YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Şehzadeler öldürülmeseydi Osmanlı çökerdi"
Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, "'Şehzadeler öldürülmeseydi Osmanlı çökerdi'' dedi.
"Şehzadeler öldürülmeseydi Osmanlı çökerdi"
04 Ocak 2013 / 13:20 Güncelleme: 04 Ocak 2013 / 16:03

 

Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nda şehzadelerin öldürülmesiyle ilgili bilinçli dezenformasyon yapıldığını düşündüğünü belirterek, ''Osmanlı tarihinde bazı şehzadelerin öldürüldüğü doğrudur. Şehzadeler öldürülmeseydi devlet bölünürdü ve Osmanlı İmparatorluğu 5 senede çökerdi'' dedi.
 
Marmara Belediyeler Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, birlikte düzenlenen ''Osmanlı'da Eğitim Sistemi: Enderun ve Harem'' konulu seminere katılan Bahadıroğlu, Osmanlı'nın eğitim hayatından harem hayatına kadar bilinmeyenleri anlattı.
 
Bahadıroğlu, Osmanlı'nın bir sistemler manzumesi olduğunu ifade ederek, ''Osmanlı, çok iyi bir eğitim sistemine sahipti. Çok iyi bir sistem kurmuştur. Bundan sadece Cumhuriyet Türkiye'sinin öğrenecekleri yok, Amerika'nın da Avrupa'nın da bundan öğreneceği çok şey var. Kanuni döneminde ilkokullar köylere kadar yaygındı. Kanuni sonrasında İstanbul'da 2 bin civarında okul vardı. O zamanki İstanbul'un nüfusunun 200 bin civarında olduğunu unutmayalım'' bilgisini verdi.
 
Osmanlı'da enderun sistemini anlatan Bahadıroğlu, enderunun devlet adamı yetiştirmek üzere kurulan eğitim sistemi olduğunu hatırlattı. 
 
Bahadıroğlu, göreve getirilecek kişinin geçmişine değil, liyakatine bakıldığını aktararak, buna saraya odun kesme görevlisi olarak giren Baltacı Mehmet Paşa'nın sadrazamlığa yükselmesini örnek olarak gösterdi.
 
İnanç, ibadet, kıyafet, seyahat ve ticaret özgürlüğünün, özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde zirve yaptığını, Hristiyanlara ve Musevilere sayısız haklar verildiğini anlatan Bahadıroğlu, ''Hoşgörü sahibiyken, Avrupa'dan hor görüyü öğrendik'' ifadesini kullandı.
 
 
''Harem yol geçen hanı değildir''
 
 
Yavuz Bahadıroğlu, haremin ''yasak bölge'' anlamına geldiğini aktararak, ''Haremi gezenler bilir, zaten loş bir mekandır. Pencereleri küçüktür. Az güneş gördüğünden harem halkının benzi biraz sarı olurdu. Çok keyifli bir yer değildi. Fatih Kanunnamesi'ne göre, Osmanlı padişahları haftada sadece 2 gece hareme gidebiliyorlardı. Devlet adamına eğitimli eş lazım. Bunu da harem halleder. Hareme, erkek giremez. Filmde gördüğünüz gibi yol geçen hanı değildir'' değerlendirmesinde bulundu. 
 
''Muhteşem Yüzyıl'' dizisine yönelik de bazı eleştirilerde bulunan Bahadıroğlu, şunları kaydetti: 
 
''Hürrem Sultan çok zeki bir kadındı, Kanuni'yi etkilerdi. Ancak unutmayalım ki, her kadın kocasını etkiler. Devlet sınırının başladığı yerde ise kadının sözü biter. Devleti korumak için kendi evladını öldürmeyi ve bunun vebalini göze alan bir padişahın, eşinin sözüyle hareket ettiğini nasıl söyleyebiliriz  Şehzadelerin öldürülmesiyle ilgili de bilinçli dezenformasyon yapıldığını düşünüyorum. Osmanlı tarihinde bazı şehzadelerin öldürüldüğü doğrudur. Şehzadeler öldürülmeseydi devlet bölünürdü ve Osmanlı İmparatorluğu 5 senede çökerdi.'' 
 
 
AA
12:32
 // Kenan Akkuş
DEVLETİ ALİYENİN BEKA'ASI İÇİN ÖLDÜRÜLENLER
1.Beduzzaman Saidi Kürdi
2.İskilipli Atıf hoca
3.Dersim ahalisi
4.Adnan Menderes
5.Turgut Özal
6.Eşref Bitlis
7.Gazeteci yazarlar
8.Güneydoğu köylüleri
9.Hırant Dink
10. Bu ülkedeki bütün gençlerin istikbali, kutsal devlete kurban edilmiştir.
Buyur hoca, burdan yak. Ya anlamıyorum, bütün milliyetçilermi tarihçi oluyor, yoksa tarihçilermi milliyetçi oluyor bir türlü çözemedim. Neyse, tipik bir milliyetçi tarih hocası söylemi işte....
05 Ocak 2013 12:32
23:22
 // Kenan Akkuş
BAK BAK BAAAK...
Karteş katili olarak bir devlet olacaksa olmaz olsun böyle devlet. Ne yani Devleti Aliyenin yüksek beka'sı için, her türlü öldürme meşrumu sayılacak. O zaman Türkiye Cumhuriyetinin yüksek menfaatleri için, tüm kürtleri kılıçtan geçirelim olup bitsin. Zaten Dersim de yarım kalmıştı bu iş. Şu zihniyete bakın, koskoca tarihçi neler söylüyor. Kutsal devlet zihniyetinden başka ne beklenirki....
04 Ocak 2013 23:22
çökmedimi
 // harun kuruoğlu
çöktü zaten....
04 Ocak 2013 21:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler