YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehitler törenle toprağa verildi
Şehitler törenle toprağa verildi
Şehitler törenle toprağa verildi
12 Temmuz 2008 / 09:14 Güncelleme: 12 Temmuz 2008 / 00:00

Şehitlerden Nedim Çalık için Rize'de, Mehmet Önder Saçmalıoğlu için Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde, Erdal Öztaş için Çorum Ortaköy'de cuma namazının ardından tören düzenlendi.


Konsolosluktaki nöbet kulübesinde şehit düşen polis memuru Nedim Çalık, Rize'nin Çaykent beldesi Kokulukaya Mahallesi'ndeki aile kabristanına defnedildi. Öğle saatlerinde Rize Devlet Hastanesi morgundan alınan şehit polisin naaşı evlerine getirildi. Annesi, kardeşleri ve yakınları tarafından son kez görülen şehidin naaşı daha sonra Çaykent Merkez Camii'ne götürüldü. Burada düzenlenen törene; Rize Valisi Kasım Esen, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Alay Komutan Vekili Binbaşı Osman Küçük, milletvekilleri, Rize ve Trabzon emniyet müdürleri, şehidin yakınları ve binlerce vatandaş katıldı. Törende gözyaşlarını tutamayan Vali Esen, şehitleri uğurlamanın bütün insanlığın göçü gibi olduğunu söyleyerek, "Hz. Peygamber ve bütün şehitler birazdan seni karşılayacaklar. Sen ölümsüzlük şerbetini içtin." dedi. Şehit cenazelerinin herkese son bir mektup olduğuna işaret eden Vali Esen, "Herkese ayrı ayrı yazılmış bu mektup, aynı zamanda özel bir vasiyettir. Çocuklarımız şehitler olmasın diye bu mektubu herkes iyi okusun." dedi. Konuşmaların ardından Rize Müftü Vekili Yahya Çankaya, cenaze namazını kıldırdı. Yapılan duaların ardından tabutun başına gelen şehidin annesi Şefaat Çalık ve kardeşleri, tabuta sarılarak ağladı. Daha sonra polis mangası tarafından omuzlara alınan şehit naaşı, Kokulukaya Mahallesi'ndeki aile kabristanında toprağa verildi. Çalık'ın babasının bir yıl önce kalp krizinden hayatını kaybettiği öğrenildi.


Şehit eşi, gözlerini kocasının fotoğrafından ayırmadı


Terörist saldırıda şehit düşen polis memuru Erdal Öztaş (28)'ın cenazesi de, cuma namazının ardından Çorum-Ortaköy ilçesi Karahacip beldesinde defnedildi. 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganları eşliğinde süren törene Çorum Valisi Mustafa Toprak, Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Çorum İl Emniyet Müdürü İsmail Karaman ve vatandaşlar katıldı. Şehidin babası Mustafa Öztaş, annesi Emine Öztaş ve eşi Fatma Öztaş ile akrabaları tören boyunca gözyaşlarını tutamadı. Polislerin kendisine eşlik ettiği Fatma Öztaş gözlerini eşinin fotoğrafından ayırmadı. Binlerce kişi namazın ardından 'Sana hakkımız helal olsun' diyerek şehidi son yolculuğuna uğurladı.


Şehidin küçük kardeşi fenalaştı


Saldırıda şehit olan Mehmet Önder Saçmalıoğlu, Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde toprağa verildi. Bahçe Devlet Hastanesi morgundan alınarak, İslam Mahallesi'ndeki baba evine getirilen şehidin naaşı bir süre evde bekletildikten sonra Ağcabey Camii'ne götürüldü. Anne Zeynep Saçmalıoğlu, cenaze musalla taşına konulduğunda, "Bizim çok Mehmed'imiz var. Allah bize kuvvet veriyor." diyerek ağıt yaktı. 8 yaşında ilköğretim 3. sınıfa geçtiği öğrenilen Ayşem de ağabeyinin cenaze namazı sırasında acıya dayanamayarak fenalık geçirdi. Küçük kıza müdahale 112 sağlık ekibi tarafından yapıldı. Törene Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, milletvekili Durdu Mehmet Kastal katıldı. Bu arada teröre tepki amacıyla ilçede tüm evler ve törenin yapıldığı cami çevresi bayraklarla süslendi. Beşiktaş taraftarlığı ile tanınan şehidin cenazesine efsane Çarşı grubu da katıldı. Taraftarlar, İnönü Stadyumu'ndan getirdikleri toprağı şehidin kabrine döktü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler