YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit ve PKK'lı annesi buluştu!
Kürt açılımı tartışmaları yeni bir boyut kazandı.. Şehit annesi ve öldürülen PKK'lı annesi buluştu..
Şehit ve PKK'lı annesi buluştu!
08 Ağustos 2009 / 12:18 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Şırnak'ta İl Genel Meclis üyeleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Kürt sorunun çözümüne katkıda bulunmak için AKP, DTP il teşkilatlarını ziyaret etti.


Oluşturulan 50 kişilik heyet daha sonra, Tunceli'de şehit olan er Burhan Yalçın'ın, güvenlik güçleriyle girilen çatışmada öldürülen PKK'lı terörist Harfiye Bilgin'in ailelerini ziyaret etti.


Heyet, şehit annesi ile ölen PKK'lı teröristin annesini de biraya getirerek, akan kanın durması ve Kürt sorununun barış içinde çözülmesi çağrısı yaptı.


ANNE VE BABALARIN YÜREĞİ YANMASIN


Heyettekiler daha sonra Tunceli’nin Pülümür İlçesi'nde 4 Temmuz 2007 tarihinde PKK'lı teöristlerle girilen çatışmada şehit olan Burhan Yalçın'ın evini ziyaret etti. Baba Yusuf Yalçın, “Çocuğum şehit olduğu günden bu yana evimizde matem havası eksik olmadı. Bizim yüreğimiz yandı. Biz istiyoruz ki bundan sonra artık hiçbir annenin, hiçbir babanın yüreği yanmasın. Ben Başbakan Erdoğan ile Türk'ün görüşmesi geçikmiş bir görüşme olarak değerlendiriyorum. Ben bir şehit ailesi olarak var gücümle bu kanın durması için elimde ne geliyorsa yapacağım” dedi.


"NE ASKER NE DE PKK'LI ÖLSÜN"


Heyettekiler ardından bu yılın Şubat ayında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK'lı terörist Harfiye Bilgi'nin annesi Kumri Bilgi'yi ziyaret etti. Anne Kumri Bilgi, “Biz çok büyük acı çektik. Bundan sonra bu tür acıların yaşanmasını istemiyoruz. Bundan sonra ne asker ne de PKK'lı ölmesini istemiyoruz” dedi.


ŞEHİT ANNESİ VE PKK'LININ ANNESİ KUCAKLAŞTI!


Heyet üyeleri tüm bu ziyaretlerin ardından, Şırnak Cumhuriyet Meydanı'na gelerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını İl Genel Meclisi üyesi DTP'li Leyla Birlik, yanına şehit annesi Zeynep Yalçın ile ölen PKK'lının annesi Kumri Bilgi'yi alarak gerçekleştirdi.


Kürt sorununun, sadece silahların bırakılmasından ibaret olmadığını ifade eden Birlik, şunları söyledi:


“Siyasal, kültürel, ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutları içersinde barındıran bir sorundur. Bu açıdan, sorunun çözümünün bu çerçevede ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle, sorunun ele alış biçimi ve çözüm yönteminin iyi belirlenmesi de büyük önem arz etmektedir. Yöntemde hataya düşülmesi önemli fırsatların kaçırılması sonucunu doğurarak, kalıcı barışın oluşmasını engellemiştir. Hal böyleyken yakın süreçte yaşanan olumlu gelişmeler bu sorunun, kesin ve kalıcı olarak çözüleceği konusunda umut vaat etmektedir.” (Kaynak: Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler