YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit polise avukat şoku!
Şehit polise avukat şoku!
05 Ekim 2011 11:15
Hatay'ın İskenderun ilçesinde 2008 yılında otoyolda teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan polisleri hatırlıyorsunuz. İşte o şehit polislerden birinin ailesi avukat yokluğundan dert yandı. Emniyet'in kendilerini sahip çıkmasını istedi...

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 2008 yılında otoyolda teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan polis memuru İbrahim Darıcı'nın (32) babası Mustafa Darıcı (71) teröristin yakalanmasının ardından başlayan mahkeme sürecinde önce oğlu için avukat verilmediğini, daha sonra kendisinin başvurusu sonucu verilen avukatlarında sürekli değiştiğini ve mahkemeye gelmediklerini ileri sürdü. Teröristi 7 avukatın savunduğunu söyleyen Darıcı, emniyetin kendilerine sahip çıkmasını istedi.

İskenderun-Adana Otoyolu Demirciler Gişelerinde trafik ekibine 27 Kasım 2008'de teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda İbrahim Darıcı (32) isimli evli ve 3 çocuk babası polis memuru şehit oldu. Daha sonra yapılan operasyonlarda Darıcı'yı şehit eden terörist olduğu ileri sürülen bir kişi Mersin'de yaralı olarak yakalandı. Teröristin yakalanmasıyla birlikte Adana'da 7. Ağır Ceza'da mahkeme süreci başladı. Şubat 2009'da başlayan mahkemeye baba Mustafa Darıcı Gaziantep'in Araban ilçesinden Adana'ya gelerek katıldı. Ancak mahkemede teröristin 7 avukatı olmasına rağmen şehidi savunması için bir avukat yer almadı.

İlk duruşma yapıldıktan sonra baba Darıcı memleketi Araban'a geri döndü. 2 ay sonra yapılan duruşmaya yine gelen baba Darıcı yine avukat ve emniyetten herhangi bir yetkili olmadığını görünce Hatay İl Emniyet Müdürlüğü'ne giderek o günkü emniyet müdürüyle görüşüp durumu anlattı. Bunun üzerine yazılan dilekçeyle şehit polis için bir avukat verildi. Bundan sonra her iki ayda bir mahkeme oldu. 2 yıl içinde şehit polisin davasına ikinci avukat atandı. Davaya gelen ikinci avukat da dosya hakkında bilgisi olmadığı için dava sürecine etki edemedi. Üstelik avukat her duruşmaya da gelmedi.

"BENİM OĞLUM VATAN İÇİN ŞEHİT OLDU EMNİYET SAHİP ÇIKMIYOR"

Baba Mustafa Darıcı, oğlunun vatan için şehit olduğunu ancak emniyetin kendileriyle hiç ilgilenmediğini ileri sürerek, "Beni oğlum için yapılan törenden sonra kimse arayıp sormadı. Oğlum için mahkeme sürece başladı. Adana'ya mahkemeye gittim, mahkemede benden başka kimse yok. Bir tane bile emniyet yetkilisi mahkemeye gelmedi. Üstelik ilk iki duruşmada bize avukat bile vermediler. Ben Hatay İl Emniyet Müdürüyle görüştüm ondan sonra bize 3. duruşmada avukat verdiler. Teröristin 7 tane avukatı var bizim bir tane bile yok" dedi.

Darıcı, daha sonra gelen avukatında dosyaya hakim olmadığı ve ilgilenmediğin için 10. duruşma olmasına rağmen mahkemenin devam ettiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

"İlk gelen avukat bizim avukatlığımızı yapmayı bıraktı. Daha sonra bir avukat geldi. O da mahkemeye bazen geliyor bazen gelmiyor. Oğlumun şehit edilmesiyle ilgili olaydan fazla bilgisi yok. Bu nedenle mahkemeye etki edemiyor. Aradan 3 yıl geçti, mahkeme 2 yıldır yapılıyor oğlumu vuran belli ama bir sonuç alınamıyor. Teröristler zafer bizim olacak diyor. Ama emniyet bizimle hiç ilgilenmiyor. Ben buraya Gaziantep'ten oğlumu vuranlar ceza alsın diye geliyorum ama bizimle kimse ilgilenmiyor."

Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ise konuyla ilgili olarak şehit polisin mahkemesi başladıktan sonra babasının başvurusu sonrası duruşmaya emniyet tarafından avukat verildiğini belirterek, "Ancak o süreçten sonra ilgilenilmemesi imkansız. Eski Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez bizzat ilgileniyordu. Bizi Hukuk İşleri Dairesi Başkanlığı var. Buradan duruşmaya avukat tahsis edildi. Ancak ben yinede şehidimizin babasıyla görüşüp varsa bir ilgisizlik gidermeye çalışacağım" diye konuştu. (İHA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler