20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,801
 • BIST94.784
 • Dolar4,7535
 • Euro5,5010
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2558
 • İstanbul24 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya18 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep23 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehitlerin cenazesinde MİLLET BİRLİK ve DEVLET KAR
Şehitlerin cenazesinde MİLLET BİRLİK ve DEVLET KAR
05 Ekim 2008 17:07
Şehitlerin cenazesinde MİLLET BİRLİK ve DEVLET KAR

Şemdinli Aktütün Karakoluna düzenlenen hain saldırıda şehit düşen Mehmetçilerin cenaze namazları memleketlerinde kılındı. Şehitlerin cenaze törenlerinde yürek burkan görüntüler yaşanırken cenaze sahiplerinin verdiği mesajlar doğusuyla batısıyla bütün milletin teröre nasıl baktığını da tüm açıklığıyla ortaya koydu.


J. UZMAN ÇAVUŞ HASAN AYGÖR


Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na terör örgütünce düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Hasan Aygör'ün cenazesi, Kırıkkale'nin Keskin ilçesi Armutlu köyünde toprağa verildi.


Cenaze törenine, şehit Aygör'ün ailesi, yakınları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.


Şehit Aygör'ün cenaze namazı, çevre köylerden gelen vatandaşların da katılımıyla köy meydanında kılındı. Namazının ardından şehidin cenazesi askerlerin omuzunda köy mezarlığına getirildi.


Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde slogan attı.


Başbakan Erdoğan, bakanlar ve kuvvet komutanları, şehidin yakınlarına başsağlığı diledi.


Şehit Jandarma Uzman Çavuş Hasan Aygör, köy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. 


-CENAZEDEN NOTLAR-


Şehit Aygör'ün cenazesi Kırıkkale'deki Çallıöz mahallesindeki evinden ambulans içinde uzun araç konvoyuyla köyüne getirildi. Cenazenin ambulanstan indirilmesi sırasında şehit Aygör'ün yakınları fenalık geçirdi. 


Cenaze, tören alanına getirilirken, Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, terör örgütünü lanetleyen ve Mehmetçiği destekleyen slogan attı. 


Tören alanına gelen Aygör'ün ailesi, Türk bayrağına sarılı tabutun başında uzun süre gözyaşı döktü. 


Şehidin cenazesi köy mezarlığında toprağa verildikten sonra mezar başında askerler saygı atışında bulundu.


-DTP'Yİ PROTESTO-


Şehidin cenazesinin toprağa verilmesinin ardından bazı vatandaşlar DTP'ye tepki gösterdi. Vatandaşlar, köy mezarlığından ayrılan MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş'a, ''Meclis'ten PKK'lıları atın, bitsin artık'' diye seslendi.


Cenazenin ardından bir başka vatandaş da kalabalığa doğru ''Öcalan'ı içerde beslemeyin, asın bunu'' diye bağırdı.


UZMAN ÇAVUŞ OZAN ONUR İLGEN


Çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Ozan Onur İlgen, memleketi Adana'da son yolculuğuna uğurlandı.


Askeri hastaneden alınan İlgen'in Türk bayrağına sarılı naaşı Merkez Sabancı Camii'ne getirildi. Cenaze törenine katılan vatandaşlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez, Meclis'te PKK istemiyoruz, Türkiye uyan şehidine sahip çık, Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz, Bu vatan bizimdir, bizim olacak." şeklinde terör örgütü aleyhinde slogan attı.


Cenaze merasimine şehidin annesi Deniz Wilson, kız kardeşi Sevcen, babası Ata İlgen, Amerikalı üvey babası Robert Wilson, Vali İlhan Atış, askeri ve mülki erkan katıldı. Vali Atış ve üst düzey rütbeli komutanlar şehit ailesine başsağlığı diledi. Ayakta durmakta zorlanan anne Deniz ve kız kardeş Sevcen, bir süre şehit uzman çavuşun tabutuna ve fotoğraflarına sarılıp gözyaşı döktü.


İl Müftüsü Mehmet Barış tarafından kılınan cenaze namazından sonra şehit uzman çavuşun naaşı, tören mangasıca bir süre omuzlarda taşındıktan sonra askeri araçla götürüldüğü Asri Mezarlık'taki Şehitlikte toprağa verildi.


 ŞEHİT JANDARMA UZMAN ONBAŞI RASİM ESER


Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Rasim Eser (25) Mersin'in Silifke ilçesinde toprağa verildi.


 Şehit Eser için Merkez Alaaddin Camisinde düzenlenen törene şehidin yakınları, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Vali Hüseyin Aksoy, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Soner Polat, İl Jandarma Komutanı Ünal Ayvazoğlu ile bazı milletvekilleri katıldı.


 Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omuzlarında top arabasına taşınan şehidin cenazesi, Silifke Mezarlığındaki Şehitlikte toprağa verildi.


 Bu arada, törene katılan çok sayıda vatandaş ellerindeki Türk bayraklarıyla yaptıkları yürüyüş sırasında terör örgütüne lanet yağdırdı.


 Törene katılan Bakan Tüzmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm Türkiye'ye başsağlığı diledi.


 Bakan Tüzmen, ''Biz bir ölür, bin diriliriz. Bu devleti bölmeye kimsenin gücü yetmez. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın, şehitlerimizin kanını yerde koymayız'' diye konuştu.


 KOMANDO ONBAŞI RAMAZAN YEŞİL


 Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıda şehit düşen Jandarma Piyade Komando Onbaşı Ramazan Yeşil için memleketi Antalya'nın Serik ilçesinde tören düzenlendi. Törene katılan on binlerce kişi teröre ve PKK'ya lanet okurken, şehit yakınları ayakta durmakta zorlandı.


 Şehit Ramazan Yeşil'in Türk bayrağına sarılı tabutu Antalya'dan çıkmadan Serik ilçesinde meydanları binlerce kişi doldurdu. Saatler önce Çınaraltı Meydanı'nda toplanan Serik ve Antalyalılar, "Kahrolsun PKK, Irak'a gireriz Türk bayrağı dikeriz, Serik'de Apo'yu idam ederiz, şehitler ölmez vatan bölünmez, hepimiz mehmediz silah isteriz, Meclis'te terörist istemiyoruz" gibi sloganlar attı. Kadınlardan oluşan bir grup da 'Bizi de askere alın' diye haykırdı. Ülkücü harekete mensup bir grup genç, Abdullah Öcalan'ın resimleri ile sözde PKK bayrağının resimlerini yırttı ve yaktı.


Terör örgütü mensuplarını sevindirmemek için gözyaşlarına hakim olmaya çalışan şehit babası Ali Yeşil, askeri personel ve yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi. Sık sık fenalaşan ve tansiyonu kontrol edilen anne Havva Yeşil ise bir ambulanstan alınan koltuğa oturtuldu. Şehit Yeşil'i getiren aracın alana girmesiyle birlikte tekbir ve slogan sesleri alkış sesleriyle karıştı. Askeri personel tarafından namazın kılınacağı alana getirilen şehidin tabutu çiçeklerle süslendi. Şehit yakınları ay yıldızlı bayrağın bulunduğu tabuta sarılıp uzun süre gözyaşı döktü.


 Öğle namazından sonra şehit Yılmaz ve diğer şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla tören başladı. Daha sonra Ramazan Yılmaz'ın özgeçmişi okundu. Programın sonunda ise dua edilip cenaze namazı kılındı. Tören sona erdikten sonra şehit Yeşil'in naaşı yine askeri personel tarafından cenaze aracına kadar taşındı. Buradan da defnedilmek üzere ilçeye bağlı Çandır beldesinin Zırlankaya köyüne götürüldü. Şehit Yeşil'in araca kadar ve araç ile götürüşü sırasında gözyaşları yine sel gibi aktı. Özellikle kadınlar hıçkırıklara boğulurken erkekler ise terörü lanetleyen sloganlarına devam ettirdi.


 Törene Vali Alaaddin Yüksel ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay başta olmak üzere birçok protokol üyesi de katılarak şehidi son yolcuğunda yalnız bırakmadı. (CİHAN)


 ÇAVUŞ İLHAN KÜÇÜKSOLAK


 Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Çavuş İlhan Küçüksolak'ın cenazesi, Kocaeli'de toprağa verildi.


 Şehit Piyade Çavuş İlhan Küçüksolak'ın Asker Hastanesinden alınan cenazesi önce Çayırova ilçesindeki evine, buradan da törenin yapılacağı Çoban Mustafapaşa Camisi'ne getirildi.


 Şehidin annesi Kadriye, babası Kemal Küçüksolak ile kardeşleri, uzun süre tabuta sarılarak gözyaşı döktü.


 Daha sonra, Gebze Müftüsü Muhammet Gevher tarafından cenaze namazı kıldırıldı.


 Cenazenin omuzlara alınarak top arabasına taşınması sırasında, törene katılan çok sayıda vatandaş terörü lanetleyen sloganlar attı.


 Şehit Piyade Çavuş İlhan Küçüksolak'ın cenazesi, top arabasındaki tören geçidinin ardından Gebze Mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.


 Törene, şehidin Kastamonu'dan gelen yakınları ve silah arkadaşlarının yanı sıra Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Fikri Işık ve Eyüp Ayar, MHP Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuş, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Nurhan Kahyaoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay İrfan Şahin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.


 ONBAŞI HALİL İBRAHİM ARILIK


 Aktütün Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan 15 Mehmetçik'ten birisi olan Denizlili Piyade Onbaşı Halil İbrahim Arılık'ın cenazesi, Delikliçınar Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Beyağaç ilçesinin Kapuz köyüne gönderildi.


 Denizli Delikliçınar Cami'de kılınan cenaze namazına Denizli Vali Vekili Abdullah Acar, Vali Yardımcısı Mehmet Çapraz, 11. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ergüder Toptaş, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat, Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel, Mehmet Salih Erdoğan, Mithat Ekici ve Emin Haluk Ayhan, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, Beyağaç Kaymakamı Şakir Öner Ötürk, şehidin babası Turan Arılık ve şehidin ailesi, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve on bini aşkın Denizlili katıldı.


 Denizli Müftüsü Mehmet Köse'nin kıldırdığı cenaze namazının ardından top arabasına konulan şehidin cenazesi, dualar ve sloganlar eşliğinde Atatürk caddesine kadar taşındı. Vatandaşların alkışlaması üzerine Müftü Köse, "Dinimizde alkış yoktur dua edelim" diye uyardı. Kortejin geçişi sırasında vatandaşlar terör örgütü aleyhine sloganlar atarak terör örgütünü lanetledi. Dualar ve sloganlar eşliğinde cenaze nakil aracına kadar top arabası ile taşınan şehidin cenazesi, toprağa verilmek üzere Denizli'nin Beyağaç ilçesine bağlı Kapız köyüne gönderildi.


 UZMAN ÇAVUŞ CAHİT YILDIRIM


Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan uzman çavuş Cahit Yıldırım, Erzurum'da düzenlenen törenle toprağa verildi.


 Cumhuriyet Caddesi'ndeki Lalapaşa Camisi avlusunda kılınan cenaze namazına, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak, MHP Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç, 4. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Ünlü, Jandarma Bölge Komutanı Tunay Bilge, Erzurum Müftüsü Yakup Arslan, eski Erzurum müftülerinden Yaşar İşcan, Yıldırım'ın ailesi yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


 Cenaze namazı öncesinde konuşan Erzurum Müftüsü Yakup Arslan, Allah yolunda, mukaddes değerler için canını feda eden değerli insanlara şehit ismi verildiğini belirterek, ''Cenab-ı Allah (onlara ölü demeyiniz) diye uyarıyor. Onların Allah katında ayrı bir yeri ve makamı olduklarını ayetlerde öğreniyoruz'' dedi.


 'Bugün yüreğimiz yanarak değerli bir vatan evladımızın, şehit bir Mehmedimizin cenaze namazını kılıp ebedi istirahatgahına uğurlayacağız'' diyen Arslan, şunları kaydetti:


 ''Peygamberimiz şehitlik mertebesine adeta imrenmiyor ve (Allah yolunda şehit olup tekrar dünyaya gelip tekrar şehit olmayı isterdim) diyerek, bu mertebenin ne kadar önemli bir mertebe olduğunu bildiriyor. Bugün ortaya konulan bu manzara bunu daha iyi gösteriyor. Allah bir daha böyle acıları bizlere yaşatmasın. Gençlerimizi ve cümlemizi korusun.''


 


''ÜZÜLME, DAVANI BİTİRECEK MİLLETİN VE ORDUN VAR''


 Eski Erzurum müftülerinden Yaşar İşcan ise ''Mutlu ol! Seni bize yakışır gururla, kabrine götüreceğiz. Allah'ın rahmetine tevdi edeceğiz. Gözün geride kalmasın. Bitirmek istediğin davayı bitiremedim diye üzülme. Onu bitirecek milletin ve ordun var'' diye konuştu.


 Erzurum Emniyet Müdürü Kamil Çolak da, cenaze namazı öncesinde, 28 aydır Erzurum'da görev yaptığını belirterek, ''Size yakışan neyse onu yapmanızı istiyorum. Birilerinin tuzağına düşmemenizi istiyorum. Cenazemizin defninden sonra gerekli duyarlılığı göstereceğinize eminim'' dedi.


 Ardından eski Erzurum müftülerinden Yaşar İşcan, cenaze namazını kıldırdı.


 Cenaze töreni sırasında Yıldırım'ın babası Nurettin Yıldırım, eşi Nur ile çocukları Senasu, Nazlıcan ve Furkan gözyaşlarını tutamadılar.


 Yıldırım'ın eşi Nur Yıldırım'ın, güçlükle ayakta durduğu gözlendi.


 Şehit Yıldırım'ın cenazesi daha sonra, omuzlarda cenaze arabasına konularak, kalabalık bir grup eşliğinde Karskapı Şehitliği'ne götürüldü.


 Cenazenin şehitliğe götürülüşü sırasında vatandaşlar yolda sık sık durarak saygı duruşunda bulunup, terör örgütü aleyhine sloganlar attılar.


 Şehit Yıldırım'ın kızı Senasu Yıldırım'ın ''baba'' diyerek ağlaması cenazeye katılanları duygulandırırken, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç, şehidin ailesine Yıldırım'ın resmini ve bayrak hediye etti.


 Cenaze daha sonra gözyaşları arasında toprağa verildi.


 Cenazenin toprağa verilmesinden sonra Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile beraberindekiler Şehit Yıldırım'ın ailesine baş sağlığı verdiler. (Cihan)


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler