YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehit pilotlarımız uğurlanıyor
Şehit pilotlarımız uğurlanıyor
06 Temmuz 2012 12:10
Şehit pilotlarımız son yolculuklarına uğurlanıyor

Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının şehit olan pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy için, Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda askeri tören düzenlendi.

Törene, şehit pilotlar Ertan ve Aksoy'un ailelerinin yanı sıra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ve şehitlerin mesai arkadaşları katıldı. Çiçek, Erdoğan, Özel, Kılıçdaroğlu, Bozdağ, Şahin ve Yılmaz, şehitlerin ailelerine baş sağlığı diledi.

Şehitlerin cenazeleri katafalka konulduktan sonra, saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra şehit pilotların öz geçmişleri okundu.

7. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Avcı, törende yaptığı konuşmada, ''Bugün burada, 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'in uluslararası sularında, silahsız olarak icra ettikleri görev uçuşu esnasında menfur bir saldırı neticesinde şahadet mertebesine ulaşan çok değerli 2 kahraman pilot arkadaşımızı ebediyete uğurlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz'' dedi.

Avcı, şöyle konuştu:

''Aziz şehitlerimizin anneleri, babaları, eşleri, kardeşleri ve yakınları, bu kutsal ocağa yıllar önce teslim ettiğiniz evlatlarınız, Hava Kuvvetleri saflarına katıldıkları ilk günden itibaren bizlerin hem kanat ve silah arkadaşı, hem de kardeşlerimiz olmuşlardır. Bugüne kadar verdikleri hizmetler ve icra ettikleri görevlerle göğsümüzü kabartan, gurur vesilemiz olan evlatlarınız, giydikleri üniformanın ve üzerlerinde taşıdıkları ay yıldızlı bayrağın hakkını son nefeslerine kadar vermişlerdir. Böylesine yiğit subaylar yetiştirdiniz ki, Türk Silahlı Kuvvetleri ve milletimiz adına sizlere şükranlarımı sunuyor, evlatlarınızın şahadeti nedeniyle döktüğünüz gözyaşı ve acılarınızı yürekten paylaştığımı ifade etmek istiyorum. Sizlere ve şehitlerimizin silah arkadaşlarına sabır ve metanet diliyorum.''

''Aziz şehitlerimiz; sizler bu şerefli mesleğe adım atarken içtiğiniz anda sadık kalarak, vatan, Cumhuriyet ve vazife uğruna hayatlarınızı kahramanca feda ettiniz'' diyen Avcı, şöyle devam etti:

''Görev uçusuyken, son kez havalandığınız göklerden milletimizin gönlündeki en müstesna mevkiye uzandınız. Bugün aziz milletimizle birlikte sizleri tek yürek olarak, en derin saygıyla selamlıyorum. Çünkü hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bugün bu semalar altında, şanlı bayrağımızın gölgesinde bağımsız olarak yaşayabilmemizin en büyük teminatı sizlersiniz. Bugün sizlerin huzurunda, devrettiğiniz bayrağı şerefle daha da yükseklere taşımaya devam edeceğimize, sizlerin izinden giderek, gerekirse hayatımızı seve seve feda edeceğimize, bir kere daha and içiyoruz. Onur ve şeref dolu bir hayatın sonunda, uğruna kanlarını döktüğünüz şanlı bayrağımızın gölgesinde bulunduğunuz şu anda, sizleri 'ruhlarınız şad olsun' duygularıyla ebediyete uğurluyoruz.''

Tuğgeneral Avcı, ''Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bizler bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ülkemizin hak ve menfaatleriyle, bölgemizin barış, huzur ve esenliği için her türlü görevi, en zor şartlar altında dahi icra etmeye kararlıyız. Bu kutsal amaç uğruna hayatlarını feda eden kahraman şehitlerimizi ebediyete sonsuz saygılarımızla uğurlarken, tüm şehitlerimizi minnetle, şükranla anıyor, kederli aile fertlerine, silah arkadaşları olarak tüm milletimize baş sağlığı diliyoruz'' diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da, son yolculuğuna uğurlanan aziz şehitlerin, üniformalarını giydikleri andan itibaren kendilerini bu vatana, bu millete, bu toprağa adayan insanlar olduğuna vurgu yaparak, ''Bu kutsal görevi ifa ederken, şahadet şerbetini içmek nasip olmuş. Milletimizin gönlündeki güzel yerlerini almak üzere, hem gönlümüze, hem de Rabbimizin katındaki yüce makama uğurlamak üzere buradayız. Şehitlik bir serdengeçtiliktir. Yardan, anadan, sevgiliden geçip, vatan, millet ve bayrak için kanını, canını seve seve verebilmektir. Aziz şehitlerimiz bunu gerçekleştiren kahramanlardır'' dedi.

Daha sonra şehitler için dua eden Yılmaz, ailelerine sabır diledi.

Şehit Pilot Ertan'ın cenazesi Malatya Merkez Kabristan Camisi'nde cuma namazına, Şehit Aksoy'un cenazesi ise İstanbul Ataköy Camisi'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazları sonrası toprağa verilecek.(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler