YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Şehitlere saygı' adı altında provokasyon
Şehitler için düzenlenen 'teröre lanet' yürüyüşlerinde provokatörler sahne alıyor. Mersin'de yürüyüş yapan kalabalık, Hastane Caddesi ara sokağındaki bir kültür merkezine saldırmak isteyince arbede çıktı.
'Şehitlere saygı' adı altında provokasyon
18 Temmuz 2011 / 08:10 Güncelleme: 18 Temmuz 2011 / 08:14
Diyarbakır'da 13 Mehmetçiğin hain bir pusuda şehit düşmesi, bir kesim tarafından provokatif amaçlı olarak kullanılıyor. Terörden yüreği yanan vatandaşların tepkileri, provokatif eylemlere dönüştürülüyor. Eskişehir'de etrafa küfürler yağdıran grup,kenti birbirine kattı. İstanbul ve İzmir'deki yürüyüşte ise 'Ergenekon ve Balyoz' sanıkları için sloganlar atıldı.

Silvan'da 13 askerin şehit edilmesi, dün Türkiye'nin dört bir yanında protesto edildi. Ancak 'şehitlere saygı' adı altındaki yürüyüşler birçok yerde provokatif eyleme dönüştü. Eskişehir'de ellerindeki şişe ve çakmakları sağa sola fırlatan, kendileri gibi davranmayanlara küfürler yağdıran bir grup, kenti birbirine kattı. İstanbul ve İzmir'deki yürüyüşlerde 'Ergenekon ve Balyoz' sanıkları için sloganlar atıldı. İzmir'de Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneği'nin katılmadığı mitingde Konak Meydanı'nda toplanan grubun bir bölümü, "Askerler hapiste, PKK Meclis'te" diye slogan attı. Mersin'deki yürüyüşte ise kalabalık, Hastane Caddesi ara sokağındaki bir kültür merkezine saldırmak isteyince arbede çıktı. Polis, kalabalığı biber gazı kullanarak dağıttı.

Diyarbakır'daki hain pusuda 13 askerin şehit düşmesi milletin yüreğini yaktı. Terörün lanetlenmesi ve şehitlerin anılması için Türkiye genelinde birçok il ve ilçede yürüyüşler düzenleniyor. Ancak söz konusu yürüyüşlere katılan vatandaşlar, provoke ediliyor. Eskişehir'de şehitlere saygı ve anma yürüyüşü yapıldı. Yürüyüş sonunda şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bir grup, İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşu sırasında ayağa kalkmadığı gerekçesiyle bölgedeki bir kafeye giderek, içerideki müşterilerle tartışmaya başladı. Bu esnada içeride oturanlardan birisinin kendisinin de asker olduğunu söylemesi üzerine gerginlik arttı. Gup üyeleri kafeye ellerindeki çakmak, su şişeleri ile sert cisimleri fırlattı. Müşteriler kafenin içerisine kaçışırken araya polis girdi. Buradan ayrılan grup, daha sonra Sakarya Caddesi üzerinde bulunan BDP il binasına yürüdü. Grup, binanın tepesindeki BDP bayrağının indirilerek yerine Türk bayrağının asılmasını istedi. BDP binası çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis, grubu ikna ederek bölgeden uzaklaştırdı. Grup içerisindeki baba-oğul oldukları öğrenilen iki kişi ise Taraf Gazetesi'ni yaktı, ardından Zaman Gazetesi'ne ağır ithamlarda bulundu. İsminin Bayram Koşer olduğu öğrenilen kişi, grubu Zaman'a karşı provoke etti.

Mersin'de yürüyüş yapan kalabalık, Hastane Caddesi ara sokağındaki bir kültür merkezine saldırmak isteyince arbede çıktı. Polis, Nude Gençlik Kültür Merkezi'ne saldıran kalabalığa biber gazı ile müdahale etti. Olaylar sırasında ikisi emniyet müdürü 5 kişi yaralandı. Yürüyüş sırasında vatandaşları kışkırttığı iddia edilen 10 kişi emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

İZMİr ve İstanbul'da 'BALYOZ' SANIKLARINA DESTEK!

İzmir'de düzenlenen mitingde ise Balyoz ve Ergenekon sanıkları lehine sloganlar atılması dikkat çekti. Konak Meydanı'nda toplanan gruptan bir bölümünün, 'Askerler hapiste, PKK Meclis'te', 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP' sloganı destek bulmadı. Bazı sivil toplum örgütleri ve profesyonel spor kulüplerinin taraftarlarının katıldığı yürüyüş sırasında, 'Satılmış medya istemiyoruz', 'Kahrolsun PKK', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Dişe diş kana kan intikam' sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Taksim'de göstericiler konsolosluklara saldırdı

İstanbul Taksim'de düzenlenen gösterilerde ise 'intikam' sloganları atıldı. 'Meclis'te PKK istemiyoruz', 'PKK Meclis'te komutanlar nerede?', 'Dişe diş, kana kan, intikam intikam', 'Tayyip oğlunu askere gönder' şeklinde sloganlar attı. Tünele kadar yürüyen grup, buradan tekrar Taksim istikametine döndü. Yine sloganlar eşliğinde yürüyen gruptan bazıları yabancı ülke temsilciliklerine saldırmak istedi. Konsolosluklara su şişeleri fırlatan eylemcileri polis ve bazı vatandaşlar engelledi. Yürüyüş sırasında bazı kişiler işyerlerine de saldırmak istedi. İşyerlerine de su şişesi ve çakmak gibi maddeler fırlatan grubu yine polis engelledi. Grubun dağılımında ise olaylar çıktı. BDP il binasına yürümek isteyen grup ile BDP'li oldukları tahmin edilen bir başka grup karşı karşıya geldi. Tarlabaşı'nda karşılaşan gruplar birbirlerine taşlarla saldırdı. Polis müdahale etti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler