıştır. Şekil denetimi yapılacağına dair bir teminat almıştır. Toplum, bu aşamadan itibaren Anayasa Mahkemesi’nin bir şekil denetimi yapıp yapmayacağını denetlemelidir. Kamuoyu ilgi ve alakasını bu günden itibaren bu konu üzerine yoğunlaştırmalıdır. Anayasa Mahkemesi, bir hukuksal kurum olarak kalabilmesi için sadece şekil denetimi yapmalı, onun ötesine esas denetime taşmamalı ve siyasetin önünü açmalıdır” dedi.

UMARIM AYM KENDİ YETKİSİNİ AŞMAZ 

Anayasa Mahkemesi’nin, şekil incelemesini, ön incelemenin hemen akabinde yapabilmesinin mümkün olduğunu belirten Ertekin, şunları söyledi: “Ön inceleme, çok temel bazı unsurları içeren bir inceleme olup, kısa sürede yapılabilir. Bu incelemenin arkasından şekil konusunda bir noksanlık yoksa ret edilme yoluna gidilmeliydi. Anayasa Mahkemesi, bundan sonra topluma verdiği hukuki teminata bağlı kalarak devam ederse, hukuki prosedür Anayasa’da yazıldığı çerçevede işlerse bir problem olmaz. Bu izlenen yolu gayrimeşru bulmuyorum. Gayrimeşru olan 5 Temmuz’da şekil denetimi yapıyoruz diyerek, esas denetim yapmaktır. Anayasa Mahkemesi bundan kaçınmalıdır. Bugünkü açıklamayı toplumun temsilcileri olarak bizler teminat olarak algılıyoruz. Mahkeme üyelerinin bu karara bağlı kalmalarını denetleyeceğiz. Anayasa Mahkemesi’nin 5 Temmuz’da yapacağı şekil incelemesini Anayasanın kendilerine tanıdığı yetki çerçevesinde yapıp yapmayacağını dikkatle takip edeceğiz.” (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler