YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehitlerimize son veda
Tokat'ta pusuya düşürülen 7 askerimizden biri olan Cengiz Sarıbaş'ın cenaze töreninde terörü lanetleyen sloganlar atıldı
Şehitlerimize son veda
09 Aralık 2009 / 14:31 Güncelleme: 09 Aralık 2009 / 14:48

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde pusuya düşürülerek şehit edilen 7 askerden biri olan Jandarma Er Cengiz Sarıbaş'ın naaşı, cenaze namazı öncesi yakınlarından helallik alınmak üzere evine getirildi. Sarıbaş'ın cenaze namazı Ataköy 5. Kısım Camii'nde kılındı.

Sabah saatlerinden itibaren şehidin evinin önüne gelen çeşitli gruplar, terörü lanetleyen sloganlar attı. Yoğun kalabalığın karşıladığı cenaze, arabadan indirilerek evin önünde hazırlanan masaya konuldu. Şehit Jandarma Er Cengiz Sarıbaş için edilen duanın ardından yakınları, arkadaşları ve komşularından helallik istendi. Sarıbaş'ın anne, babası ve diğer yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Şehit için helallik alınmasının ardından Sarıbaş'ın cenazesi, gözyaşları arasında cenaze namazının kılınacağı Ataköy 5. Kısım Camii'ne gönderildi. Evin önünde bekleyen kalabalık da cenaze aracının arkasında konvoy oluşturdu. Şehidin ayakta durmakta zorlanan anne ve babası, kollarına giren askerlerle birlikte bir süre cenaze arabasının arkasından yürüdü. Şehidin naşı Edirnekapı Şehitliği'ne defnedilecek. (CİHAN)

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ HARUN ARSLANBAY'IN CENAZESİ, YUMURTALIK'TA TOPRAĞA VERİLDİ

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda şehit olan uzman çavuş Harun Arslanbay'ın cenazesi Adana'nın Yumurtalık ilçesinde törenle toprağa verildi.

Yumurtalık Merkez Camisi'nde kılınan namazın ardından şehidin cenazesi konvoy eşliğinde Sugözü köyüne getirildi. Cenaze, burada, dualar eşliğinde toprağa verildi.

Toprağa verilmesinin ardından tabuta sarılı Türk Bayrağı da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından, üç kez öpülerek şehidin eşi Demet Arslanbay'a, şehidin fotoğrafı da babası Hamdi Arslanbay'a verildi.

Güçlükle ayakta durabilen şehidin eşi Demet Arslanbay, kadın astsubaylar tarafından sakinleştirildi.

Bu arada, cenaze töreni sırasında bazı vatandaşların ''demokratik açılım'' girişimine sloganlar atarak tepki gösterdiği gözlendi. Baba Hamdi Arslanbay ise ''Şehit cenazesine siyaset karıştırmayın'' diyerek bu kişileri uyardı.

Bakan Yıldız, daha sonra şehidin babasını makam aracına alarak mezarlıktan Köy Konağı'na götürdü. Bakan Yıldız ile burada oturan şehidin babası, taziye ziyaretlerini kabul etti.

Bakan Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, ''Terör mutlaka bitirilecektir. Hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Yumurtalık halkını da dik duruşundan dolayı kutluyorum. Hepimizin başı sağ olsun''dedi.

Bakan Yıldız, daha sonra köyden ayrıldı.

Törenlere, Adana Valisi İlhan Atış, AK Parti Adana Milletvekilleri Vahit Kirişçi, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan ve diğer ilgililer katıldı.

ŞEHİT JANDARMA ER FATİH YONCA'NIN CENAZESİ, İSKENDERUN'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırıda şehit düşen Jandarma Er Fatih Yonca'nın cenazesi, Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesinde toprağa verildi.

Tokat'tan Hatay Havaalanına getirilerek, dün Askeri Deniz Hastanesi morguna kaldırılan cenaze, konvoy eşliğinde getirildiği Bekbele beldesindeki Merkez Camisi'nde, ellerinde Türk bayrakları taşıyan ve terör örgütü aleyhine slogan atan vatandaşlar tarafından karşılandı.

Cenaze törenine şehit er Fatih Yonca'nın annesi Gülsüm, babası Bülent Yonca ile kardeşleri ve yakınlarının yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Abdülhadi Kahya, Mustafa Öztürk, CHP Hatay Milletvekilleri Gökhan Durgun, Abdüllaziz Yazar, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, Belediye Başkanı Yusuy Civelek, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Bekbele Belediye Başkanı Bestami Bilgili, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Cenazede ayakta durmakta zorlanan baba Bülent Yonca, ''Vatan sağ olsun. Bir oğlumu daha şehit vermeye hazırım'' derken, gözyaşlarını tutamadı.

Oğlunun fotoğrafını alarak okşayan anne Gülsüm Yonca da oğluyla gurur duyduğunu belirterek, ''Seni böyle mi karşılayacaktık. Bak kaç kişi geldi seni görmeye'' diyerek ağladı.

Törende, bazı kişilerce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği çelenkte isminin bulunduğu kağıdı yırtıldı. Emniyet Müdürlüğü ekiplerince çelenge, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isminin yer aldığı yeni bir kağıt takıldı.

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu'nun kıldırdığı namazın ardından şehit er Fatih Yonca'nın cenazesi, askeri konvoy eşliğinde omuzlarda taşınarak vatandaşların ''Şehitlere uzanan eller kırılsın, şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganları eşliğinde askeri araca kadar taşındı.

Daha sonra, şehidin cenazesi, Bekbele Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler