YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehitlere son görev...
Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında teröristlerle çıkan çatışmada 13 Mehmetçik şehadet şerbetini içti.
Şehitlere son görev...
15 Temmuz 2011 / 18:27 Güncelleme: 15 Temmuz 2011 / 22:48

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile terör örgütü üyeleri arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Komando Er Vefa Çelik'in cenazesi, memleketi Ağrı'da toprağa verildi.

Şehit Jandarma Komando Er Vefa Çelik'in Türk bayrağına sarılı naaşı, Diyarbakır'da düzenlenen törenin ardından askeri uçakla memleketi Ağrı'ya getirildi.

Ağrı Havaalanı'nda askerlerin omzunda uçaktan indirilen şehidin naaşı, Yüzüncü Yıl Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada, Kürtçe ağıtlar yakarak gözyaşı döken yakınları, güçlükle sakinleştirildi. Şehidin cenazesi, daha sonra Yavuz Camisi'ne getirildi.

Müftü Vekili Şevket Dilmaç, cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşmada, şehidin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi. Dilmaç, şehitliğin, Allah'ın insanlara bahşettiği yüce bir mertebe olduğuna ve Hazreti Muhammed'in de şehitlik mertebesini sürekli övdüğüne değinerek, ''Allah bir daha bu tür şeyler için bizi bir araya getirmesin. Bu son şehidimiz olsun. Şehidimiz Allah yolunda kanını feda etmiştir. Şerefli bir ölümle gitmiştir. Biz Allah'tan geldik yine ona döneceğiz. Şehidimize Allah'tan af, rahmet, mağfiret ve gani gani rahmet diliyoruz. Ruhu şad olsun'' dedi.

Şehit Çelik'in Türk bayrağına sarılı tabutu, kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşınarak askeri araca konuldu. Cenaze, uzun araç konvoyu eşliğinde kent merkezindeki şehitliğe götürülerek gözyaşları arasında defnedildi.

Cenaze törenine, şehidin yakınlarının yanı sıra, Vali Vekili Murat Güven, 12. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, Belediye Başkan Vekili Hasan İlidi, Emniyet Müdürü Halil Karataş, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Çetin, ilçe belediye başkanları, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KONYA

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında bir grup teröristle girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Komando Çavuş Ufuk Başarı'nın cenazesi, memleketi Konya'da toprağa verildi.

Şehit Jandarma Komando Çavuş Ufuk Başarı'nın cenazesi, Doğanhisar ilçesine bağlı Başköy beldesine askeri helikopterle getirildi.

Cenaze aracına konulan şehidin naaşı, baba evine götürüldü. Burada, herkes şehidin cenazesini görmek isteyince küçük bir izdiham yaşandı.

Daha sonra belde meydanına getirilen şehidin cenazesine, yakınları dokunarak ''Ağlamak yok, kimseyi güldürmeyeceğiz'' dedi.

Şehidin annesi Sıdıka Başarı, belde meydanındaki cenaze töreni sırasında, bir kadın askerin üniformasındaki oğlunun fotoğrafını öperek, ''Vatan sağ olsun'' dedi.

Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, törende yaptığı kısa konuşmanın ardından cenaze namazını kıldırdı.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlara alınarak belde mezarlığına götürülürken vatandaşlar ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' sloganları attı.

Şehit Jandarma Komando Çavuş Ufuk Başarı'nın cenazesi belde mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, 3. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Ateş Mehmet İrez, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Doğanhisar Kaymakamı Mehmet Fatih Koca, Konya İl Jandarma Alay Komutan Vekili Jandarma Yarbay Cengiz Akçay, AK Parti Konya milletvekilleri, sivil topum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Dolapdere kırsal kesiminde düzenlenen hain saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Fahrettin Aksu, memleketi Erzincan'da toprağa verildi.

Uçakla Erzincan'a getirilen Aksu'nun cenazesi daha sonra cenaze aracı ile törenin yapılacağı Terzibaba Camisi'ne getirildi. Aksu'nun cenazesi ardından askerlerin omuzlarında musalla taşına konuldu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği cenaze törenine, şehidin yakınları, çok sayıda vatandaş ile iznini iptal ederek Erzincan'a gelen Vali Abdülkadir Demir, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık katıldı.

Cenaze töreninde güçlükle ayakta duran Aksu'nun ailesini, yakınları teselli etti. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ataman, Aksu'nun tabutunu okşadı. Cenazeye katılım dolayısıyla Erzincan-Erzurum karayolu bir süre trafiğe kapatıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Aksu'nun naaşı top aracıyla, 3. Ordu Komutanlığı bandosunun çaldığı cenaze marşı eşliğinde şehir terminali önüne getirildi. Burada cenaze aracına konan Aksu'nun naaşı, Terzibaba Mezarlığı'nın yanında bulunan 3. Ordu Komutanlığı Şehitliği'nde toprağa verildi.
 

ŞANLIURFA

Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki hain saldırıda şehit olan jandarma komando er Ethem Okkay, gözyaşı ve Kürtçe ağıtlarla, memleketi Şanlıurfa'daki köyünde toprağa verildi.

Diyarbakır'daki törenin ardından helikopterle Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına getirilen şehidin cenazesi, buradan askeri yetkililer ve yakınları tarafından alınarak, Olukyanı köyüne götürüldü.

Cenazenin ambulanstan indirilip namazın kılınacağı alana getirilişi esnasında şehidin ailesi ve yakınları tabutun başına giderek Kürtçe ağıtlar yakıp, gözyaşı döktü. Zaman zaman zılgıtların çalındığı cenaze töreninde şehidin bazı yakınları sinir krizleri geçirdi.

İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu tarafından kıldırılan cenaze namazı ve yapılan duanın ardından şehidin cenazesi, omuzlara alınarak, köy mezarında toprağa verildi.

Şehidin tabutuna sarılan Türk bayrağı kardeşlerine teslim edilirken, cenazenin toprağa verilişi esnasında saygı atışı yapıldı.

Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakcı, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile vatandaşlar katıldı.

Tarım işçiliği için gittiği İzmir'den acılı haberle Diyarbakır'a, oradan da şehidin cenazesiyle Şanlıurfa'ya gelen acılı anne Halime Okkay ile şehidin kardeşleri, cenaze merasimi esnasında gözyaşı, döküp zaman zaman fenalık geçirdi. Sağlık ekiplerinin hazır bekletildiği köyde, ekipler fenalık geçirenlere müdahale etti. Vali Nuri Okutan da şehidin anne ve kardeşlerini teselli etmeye çalıştı.

TARIM İŞÇİSİ AİLENİN ÇOCUĞU

Şehit Ethem Okkay'ın babasını 10 sene önce kaybettiği, askerden önce annesi Halime ve ağabeyi Hasan Okkay ile birlikte geçimlerini sağlamak için tarım işçisi olarak çalıştığı belirtildi.

Babası iki evli olan şehidin, üvey kardeşlerinin Gaziantep'te ikamet ettiği, kendisinin ise öz kardeşleriyle birlikte Şanlıurfa'da ikamet ettikleri ve dayılarının soyadını kullandığı öğrenildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler